Prvi torek po prvem ponedeljku v novembru je v ZDA tradicionalno volilni dan.

Američani predsednika ne volijo neposredno, temveč preko elektorjev. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev države. Za zmago na predsedniških volitvah mora kandidat osvojiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.

Glede na to, da sta kandidata v ključnih zveznih državah izenačena, je težko napovedati, kdaj bo znano, kdo se bo januarja vselil v Belo hišo. Zmagovalca v ZDA tradicionalno razglasijo mediji, ko postane jasno, da je eden od kandidatov osvojil dovolj elektorskih glasov.

Običajno je zmagovalec znan že v noči po volitvah oziroma dan po volitvah zjutraj po srednjeevropskem času, a ne vselej. Na zadnjih volitvah leta 2020, ko se je Trump pomeril z Bidnom, so zmagovalca razglasili šele več dni po volitvah, ko je bilo jasno, da je demokrat zmagal v Pensilvaniji. Leta 2000 pa je bil zmagovalec, George Bush mlajši, znan šele dober mesec po volitvah.

Dokončno sicer predsednika potrdi kongres – pred štirimi leti, ko Trump ni priznal poraza na volitvah, so ob tem izbruhnili neredi. V kongres so 6. januarja 2021 namreč vdrli Trumpovi privrženci in skušali nasilno preprečiti potrditev izida volitev.

Kongres je šele dan kasneje potrdil Bidnovo zmago in inavguracijska slovesnost je nato minila mirno. Novi predsednik v ZDA tradicionalno priseže 20. januarja.

Kot vselej je tudi letos v ospredju zanimanja volivcev med kampanjo gospodarstvo, sledita splav in priseljevanje, šele za tem so na vrsti druge teme, vključno z zunanjo politiko. Ta je bila tokrat zaradi vojn v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu sicer deležna nekoliko več pozornosti, a vendarle za ameriške volivce ni zadeve, na podlagi katere bi se odločili za enega od kandidatov.

Volitve v Kongres in referendumi

Američani volijo tudi vseh 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, ter tretjino senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.

V 11 zveznih državah volijo guvernerje, poleg tega v 41 državah poteka 147 referendumov, med katerimi jih je 11 o pravici do splava.

Priporočamo