Zaradi vse večjega pritiska javnosti in sprememb zakonodaje glede ravnanja z živalmi, se je se v zadnjih letih za tekmovalne pse začelo precej bolje skrbeti. A novozelandska vlada in javnost očitno menita, da ne dovolj. "Strožja zakonodaja, ki določa, kdaj je mogoče pse evtanazirati zaradi poškodb in programi ponovne namestitve, ki upokojene novozelandske hrte pošiljajo v tujino kot hišne ljubljenčke, so zmanjšali število usmrčenih psov. Kljub temu število teh psov ostaja previsoko," je dejal tamkajšnji namestnik predsednika vlade Winston Peters. Odslužene tekmovalne hrte so namreč Novozelandci pošiljali predvsem v ZDA, saj v državi z le petimi milijoni ljudi niso našli dovolj skrbnikov zanje.
2900 tekmovalnih psov
Novozelandska prepoved pasjih dirk še ni uzakonjena, vendar ima splošno politično podporo. Vlada namerava ustaviti dirke avgusta 2026, da bi omogočila najti skrbnike za 2900 tekmovalnih psov in več kot tisoč ljudem, zaposlenim v tej panogi, omogočiti najti drugo zaposlitev. Organizacija za pasje dirke Greyhound Racing New Zealand je sicer vlado obtožila, da ne priznava opravljenih izboljšav, vključno z njeno zavezo, da bo spremljala skrb za vsakega upokojenega psa do konca njegovega življenja. "Torkova objava je bila za naše posel uničujoč udarec," je dejal predsednik te organizacije Sean Hannan.
Tekmovanje s psi kot igre na srečo
Pasje dirke so se sicer razvile predvsem kot šport oz. igre na srečo, saj so priljubljene za stave. Najbolj razširjene so bile v 80. letih prejšnjega stoletja. Široko uporabljana pasma za dirke so angleški hrti, ki dosežejo hitrosti tudi okoli 70 kilometrov na uro. Tako je tudi logično, da so se tovrstne dirke najbolj razširile v anglosaksonskih državah, organizirali pa so jih tudi v nekaterih drugih državah. Dirke hrtov se sicer po dostopnih podatkih nadaljujejo v Združenih državah Amerike, Avstraliji, Združenem kraljestvu, na Irskem in Škotskem, čeprav Škoti tudi že dalj časa razmišljajo o prepovedi. V Združenih državah sta sicer ostali le še dve pasji stezi, obe sta v Zahodni Virginiji, potem ko so zvezne države Iowa, Arkansas in Florida, kjer so nedavno še lahko dirkali, to prepovedale.