Ob 17. uri so najvišjo temperaturo v državi zabeležili v Črnomlju, in sicer 37 stopinj. Manj kot trideset so jih namerili le na Kredarici (14), Voglu (24) ter na Lisci (29).

Temperature po Sloveniji ob 15. uri. Vir: ARSO

Temperature po Sloveniji ob 17. uri. Vir: ARSO

Možno je, da je bil včerajšnji dan najbolj vroč, morda bo tudi današnji, je povedala vremenoslovka na Agenciji za okolje Eva Bezek: »Bližala se nam bo že vremenska fronta, ki nas bo nato prešla v nedeljo oziroma ponedeljek.«

Za nekaj dni se bo ohladilo, namesto današnjih 36 v ponedeljek na Arsu pričakujejo okrog 26 stopinj Celzija, nato pa bo vsak dan v naslednjem tednu znova za kakšno stopinjo topleje, je napovedala.

 

V Sloveniji so včeraj izmerili najvišjo temperaturo v Osilnici, in sicer 37,8 stopinje. 

Zelo toplo je tudi na višjih nadmorskih višinah. V vasi Krn je bil včeraj izmerjen temperaturni rekord, 32,4, na Nanosu (1241 m) recimo pa so namerili skoraj trideset stopinj (29,4).

Hrvaška: rdeče opozorilo ob celotni obali

Hrvaški hidrometeorološki zavod je za danes izdal rdeče vremensko opozorilo za celotno jadransko obalo, medtem ko za druge dele države zaradi visokih temperatur velja oranžno opozorilo. V sredo bo v rdečem celotna država. Na Hrvaškem se bodo temperature danes čez dan gibale med 33 in 38 stopinjami Celzija, najbolj vroče pa bo v osrednjem delu Dalmacije.

Z izjemno visokimi temperaturami se spopadajo tudi drugod na Zahodnem Balkanu, vročinski val pa bo vztrajal predvidoma do konca tedna.

V Bosni in Hercegovini bodo temperature po napovedih hidrometeorološkega zavoda Federacije BiH danes na jugu države dosegle do 42 stopinj. V Srbiji se bo živo srebro glede na napovedi vremenoslovcev povzpelo do 41 stopinj Celzija, prebivalce Beograda pa bodo pestile tudi tropske noči. Podobno bo tudi v Črni gori, kjer bodo temperature dosegle do 40 stopinj.

FILED - 19 July 2022, Mecklenburg-Vorpommern, Schwerin: A view of an outdoor thermometer. Photo: Jens Büttner/dpa

Vročinski val bo vztrajal predvidoma do konca tedna. Foto: dpa

Italija: alarm v 19 mestih

V Italiji danes za 19 večjih mest od Sicilije do Trsta velja rdeče opozorilo zaradi visokih temperatur, za sredo pa v 22, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Dolgotrajen vročinski val je na Apeninskem polotoku prizadel tudi gorska območja. Kot je sporočila regionalna agencija za okolje Arpa za dolino Aoste, so na najvišjem vrhu Alp Mont Blanc (4809 metrov) konec tedna 33 ur beležili temperature nad ničlo.

Rekordi po Evropi

Vročinski val je botroval številnim požarom v Grčiji, visoke temperature pa otežujejo gašenje. V prestolnici Atene, na obrobju katere divjajo obsežni požari, ki so terjali smrtno žrtev, so za danes napovedali do 38 stopinj Celzija.

Že v ponedeljek so o rekordni vročini poročali tudi iz nekaterih drugih evropskih držav. V Veliki Britaniji so zabeležili najbolj vroč dan v letu doslej. V Cambridgeu se je živo srebro povzpelo na 34,8 stopinje Celzija, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Tudi v Nemčiji so po navedbah tamkajšnjih vremenoslovcev v ponedeljek izmerili najvišje temperature letos, in sicer 35,7 stopinje Celzija v mestu Bad Neuenahr-Ahrweiler na jugu zvezne dežele Porenje-Pfalško.

Na otočju Svalbard na Arktiki pa so konec tedna zabeležili najvišjo avgustovsko temperaturo doslej, ki je presegla 20 stopinj Celzija, je v ponedeljek sporočil norveški meteorološki inštitut. Prejšnji avgustovski rekord je bil 18,1 stopinje Celzija, kolikor so namerili 31. avgusta 1997, najvišja temperatura doslej pa je bila 21,7 stopinje Celzija 25. julija 2020, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Povprečne avgustovske temperature na Svalbardu sicer znašajo med šest in devet stopinj Celzija.

Priporočamo