Spletna stran Bloomberg trdi, da v evropski komisiji pripravljajo zamrznitev dela evropskih sredstev za Slovaško zaradi erozije demokratičnih norm. Vlada populista Roberta Fica je med drugim odpravila posebnega tožilca za boj proti korupciji pri uporabi evropskega denarja. Po Bloombergu bi lahko komisija izplačilo evropskih sredstev vezala na izpolnjevanje zavez, ker nadzor nad njihovo porabo ni ustrezen in grozi nevarnost mahinacij z evropskim denarjem. V tem primeru bi Slovaški odtegnili del od 13 milijard evrov iz kohezijskih skladov, ki ji pripadajo v tem sedemletnem obdobju. Druga možnost je, da bi morala Slovaška vrniti del od 2,7 milijarde evrov, ki jih je dobila iz sklada za okrevanje po covidu-19.
Vsako zmanjšanje sredstev bi bilo hud udarec
Slovaški minister za zunanje in evropske zadeve Juraj Blanar pa je Bloombergovo pisanje o tem, da želi komisija z navedenimi ukrepi kaznovati Slovaško, označil za neresnično. A je tudi dodal, da slovaško pravosodno ministrstvo ostaja v intenzivnem stiku s komisijo pri vprašanjih, povezanih s pravno državo. Morebitnih posebnih ukrepov zoper Slovaško naj komisija ne bi ne omenjala.
Vsako zmanjšanje evropskih sredstev bi bil hud udarec za Slovaško, kjer po pisanju Bloomberga 80 odstotkov vseh javnih naložb financira EU. O velikem pomenu evropskega denarja za Slovaško Radoslav Štefančik, profesor politologije iz Bratislave, v pogovoru za Dnevnik pravi: »Vsakič, ko človek na Slovaškem stoji pred kakšno prenovljeno javno stavbo, lahko na njej prebere, da so jo prenovili s sredstvi iz Evropske unije. Če se ne motim, so tudi vse avtoceste zgrajene s pomočjo evropskega denarja. Na fakulteti imam tudi dva kolega, profesorja iz Ukrajine, ki jima bivanje pri nas financira EU. Na splošno velja, da so evropski skladi za slovaški proračun, gospodarstvo in družbo izjemno pomembni.«
Štefančik pa ne bi bil presenečen, če bi EU res pripravljala finančne sankcije zoper Slovaško zaradi kršenja pravil pravne države. EU mora biti prepričana, da gre finančna pomoč članicam za primerne in pametne projekte. »Če ni tako, mora EU ukrepati. Ne sme pustiti, da bi šle stvari tako daleč, kot so na Madžarskem. Možno je, da tudi na Slovaškem evropski denar ni prav uporabljen.«
V nemilosti pravna država, sodstvo in mediji
Strinja se, da je zdaj na Slovaškem problem s pravno državo in neodvisnostjo sodstva: »Vsak teden mediji poročajo, da so proti obtoženemu politiku ustavili sodni postopek, ker je njegov prestopek po novi kazenski zakonodaji zastaral. Ravno danes je glavna novica, da sedanji v. d. predsednika parlamenta Peter Žiga ni več v kazenskem postopku. Nedavno pa je minister za pravosodje ustavil kazenski pregon nekdanjega posebnega tožilca, znanega po tem, da ni opravljal svojega dela v zadevah določenih politikov in da je bil zaprt zaradi prejemanja podkupnine od mafije.«
Fičevo drsenje v avtoritarizem naj bi se kazalo tudi v tem, da si je podredil javno televizijo in radio (STVR), ki ima zdaj novega v. d. direktorja in nov nadzorni odbor, na katerega ima velik vpliv vlada. »Med člani odbora bodo najbrž tudi takšni politiki, ki bi se navduševali nad razpravo o tem, ali je Zemlja okrogla. Več novinarjev je prostovoljno zapustilo STVR, a večina jih je ostala. Sam sem bil gost politične oddaje in lahko sem, ne da bi se zadrževal, kritiziral vladne politike, tako da za zdaj ne bi mogel govoriti o cenzuri na STVR. A videli bomo, kaj se bo zgodilo po izvolitvi direktorja s polnimi pooblastili,« pravi Štefančik.