Obmorsko mesto Clacton je volilno okrožje v Angliji, kjer je razvpitemu zagovorniku izstopa iz EU Nigelu Farageu šele v sedmem poskusu uspelo zasesti sedež v britanskem parlamentu. Iz tega okrožja je Farage poletel v ameriško zvezno državo Florido, kjer je bil gost na razkošnem posestvu Mar-a-Lago novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Odkar je bil julija izvoljen za poslanca svoje evrofobne stranke Reformirajmo Združeno kraljestvo, je bil v ZDA najmanj četrtič. Pa tudi prej je bil kar naprej čez lužo in hvalil Trumpa na njegovih predvolilnih zborovanjih. Zdaj naj bi obiral sadove, in sicer pri »bodočem predsedniku ZDA v senci«, najbogatejšem zemljanu Elonu Musku, ki je eden od najmanj osmih milijarderjev v bodoči Trumpovi administraciji, najbogatejši v ameriški zgodovini.

Trump ni imel časa, Musk pa

S Trumpom se Farage sicer ni srečal, se je pa z njegovim bodočim podpredsednikom J. D. Vanceom. Musk je imel zanj celo uro časa in je ponosno poziral med Farageem in njegovim spremljevalcem – britanskim milijarderjem Nickom Candyjem. Stranka Reformirajmo Združeno kraljestvo, ki ima v parlamentu samo sedem poslancev, napoveduje zmago na prihodnjih volitvah (redne bodo leta 2029), Britanijo pa bi rada reformirala čim bolj probrexitsko in desničarsko. Njena želja je nadomestiti konservativno stranko, ki jo ima za premalo desničarsko.

Farage in Candy sta se očitno hotela na lastna ušesa prepričati, ali držijo trditve ameriških medijev, da bo Musk stranki Reformirajmo Združeno kraljestvo podaril 100 milijonov dolarjev. To naj bi bila »jebi-se-Starmer-donacija«. Ko so Muska nedavno javno vprašali, ali je to res, je zanikal, a ne prav prepričljivo.

Predsednik protikorupcijske skupine britanskega parlamenta Joe Powell pravi, da bi bilo nezakonito, če bi tuji državljan oziroma nekdo, ki ni prijavljen kot britanski volilec, dal denar kateri koli stranki. Poučeni pravijo, da bi ga Musk lahko dal posredno.

Pogajanja o denarju še trajajo

Laburistični premier Keir Starmer je že nekaj časa trn v peti Muska, ki se ob vsaki priložnosti odkrito vmešava v britanske notranje zadeve (pa tudi kanadske). Med avgustovskimi nasilnimi izgredi skrajne desnice na Otoku je denimo trdil, da je Velika Britanija sredi državljanske vojne, in v več kot desetih objavah na svojem omrežju X kritiziral Starmerjev odziv. Srečanje Faragea in Candyja z Muskom so v britanskem desničarskem tisku (Times, Daily Telegraph) opisali kot srečanje somišljenikov. In opremili z naslovi, kot je: Musk je pripravljen financirati Faragea.

Ta je po srečanju dejal, da ne dvomi o Muskovi podpori, a dodal, da pogajanja o donaciji še trajajo. Druge otoške stranke ne skrivajo bojazni pred potencialnim vplivom najbogatejšega zemljana na britansko politiko. Predsednik protikorupcijske skupine britanskega parlamenta Joe Powell pravi, da bi bilo nezakonito, če bi tuji državljan oziroma nekdo, ki ni prijavljen kot britanski volilec, dal denar kateri koli stranki. Poučeni pravijo, da bi ga Musk lahko dal posredno, prek britanske podružnice svojega družbenega omrežja X, da bi obšel prepoved tujih donacij britanskim strankam.

Farage je srečanje z Muskom opisal kot zgodovinsko, dodal pa: »Samo še eno priložnost imamo, da rešimo Zahod, in skupaj lahko naredimo velike reči.« Na primer? Po Muskovih besedah je ena od njih poraz britanskih laburistov in konservativcev na prihodnjih volitvah. Britanija je pod velikim pritiskom bodoče Trumpove administracije. Njeni člani odkrito opozarjajo, da se mora Britanija odločiti za tesnejše trgovinske odnose z ZDA, če hoče preprečiti, da bi nezadovoljni Trump tudi zanjo uvedel 20-odstotne carine, s katerimi grozi EU. 

Priporočamo