Namesto od 30 do 50 evrov na mesec, kolikor znaša povprečna naročnina na IPTV, so lahko hrvaški naročniki za deset do 15 evrov na mesec oziroma 80 do 200 evrov na leto spremljali do 400 različnih televizijskih programov. Brskali so lahko po programih ne le prestižnih hrvaških ponudnikov, kot so Arena Sport, Max Sport, MAXtv, B-net in Total TV, temveč tudi mednarodnih medijskih platformah in si do mile volje izbirali naslove iz bogate spletne videoteke.

Po veliki preiskovalni akciji pa se je pokazalo, da aplikacija TSPD, ki je bila dostopna tudi preko spletne trgovine Google Play, ponuja odtujene vsebine. Potem ko je hrvaška policija v sredo potrkala na vrata 13 osumljencev in jih enajst prijela (dva sta na begu), je urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) odredil pripor za devet osumljencev kraje in preprodaje televizijskih in filmskih vsebin. Najstarejši je star 59 let, najmlajši 26 let.

Europol je objavil, da so v evropski akciji razbili omrežje nelegalnih ponudnikov storitev IPTV z več kot 22 milijoni uporabnikov. Skupno je imelo mednarodno omrežje za več kot 250 milijonov evrov nezakonitega prometa na mesec.

IPTV-aplikacijo TSPD naj bi za hrvaški trg postavil in vzdrževal hrvaški državljan. Po navedbah Uskoka je z dvojico prvoosumljencev med januarjem 2020 in novembrom 2024 povezal preostale obtožene in druge za zdaj neznane osebe z različnih koncev države v zločinsko združenje, da bi zaslužili z omogočanjem nepooblaščenega dostopa in ogledovanja digitalnih prenosov televizijskih in shranjenih filmskih vsebin, ki so zaščitene kot avtorsko delo. V tem obdobju so zaslužili nekaj manj kot šest milijonov evrov, za skoraj dva milijona evrov pa so oškodovali imetnike avtorskih pravic, ker je bil dostop do spornih vsebin v nasprotju z zakonom o avtorskih in sorodnih pravicah omogočen brez soglasja imetnika.

Odločilna je bila mednarodna akcija

Uskok je opisal tudi način delovanja osumljene trojice. Potem ko so se naročili na določene programske pakete, so odstranjevali programske zaščite in sproti prestrezali televizijske in filmske vsebine, ki so jih imetniki avtorskih pravic s pomočjo tehnologij računalniške distribucije televizijskih storitev prek spleta zakonito posredovali svojim uporabnikom. Za distribucijo teh vsebin so osumljenci osebno ali preko drugih obdolžencev ustvarili, nabavili in vzdrževali tehnično infrastrukturo, s katero so omogočali nepooblaščen dostop in sprejem televizijskih in filmskih vsebin, ki so bile nepooblaščeno shranjene na zakupljenih strežnikih. Poleg tega so uporabnikom izdelali uporabniško ime in geslo ter osebno in preko drugih osumljencev ponujali možnost nepooblaščenega dostopa do teh vsebin. Z odobritvijo skrbniških pooblastil za uporabo nadzorne plošče pa so pridobivali tudi nove preprodajalce. Drugi osumljeni so iskali nove preprodajalce, vzdrževali strežnike, zaračunavali naročnine in upravljali virtualne videoteke. Po neuradnih informacijah se je hrvaški klobčič začel odvijati pred nekaj meseci na Braču, kjer je policija zasledila preprodajalce piratskih IPTV-programov, potem ko naj bi dobila namig italijanskih kolegov, ki so ilegalni trg spletnih televizijskih programov preiskovali dve leti.

Hrvaška policija je potrdila, da je šlo za del mednarodne akcije, ki je ob podpori Eurojusta in Europola usklajeno potekala v več državah – Bolgariji, Franciji, Nemčiji, Italiji, Romuniji, Švici in Združenem kraljestvu ter na Nizozemskem in Švedskem. Europol je objavil, da so v evropski akciji razbili omrežje nelegalnih ponudnikov storitev IPTV z več kot 22 milijoni uporabnikov. Skupno je imelo mednarodno omrežje za več kot 250 milijonov evrov nezakonitega prometa na mesec. Zaprli so sto domen za distribucijo več kot 2500 televizijskih programov, identificirali več kot 560 preprodajalcev ter zasegli določeno količino gotovine, mamil, orožja in 1,6 milijona evrov v kriptovalutah. Med oškodovanimi medijskimi platformami so Amazon Prime, DAZN, Disney+, Netflix in Paramount Sky.

Pirati v Evropi obrnejo milijardo evrov na leto

Ilegalni evropski IPTV-trg »obrne« več kot milijardo evrov na leto, storitve pa uporablja več kot 17 milijonov ljudi, je pred dvema letoma pokazala raziskava mednarodnega združenja za boj proti piratstvu AAPA, ki je pomagalo preiskovalcem. Kot so še ugotovili, kar 3,2 odstotka hrvaškega prebivalstva ali približno sto tisoč hrvaških državljanov nezakonito spremlja IPTV, za kar povprečno plačajo pet evrov na mesec ali okoli 50 evrov na leto. Za Slovenijo so objavili, da je med uporabniki nezakonitega IPTV 6,2 odstotka prebivalstva.

Uporabniki piratskih programov na Hrvaškem so za zdaj lahko mirni, saj hrvaška zakonodaja ne predvideva kazni za kupce ilegalnih vsebin, v nasprotju s ponudniki ilegalnih storitev, za katere zakon o avtorskih in sorodnih pravicah predvideva visoke denarne kazni, še zmeraj v kunah, kazenski zakonik pa tudi do tri leta zapora. 

Priporočamo