V Bruslju je danes potekala primopredaja med novim in odhajajočim predsednikom evropskega sveta. Bivši portugalski premier Antonio Costa bo za dve leti in pol, z možnostjo podaljšanja za še enkrat toliko, prevzel vajeti telesa, v katerem sedijo voditelji sedemindvajsetih držav članic in usmerjajo Unijo ter določajo njene politične prioritete. Danes je dejal, da se zavzema za pravičen, trajen in na mednarodnem pravu temelječ mir v Ukrajini. Širitev na Zahodni Balkan in vzhodne sosede je označil za geopolitično nujo. Poudaril je pomen večje avtonomije EU na področju varnosti in obrambe, hkrati pa si je treba vedno prizadevati tudi za močnejše transatlantske odnose.
Želeli so dolgočasnega
Med evropskimi voditelji ni malo takšnih, ki bodo z olajšanjem spremljali odhod Belgijca Charlesa Michela s položaja. Nanj so leteli očitki, da je zasedanja evropskega sveta vodil neučinkovito ter da je preveč skrbel za lastno promocijo ter bil tudi zato navzkriž s predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen. Januarja letos je po hudih kritikah odpovedal svojo kandidaturo za evropskega poslanca, ki jo je načrtoval kljub temu, da je imel še skoraj eno leto mandata na čelu evropskega sveta.
63-letni Costa je s svojo kandidaturo za vodenje evropskega sveta tako uspel tudi zato, ker ne kaže interesa za rinjenje pred žaromete, saj so si voditelji zaželeli nekoga »starega in dolgočasnega«, kot je zapisal Politico. In učinkovitejšega. Costa je pred prevzemom položaja obiskal 25 od 27 držav članic, tudi Slovenijo, da bi ugotovil, katera so prednostna področja zanje in kakšno vodenje si
želijo. V pogovoru za evropske medije je te dni dejal, da je pri vseh pri vrhu vprašanje migracij, glede načina vodenja pa sposobnost poslušati, tako politike kot državljane, in doseganje enotnosti.
Zasedanja evropskega sveta naj bi razbremenil nepotrebnih usklajevanj dokumentov in jih skrajšal na en dan. Po poročanju Euractiva pa načrtuje redna neformalna srečanja, na katerih bi voditelji lahko »razpravljali o vprašanjih brez pritiska, da dosežejo formalne sklepe«. Prvi uradni vrh bo vodil 19. decembra.
Odstopil zaradi preiskave o korupciji
Leta 1961 rojeni Costa je bil do decembra lani osem let portugalski premier in tako dobro ve, kako so doslej potekala zasedanja evropskega sveta. S položaja je odstopil zaradi preiskave o korupciji v njegovi vladi. Pred tem je bil eno leto vodja opozicije, pa osem let župan Lizbone, evropski in portugalski poslanec.
Costa bo četrti predsednik evropskega sveta in prvi iz Portugalske ter prvi socialist na položaju, ki so ga ustanovili z lizbonsko pogodbo leta 2007. Prva dva (Herman van Rompuy in Donald Tusk) sta bila iz Evropske ljudske stranke, Michel pa je liberalec.