Nova prebivalca živalskega vrta so navdušeno sprejeli otroci s kapami v obliki pand in visoki predstavniki obeh držav, na sporedu pa so bili tudi tradicionalni kitajski plesi.

Skoraj pet let stari samec Yun Chuan in triletna samica Xin Bao sta v živalski vrt v San Diegu prispela konec junija iz kitajske gorate province Sečuan. Od takrat sta se navajala na novo okolje v ogradi brez obiskovalcev. Ti so ju lahko prvič videli v četrtek.

Xin Bao ima velik okrogel obraz in kosmata ušesa, je »nežna, duhovita in introvertirana«. »Nežnega in ljubkega« samca pande pa je mogoče prepoznati po dolgem, koničastem nosu, so pojasnili v živalskem vrtu. Njegova mati Zhen Zhen je bila četrti mladič pande, ki se je skotil leta 2007 v San Diegu in se leta 2010 vrnil na Kitajsko.

Guverner Kalifornije Gavin Newsom je 8. avgust v tej ameriški zvezni državi razglasil za dan pand. »Gre za nekaj veliko globljega in bogatejšega kot le za dve čudoviti pandi,« je dejal. »Gre za praznovanje naše skupne človeškosti. Gre za praznovanje stvari, ki nas povezujejo,« je dodal.

»Upamo, da bosta Kaliforniji in San Diegu prinesla srečo,« pa je dejal kitajski veleposlanik v ZDA Xie Feng.

Pande veljajo za simbol prijateljstva med Kitajsko in državami, v katere jih pošilja Peking. Vendar so črno-beli medvedi vedno le izposojeni in jih je treba vrniti na Kitajsko, tako kot mladiče, stare od dve do štiri leta, ki se skotijo v tujini.

Že vrsto let obstaja diplomacija s pandami, ki jo Peking strateško uporablja tudi za ustvarjanje pozitivne podobe Kitajske in izkazovanje hvaležnosti za politične usluge.

ZDA so prvi pandi dobile leta 1972 po zgodovinskem obisku nekdanjega ameriškega predsednika Richarda Nixona v Pekingu. Leta 2010 pa je Kitajska po srečanju takratnega predsednika ZDA Baracka Obame z dalajlamo, ki ga Peking obravnava kot upornika, odpoklicala dve pandi.

Živalski vrt v San Diegu že desetletja sodeluje s kitajskimi oblastmi, saj je leta 1996 prejel dve pandi, ki sta v ujetništvu imeli šest mladičev. Vse pande so v skladu s prejšnjimi dogovori leta 2019 vrnili na Kitajsko.

Priporočamo