Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je danes zvišal za 2,33 odstotka.
V Frankfurtu je indeks DAX pridobil 1,70 odstotka, v Parizu pa indeks CAC 40 2,05 odstotka. Precej manj se je okrepil tudi indeks borze v Londonu FTSE 100, namreč za 0,21 odstotka.
Na Dunaju se je indeks ATX zvišal za 0,30 odstotka in v Zürichu indeks SMI za 1,70 odstotka. V Milanu je indeks FTSE MIB zabeležil 2,13-odstotno rast.
Za optimizem na borznih trgih na stari celini je tako očitno poskrbel svet ECB. Ta je sicer devetič zapored dvignil obrestne mere za območje z evrom in podaljšal rekordni niz zaostrovanja denarne politike, obenem pa je predsednica ECB Lagarde po seji nakazala, da bi si lahko svet po tistem, ko je do zdaj obrestne mere skupno dvignil za 4,25 odstotka, morda že septembra vzel premor ali z dvigi celo končal.
Tudi v New Yorku se tečaji vrednostnih papirjev danes zvišujejo, potem ko je prva ocena o gospodarski rasti ZDA v drugem letošnjem trimesečju presegla pričakovanja, predsednik ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) Jerome Powell pa je v sredo, ob tem ko je Fedov odbor za odprti trg znova zvišal obrestno mero, pripomnil, da analitiki centralne banke ne govorijo več o možnosti recesije. Tako naj bi bilo tudi vse bolj verjetno, da je z dvigi obrestnih mer v ZDA konec.
Industrijski indeks Dow Jones je približno štiri ure pred koncem trgovanja na 0,12 odstotka višji ravni kot ob koncu sredinega trgovanja. Širši indeks S&P 500 je doslej pridobil 0,41 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa ob spodbudnih poslovnih izidih nekaterih tehnoloških velikanov 1,15 odstotka.
Tečaj evra se po odločitvah in signalih iz ECB znižuje. Če je pred dnevi skupna evropska valuta presegla raven 1,12 dolarja, so pozno popoldne z evrom na frankfurtski borzi trgovali po tečaju 1,0994 dolarja, kar je približno en cent manj kot ob koncu sredinega trgovanja. ECB je opoldne referenčni tečaj evra določila še pri 1,1125 dolarja (v sredo pri 1,1059 dolarja).
Nafta pa se še naprej draži. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena septembra, je bilo treba popoldne v New Yorku odšteti 80 dolarjev, kar je 1,22 dolarja več kot v sredo. V Londonu so se septembrske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent doslej podražile za 1,03 dolarja na 83,95 dolarja za sod.