Med tarčami sta zahodna obala Francije in pristaniško mesto Barrow-in-Furness v Združenem kraljestvu. Ti dokumenti so po pisanju Financial Timesa zato dokaz, da je Rusija pripravljena na konflikt z Zahodom daleč onkraj meja s članicami zveze Nato in da načrtuje vrsto napadov po zahodni Evropi.
Dokumenti so bili pripravljeni med letoma 2008 in 2014, poleg seznama tarč pa vključujejo tudi seznam raket s konvencionalnimi ali jedrskimi bojnimi glavami. »Visoka manevrska sposobnost mornarice omogoča izvajanje nepričakovanih in preventivnih napadov iz različnih smeri. Jedrsko orožje je praviloma namenjeno uporabi v kombinaciji z drugimi uničevalnimi sredstvi, še piše v poročilu o pripravljenosti vojske.
Kaj so cilji?
Zemljevidi so bolj kot za operativne namene zrisani za predstavitev in vsebujejo seznam 32 ciljev zveze Nato v Evropi.
Tarče ruske baltske flote so predvsem na Norveškem in v Nemčiji, med njim so lokacije radarskih sistemov in objekti pripadnikov specialnih enot.
"By the end of the year, the Russian Navy will receive 12 more ships - both surface and underwater",
— Victor vicktop55 (@vicktop55) November 5, 2023
Shoigu said.
Among them are the nuclear submarines Krasnoyarsk and Emperor Alexander III. The submarine cruiser "Emperor Alexander III" successfully completed a test launch of… pic.twitter.com/PQAWzEAprQ
Ruska severna flota naj bi ciljala na obrambno-industrijske cilje, kot je ladjedelnica za podmornice v Barrow-in-Furnessu v severozahodni Angliji.
Scenariji vključujejo tudi spopad s trenutnimi zavezniki, kot so Kitajska, Iran, Azerbajdžan in Severna Koreja.
William Alberque, nekdanji uradnik Nata, zdaj zaposlen pri mislišču Stimson Center, je po navedbah FT ocenil, da je to le majhen del seznama, ki vsebuje »na stotine, če ne na tisoče tarč po Evropi, vključno z vojaškimi cilji in cilji kritične infrastrukture.«
»Njihov koncept je totalna vojna«
Tako je prepričan Jeffrey Lewis, profesor na Inštitutu za mednarodne študije Middlebury v Montereyu. »Taktične jedrske konice bodo uporabili zelo hitro,« je dejal.
Taktično jedrsko orožje, ki ga je mogoče izstreliti s kopnega, morja ali iz letal, ima krajši doseg in je manj uničujoče kot strateško, namenjeno tarčam v ZDA. Še vedno pa je bistveno močnejše od bomb, ki so jih leta 1945 odvrgli na Nagasaki in Hirošimo.