»Priča smo zelo zapletenemu plesu,« je v četrtek na varnostnem forumu v ameriškem mestu Aspen dejal direktor Cie, ki je dodal, da se ruski predsednik verjetno še vedno želi maščevati Prigožinu za sicer kratkotrajni poskus upora.
Po mesecih napetosti med najemniško vojaško skupino Wagner in ruskim vojaškim vodstvom je namreč Prigožin konec junija sprožil upor, ki pa se je končal še isti dan - domnevno po posredovanju beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka.
Dogovor, pri katerem naj bi posredoval Lukašenko, je med drugim predvideval selitev skupine Wagner in njenega vodje Prigožina v Belorusijo. To se je tudi zgodilo, saj wagnerjevci v zadnjem času krepijo svoje delovanje v Belorusiji, kjer po novem usposabljajo tudi posebne enote. Kje natančno se nahaja Prigožin, ki se je v zadnjem mesecu pojavil tako v Belorusiji kot v Rusiji, pa trenutno ni znano.
Burns ocenjuje, da je skupina Wagner kljub njenemu umiku s fronte v Ukrajini za ruski režim še vedno pomembna na drugih lokacijah, kot so Afrika, Libija in Sirija, zato bo Putin verjetno poskušal skupino ločiti od njenega vodje.
Dodal je, da bo ruski voditelj morda počakal z maščevanjem. »Putin po mojih izkušnjah na splošno meni, da je maščevanje jed, ki jo je najbolje postreči hladno. Presenetilo bi me, če bi se Prigožin na koncu izognil obračunu z njim,« je dejal Burns.
Ocenil je tudi, da so ruske elite vse bolj zaskrbljene, saj se zdi, da je Prigožinov spodleteli poskus upora prejšnji mesec Putina presenetil. Po Burnsovih besedah je šlo za najbolj neposredno nasprotovanje Putinu v njegovih 23 letih na oblasti, vključno z izpodbijanjem njegove utemeljitve za »posebno vojaško operacijo« v Ukrajini, ki jo je Prigožin označil za temelječo na lažeh.