Za nepredvidljive potrebe bo znotraj proračuna v okviru večletnega finančnega okvira 2021-2027 na voljo 800,5 milijona evrov.

»Dosegli smo dogovor o uravnoteženem proračunu, ki nam omogoča sredstva za delovanje na prednostnih področjih EU, pri tem pa upošteva tudi interese davkoplačevalcev,« je ob dogovoru povedal Peter Banai z madžarskega ministrstva za finance in glavni pogajalec sveta za proračun EU za 2025.

Po njegovih besedah proračun zagotavlja tudi dovolj finančnih sredstev za odziv na neprevedljive okoliščine. »Ta realen pristop upošteva trenutno gospodarsko in geopolitično sliko ter potrebo po prilagajanju novim izzivom, ki se lahko pojavijo leta 2025. Poleg tega dogovor zagotavlja potrebna finančna sredstva za obnovo držav, ki so jih prizadele naravne ujme,« so Banaija v Svetu EU še povzeli v sporočilu za javnost.

Sposobni skupnih in jasnih rešitev

Dosežen dogovor so pozdravili tudi evropski poslanci. »Dosegli smo močan dogovor o proračunu EU za leto 2025 v višini skoraj 200 milijard evrov, kar pomeni šestodstotno povečanje glede na leto prej,« so v sporočilu za javnost romunskega poslanca Victorja Negrescuja iz vrst socialistov povzeli v Evropskem parlamentu. Po njegovem mnenju so pokazali, da so na evropski ravni sposobni skupnih in jasnih rešitev, ki naslavljajo izzive EU in pričakovanja državljanov.

Evropska komisija je v osnutku dokumenta predlagala proračun v višini 193,05 milijarde evrov v obveznostih in 147,09 milijarde evrov v plačilih. Svet EU je nato predlagal proračun v višini 191,53 milijarde evrov v obveznostih in 146,21 v plačilih, parlament pa 194,28 milijarde evrov v obveznostih in 147,90 milijarde evrov v plačilih.

Evropski parlament in Svet EU imata zdaj 14 dni časa, da formalno potrdita dosežen dogovor. Svet EU ga bo po pričakovanjih potrdil 25. novembra, parlament pa naj bi o proračunu glasoval dva dni pozneje.

Priporočamo