Na novinarski konferenci po srečanju s Xi Jinpingom je Antony Blinken poudaril, da ZDA sledijo načelu ene Kitajske in da se to ni spremenilo. »Ne podpiramo neodvisnosti Tajvana,« je zatrdil in dodal, da si ZDA ne želijo spremeniti statusa quo v regiji. Kljub temu je kitajskemu voditelju izrazil zaskrbljenost zaradi, kot je dejal, provokativnih dejanj Kitajske v Tajvanski ožini, poroča britanski BBC.

Blinken, ki se je pred srečanjem s Xijem danes sestal tudi z najvišjim kitajskim diplomatom Wang Yijem, se je s kitajskim političnim vrhom strinjal glede potrebe po stabilizaciji odnosov med državama, a je bil hkrati jasen glede nesoglasij med njima. »Na vsakem srečanju sem poudaril, da je neposredno sodelovanje in trajna komunikacija na višjih ravneh najboljši način za odgovorno obvladovanje razlik in zagotavljanje, da tekmovalnost ne preide v konflikt,« je poudaril.

Po njegovih besedah so bili kitajski sogovorniki enakega mnenja, pogovore z njimi je označil za zdrave in konstruktivne. Kot je dejal, je na srečanjih zavrnil kritike Pekinga, da si Washington prizadeva za gospodarsko omejevanje Kitajske. »Dejstva to trditev preprosto izpodbijajo,« je zatrdil in pojasnil, da je gospodarski uspeh Kitajske za ZDA koristen. Vendar pa je dodal, da je za zaščito ameriške nacionalne varnosti potrebno posebej varovati »nekatere tehnologije«.

Vlada predsednika ZDA Joeja Bidna je sicer gospodarsko rivalstvo s Kitajsko opredelila kot največjo potencialno grožnjo. V luči tega je Blinken dejal, da se ZDA jasno zavedajo izzivov, ki jih predstavljajo odnosi s Kitajsko. »Nimamo nobenih iluzij o izzivih pri upravljanju teh odnosov. O mnogih vprašanjih se globoko - celo odločno - ne strinjamo,« je poudaril.

Peking obljubil, da Rusiji ne bo pošiljal orožja

Peking je po besedah prvega moža ameriške diplomacije obljubil, da Rusiji ne bo pošiljal orožja za bojevanje v Ukrajini. »To je pomembna zaveza (...) in trenutno ni znakov, ki bi kazali nasprotno,« je dejal Blinken. Peking je tudi pozval, naj pomaga doseči »pravičen mir« v Ukrajini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Blinken je s Xijem spregovoril še o dogajanju v Severni Koreji. Po njegovih besedah je v interesu vsega sveta, da Pjongjang ravna odgovorno, kar med drugim pomeni, da preneha s preizkusi orožja. Kitajskega voditelja je opozoril tudi na kršitve človekovih pravic v regijah Xinjiang in Tibet ter v Hongkongu.

»Napredek [v odnosih, op. STA] je težaven, ni rezultat enega samega potovanja,« je sklenil Blinken in napovedal, da gre v prihodnjih tednih pričakovati nadaljnje obiske visokih ameriških uradnikov na Kitajskem in kitajskih v ZDA.

Xi po srečanju z Blinknom vidi napredek na nekaterih področjih

Kitajski predsednik Xi Jinping je danes ameriškemu državnemu sekretarju Antonyju Blinknu med srečanjem v Pekingu izrazil upanje, da bo njegov obisk prispeval k izboljšanju odnosov med ZDA in Kitajsko. Kot je dejal, morajo odnosi med državami temeljiti na vzajemnem spoštovanju. Ob tem je potrdil napredek pri »določenih vprašanjih«

»Meddržavni odnosi morajo vedno temeljiti na vzajemnem spoštovanju in iskrenosti. Upam, da bo sekretar Blinken s tem obiskom pozitivno prispeval k stabilizaciji odnosov med Kitajsko in ZDA,« je besede Xi Jinpinga povzela kitajska državna radiotelevizija CGTN.

