"Svet drsi v novo, tretjo jedrsko dobo, ki bo precej bolj kompleksna kot prvi dve," je za BBC dejal admiral Tony Radakin, načelnik generalštaba britanskih oboroženih sil. Kot je razložil, je bila prva jedrska doba obdobje hladne vojne, ko je prišlo do oboroževalne tekme med Sovjetsko zvezo in Zahodom, druga jedrska doba pa je bilo obdobje umirjanja, ko sta si obe sili prizadevali za omejevanje širitve jedrskega orožja, zmanjševanje jedrskega arzenala in nasplošno za omejevanje orožja za množično uničevanje.

FILE - Britain's Chief of the Defence Staff, Admiral Tony Radakin attends a Ceremonial Welcome for the Emir of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani and his wife Sheikha Jawaher, at Horse Guards Parade in London, on Dec. 3, 2024. (Henry Nicholls via AP, Pool File)

Načelnik britanskih oboroženih sil Tony Radakin meni, da smo v zelo zahtevnem obdobju, kar se tiče uporabe jedrskega orožja. Foto: AP

Čeprav iz Rusije prihajajo grožnje o taktični uporabi jedrskega orožja, v kolikor bi bila ogrožena njena ozemeljska celovitost, prvi mož britanske vojske ocenjuje možnost napada Rusije na Veliko Britanijo kot tudi celotno zvezo Nato, za zelo nizko. "Putin se zaveda velikosti našega jedrskega arzenala," je za novinarje BBC še dejal Radakin in dodal, da so pretekle britanske vlade vložile veliko denarja v jedrske podmornice in razvoj jedrskih konic. Velika Britanija naj bi sicer imela na zalogi  več kot 200 jedrskih bomb.

A Royal Marine soldier is seen standing guard on submarine HMS Vanguard moored at the Faslane naval base near Glasgow, Scotland in this December 4, 2006 file photograph. Two nuclear-armed submarines, one British and one French, collided underwater while on separate patrols in the Atlantic Ocean, the head of the Royal Navy said on February 16, 2009. REUTERS/David Moir/Files (BRITAIN)

Sistem za odvračanje britanske kraljeve monrarice sloni na jedrskih podmornicah razreda Vanguard s 16 balističnimi raketami z jedrskimi konicami. Foto: Reuters

Britaniji manjka vojakov

Pred dnevi je britanski obrambni minister Alistair Carns posvaril, da bi večja vojna povzročila kolaps britanske vojske v šestih do dvanajstih mesecih. Dodal je, da potrebujejo več kadra, da bi se lahko borili v potencialni vojni večjega obsega. Britanija ima sicer 110 tisoč vojakov v redni sestavi in 25 tisoč rezervistov. Tamkajšnja vlada sicer načrtuje dvig izdatkov za obrambo na 2,5 % bruto domačega proizvoda.

 

Priporočamo