»Zahtevamo, da se glasovi na elektronskih glasovalnih napravah, pri katerih so bile potrjene nepopravljive napake v delovanju, razveljavijo,« je Bolsonarova Liberalna stranka (PL) zapisala v zahtevi. Po njeni oceni ni pravilno delovalo okoli 60 odstotkov od skupno več kot 570.000 glasovalnih naprav.

Predsednik stranke Valdemar Costa Neto je ob tem podal dvoumno izjavo, v kateri je dejal, da poročilo zasebnega podjetja glede naprav, na katerem temelji zahteva, ne izraža mnenja stranke, a ga je kljub temu potrebno analizirati z namenom krepitve demokracije.

»Zaradi neskladnosti ni mogoče preveriti volivčevega glasu. To ne pomeni, da je šlo za goljufijo, temveč da ni zagotovo, da so glasovnice verodostojne,« je novinarjem v prestolnici Brasilia pojasnil odvetnik stranke Marcelo Bessa. Če bi glasovnice iz nepravilno delujočih naprav razveljavili, bi po oceni PL na volitvah zmagal Bolsonaro.

Predsednik višjega volilnega sodišča Alexandre de Moraes je v odzivu na vložitev zahteve opozoril, da so bile elektronske glasovalne naprave, za katere PL trdi, da so nezanesljive, uporabljene v obeh krogih volitev. Dodal je, da bo zahtevo mogoče obravnavati le, če bo stranka v 24 urah vložila še drugo zahtevo, s katero bo izpodbijala tudi glasovanje v prvem krogu.

V Braziliji volitve skorajda v celoti potekajo elektronsko, na posebnih glasovalnih napravah na voliščih.

V drugem krogu brazilskih predsedniških volitev konec oktobra je s 50,9 odstotka glasov slavil levičarski kandidat in nekdanji predsednik Luiz Inacio Lula da Silva. Desničar Bolsonaro, ki je prejel 49,1 odstotek glasov, poraza ni javno priznal, bi pa naj svojo ekipo pooblastil za začetek procesa prenosa oblasti. Lula bo sicer mandat uradno nastopil 1. januarja 2023.

Priporočamo