Po premierjevi izjavi so v Tbilisiju in drugih večjih mestih po državi izbruhnili protesti. Pred poslopjem parlamenta se je zbralo več tisoč ljudi, ki so vihteli zastave Gruzije in EU ter blokirali promet na osrednji cesti v prestolnici.

Kmalu po polnoči je policija proti demonstrantom, ki so postavljali in zažigali barikade, uporabila solzivec in vodne topove. Nanje naj bi tudi streljala z gumijastimi naboji, jih več pretepla in aretirala. Zatiranje se je nadaljevalo do zgodnjih jutranjih ur.

 

Na stran protestnikov se je pričakovano postavila predsednica Salome Zurabišvili, ki tako kot opozicija trdi, da so bile oktobrske volitve prirejene. Policiste pred parlamentom je pozvala, naj namesto Rusiji služijo Gruziji.

Odločitev o pridružitvi preložena na leto 2028

Po besedah premierja Kobahidzeja Gruzija sicer ostaja zavezana članstvu v EU, vendar pa vprašanje pridružitve povezavi ne bo na dnevnem redu vlade v Tbilisiju vse do leta 2028. Zagotovil je, da bo takrat Gruzija bolj kot katerakoli druga država pripravljena na začetek pristopnih pogajanj, članica EU pa bi postala do leta 2030.

V luči v četrtek sprejete resolucije Evropskega parlamenta, v kateri je ta pozval k ponovitvi spornih oktobrskih parlamentarnih volitev, na katerih je zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje, pa tudi k preiskavi domnevnih volilnih nepravilnosti ter uvedbi sankcij proti nekaterim politikom, vključno z njim, je Kobahidze Bruselj med drugim obtožil izsiljevanja.

Gruzija je sicer status kandidatke za članstvo v EU uradno prejela decembra lani, a so voditelji članic junija letos ugotovili, da je proces njenega pridruževanja zaradi nazadovanja demokracije de facto zastal.

Priporočamo