»Posvetila nam je vse svoje življenje. Najmanj, kar lahko storimo, je, da ji namenimo teh nekaj ur. To je naša dolžnost,« je kot razlog za svoje enajst ur trajajoče stanje v vrsti za poklon pokojni kraljici Elizabeti II. navedla Rachel iz Birminghama. Bilo je čudovito, ključni trenutek opiše njena prijateljica Nicola: »Jokali sva. Prostor je bil nabit z ljudmi, s čustvi, a vendarle je bilo tako zelo tiho.« Izkušnjo zadnjega slovesa od monarhinje v krsti v Westminstru podobno opisujejo tudi drugi, od srede naj bi se jih v koloni ob Temzi zvrstilo od 750.000 do milijona. Natančna številka (še) ni znana. Rachel in Nicola sta se na misijo dobro pripravili – s seboj sta imeli topla oblačila, odejo, hrano, pijačo. In dobro voljo. Vse to sta podelili s tistimi, s katerimi so skupaj čakali na ključni trenutek, ki ga bodo za vedno nosili v srcu. V kolono so se postavili kot neznanci, zapustili so jo kot prijatelji. Klepetali so o življenju in smrti, svojih družinah, pa o kraljici in njeni pokojni snahi Diani. Poleg navadnih smrtnikov se je v vrsti, v kateri se je dolžina štela v urah, ne v kilometrih, znašel tudi upokojeni nogometni zvezdnik David Beckham. Tudi on je s sotrpini delil prigrizke in pijačo. »Dovolj časa smo imeli za razmišljanje o tem, kakšno neverjetno zapuščino nam je pustila,« je dejal. Kakor je Elizabeta II. svoje podanike povezovala vse svoje življenje, jih je tudi po smrti. Združili so se v kolektivnem slavljenju njenega polnega življenja, ne v žalosti, so poudarili prav vsi, ki so se v zadnjih dneh z vsega Otoka zgrnili v prestolnico in tako postali del nečesa večjega. Zgodovine.
Pahor: Trenutek posebne spokojnosti
Vanjo se bo vpisalo tudi današnje zadnje slovo, pogreb stoletja, eden največjih mednarodnih dogodkov zadnjih let, če ne desetletij. Med 500 voditelji držav in tujih dostojanstvenikov so v London pripotovali člani evropskih kraljevih družin, ameriški predsednik Joe Biden, premierji Avstralije, Nove Zelandije, Kanade pa Irske, nemški in francoski predsednik, turški voditelj Erdogan, japonski cesar Naruhito in mnogi mnogi drugi. Slovenski predsednik Borut Pahor se je preminuli monarhinji poklonil že danes v žalnem mimohodu mimo krste v Westminstrski palači. »Trenutek neke posebne spokojnosti,« je zapisal ob objavi fotografije na spletnem družbenem omrežju. Udeležil se je še sprejema, ki ga je v Buckinghamski palači priredil kralj Karel III. V Westminstrski opatiji se bo jutri udeležil pogrebne slovesnosti. Bolj kot to, kdo je v Londonu, v oči bode to, koga ni. Vladimir Putin vabila ni prejel, kar so v Rusiji komentirali kot globoko nemoralno in do spomina Elizabete II. bogokletno odločitev. Brez povabila so ostali še predstavniki Belorusije, Mjanmara, Sirije, Venezuele in Afganistana. Severna Koreja, Iran in Nikaragva naj bi v London na željo organizatorjev poslale veleposlanike, ne pa tudi voditeljev držav. Papež se je opravičil zaradi zdravstvenih težav. Ne glede na njihov status v svetu so povabljene prosili, naj priletijo z rednimi linijami, ne z zasebnimi letali, pa tudi, naj se v središče mesta odpeljejo z avtobusi.
Šopki, baloni in plišasti medvedki
A če so se na stroge varnostne ukrepe, povezane s kronanimi glavami in smetano svetovne politike, organizatorji še nekako lahko pripravili, jih je skoraj gotovo vsaj malce presenetila reka Britancev, ki je konec tedna preplavila prestolnico. Parke so napolnili s šopki, baloni, plišastimi medvedki, zahvalami. »Ne bi mogla bolje opraviti svojega dela. Rada te imam. Radi te imamo. Svet te ima rad,« je Elizabeti II. sporočila dvanajstletna Nuella. »Bila je neverjetna, čudovita. Sem sem prišel iz spoštovanja do nje, se ji še zadnjič zahvalit za njeno služenje narodu,« je s šopkom rož v eni ter vnukinjo v drugi roki dejal Grant iz Londona. Na provokacijo, da bi zunanji opazovalec dogajanje lahko videl kot (rahlo) množično histerijo, je zgolj skomignil z rameni in navrgel, da je sicer tudi njega odziv sodržavljanov presenetil, obenem pa razveselil. »Radi smo jo imeli,« je skoraj neslišno zabrundal, požrl solze, ki so že skoraj spolzele po licu, ter še trdneje zagrabil malo Rose. Če bi jo tam izgubil z oči, bi jo množica gotovo pogoltnila. Kako bo jutri videti območje Westminstra, kjer bo potekala pogrebna slovesnost in še zadnji slovesni sprevod s krsto, nihče ne ve čisto zares. Samo v Hyde parku, kjer bodo na štirih velikih zaslonih v živo prenašali tudi mašo iz Westminstrske opatije, pričakujejo najmanj sto tisoč ljudi. Prenosna stranišča so že postavljena, ponudniki hrane čakajo na lačne želodce in si manejo roke ob napovedi gneče. Ker je jutri v Združenem kraljestvu praznik – pa tudi iz spoštovanja do pokojne kraljice – je ogromno trgovin in restavracij namreč zaprlo svoja vrata.