»Kitajska stran je jasno izrazila svoje stališče, obe strani pa sta se dogovorili, da bosta sledili skupnemu dogovoru, ki sva ga s predsednikom [Joejem] Bidnom dosegla na Baliju,« je dejal Xi, pri čemer je imel v mislih srečanje dvojice na vrhu G20 novembra lani. Dodal je, da sta strani dosegli tudi napredek pri »določenih vprašanjih«.

Pričakovanja, da bi Antony Blinken z obiskom v Pekingu dosegel napredek pri odpravljanju dolgega seznama sporov med državama, so bila majhna, a tudi v Washingtonu so pred obiskom ocenili, da bi ta lahko nekoliko umiril napetosti v odnosih.

Najvišji kitajski diplomat: ZDA morajo nehati s teorijami o kitajski grožnji

Državni sekretar ZDA se je pred tem danes sestal z najvišjim kitajskim diplomatom Wang Yijem. Ta mu je med drugim povedal, da Kitajska glede vprašanja Tajvana ne dopušča prostora za kompromis in da morata državi izbrati med dialogom in konfrontacijo.

Glede vprašanja Tajvana Kitajska ne dopušča prostora za kompromis ali popuščanje, je državnemu sekretarju ZDA Antonyju Blinknu danes v Pekingu dejal najvišji kitajski diplomat Wang Yi. Dodal je, da se morajo ZDA držati načela ene Kitajske in jasno nasprotovati neodvisnosti Tajvana. Blinken se bo danes sestal tudi s predsednikom Xi Jinpingom.

»Glede tega vprašanja Kitajska nima prostora za kompromis ali popuščanje,« je besede Wang Yija glede Tajvana povzela kitajska državna televizija CCTV. »ZDA se morajo resnično držati načela ene Kitajske (...), spoštovati suverenost in ozemeljsko celovitost Kitajske ter jasno nasprotovati 'tajvanski neodvisnosti',« je dejal.

Po njegovih besedah morata Kitajska in ZDA izbrati med »dialogom in konfrontacijo, sodelovanjem ali konfliktom«. Ob tem je ocenil, da obisk Blinkna poteka v kritičnem trenutku za kitajsko-ameriške odnose. V luči tega je pozval k vrnitvi na »zdravo in stabilno pot«, poročajo tuje tiskovne agencije.

Wang Yi je dejal tudi, da imajo ZDA napačno predstavo o Kitajski, kar posledično vodi v »napačno politiko« do njegove države. Dodal je, da mora Washington prenehati s teorijami o kitajski grožnji, odpraviti »nezakonite enostranske sankcije« in ustaviti »zatiranje tehnološkega razvoja« Kitajske. Prenehati morajo tudi z vmešavanjem v kitajske notranje zadeve.

Odkrito in produktivno srečanje

Blinken je na srečanju poudaril pomen »odgovornega upravljanja konkurence« med državama prek odprtih komunikacijskih kanalov in zagotavljanja tega, da konkurenca ne preide v konflikt, poroča britanski BBC.

ZDA se bodo še naprej zavzemale za interese in vrednote Američanov, je besede Blinkna navedel tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller, ki je srečanje ob tem označil za »odkrito in produktivno«. Po navedbah State Departmenta je pogovor med diplomatoma trajal tri ure.

Wang Yi je vodja komisije za zunanjo politiko pri centralnem komiteju kitajske komunistične partije, kar pomeni, da je po funkciji tudi nad kitajskim zunanjim ministrom Qin Gangom, s katerim se je Blinken sestal v nedeljo. Tudi ta je v pogovoru izpostavil vprašanje Tajvana, tako on kot Blinken pa sta potrdila, da je bilo srečanje odkrito in konstruktivno.

Gre za prvi obisk Blinkna na Kitajskem, odkar je leta 2021 prevzel položaj, in tudi prvi obisk kakega vodje ameriške diplomacije v Pekingu po letu 2018. Obisk je bil načrtovan že za februar, a so ga v zadnjem trenutku preložili zaradi domnevnega kitajskega vohunskega balona nad ZDA. Napetosti med Kitajsko in ZDA sicer segajo od kitajskega stališča do ruske agresije v Ukrajini prek trgovinske vojne med državama in njunega udejstvovanja v indijsko-pacifiški regiji do statusa Tajvana, ki ga Kitajska dojema kot del svojega ozemlja.

 

Priporočamo