Za Američani in vsem svetom je pisana predvolilna kampanja, ki so jo zaznamovali poskus atentata, nenavadne izjave in umik kandidata iz predsedniške tekme. Zbrali smo nekaj najbolj zanimivih dogodkov.
Poskus atentata na Donalda Trumpa
13. julija je Donald Trump postal po Ronaldu Reaganu leta 1981 prvi ameriški predsednik ali predsedniški kandidat, na katerega so streljali. Zgodilo se je med govorom na shodu podpornikov v Pensilvaniji, odnesel pa jo je s krvavim uhljem.
20-letni Thomas Crooks je s strehe bližnje stavbe izstrelil osem strelov, preden ga je ubil ostrostrelec tajne službe.
Muskova podpora Trumpu
Po dogodku je milijarder Elon Musk na omrežju X izrazil podporo nekdanjemu predsedniku: "Popolnoma podpiram predsednika Trumpa in upam, da bo hitro okreval."
I fully endorse President Trump and hope for his rapid recovery pic.twitter.com/ZdxkF63EqF
— Elon Musk (@elonmusk) July 13, 2024
Muskova podpora je bila pomembna ne le zaradi vpliva lastnika X na družbenih omrežjih, ampak tudi zaradi njegove denarnice. Med julijem in septembrom je Musk za Trumpovo kandidaturo doniral slabih 70 milijonov evrov, v prvi polovici oktobra pa jih je nakazal še približno 40.
Bidnov odstop od kandidature
Pritisk na predsednika Joeja Bidna, naj odstopi od predsedniške tekme, je naraščal dlje časa.
Pozornost je zbujal z vse pogostejšimi govornimi spodrsljaji in neobičajnim vedenjem, odločilen pa je bil katastrofalni nastop na junijskem soočenju s Trumpom; mesec dni pozneje se je umaknil.
BREAKING: Biden calls Zelensky ‘President Putin’ live on stage
— Tiberius (@ecomarxi) July 11, 2024
👇pic.twitter.com/huoh8zXqx4
Takoj je podprl svojo podpredsednico Kamalo Harris.
V igro torej vstopi Harris
60-letnica je imela sprva nekaj potencialnih protikandidatov, ki pa so odpadli takoj potem, ko jo je podprl še nekdanji predsednik Barack Obama.
Na koncu je bila brez izzivalca v začetku avgusta razglašena za demokratsko predsedniško kandidatko.
V svojem prvem govoru po sprejetju nominacije je pozvala k enotnosti in dejala, da je to "priložnost, da začrtamo novo pot."
Mačkarice brez otrok
Trumpov podpredsedniški kandidat J. D. Vance je pred leti v pogovoru za Fox News Kamalo Harris in druge demokrate označil za "kup mačkaric brez otrok, ki so nesrečne zaradi lastnih življenj in odločitev, ki so jih sprejele. Celotno prihodnost demokratov nadzorujejo ljudje brez otrok," je dejal; kljub temu, da ima Kamala Harris z možem Dougom Emhoffom dva pastorka - Ello in Cola.
Zvezdnica serije Prijatelji Jennifer Aniston se je na Vancove pripombe odzvala s posnetkom in zapisom na Instagramu: "Resnično ne morem verjeti, da to prihaja od potencialnega podpredsednika Združenih držav."
Vance, sicer senator iz Ohia, je dejal, da vztraja pri svojem mnenju, a da njegove pripombe niso bile mišljene kot kritika ljudi, ki se odločijo, da ne bodo imeli otrok. "Gre za kritiziranje demokratske stranke, ki nasprotuje družini in otrokom."
Trump in korenine Kamale Harris
Na shodu v Chicagu je Trump podvomil o rasnem izvoru Kamale Harris z retoričnim vprašanjem: "Je Indijka ali je temnopolta? Poznam jo že dolgo in vedno je bila indijskega porekla. Nisem vedel, da je temnopolta do pred nekaj leti, zdaj pa želi, da bi bila znana kot temnopolta, tako da ne vem, je Indijka ali temnopolta?"
Kamala Harris je hči Jamajčana in Indijke, oba sta se priselila v ZDA.
''Jedo hišne ljubljenčke ...''
Znova o mačkah. Tokrat v trditvah, ki sta jih ponavljala Trump in Vance o haitijskih priseljencih v Springfieldu v Ohiu, ki da jedo hišne ljubljenčke tamkajšnjih prebivalcev.
V predsedniški debati s Kamalo Harris je Trump izjavil: "V Springfieldu jedo pse, ljudje, ki so prišli, jedo mačke ... Jedo ... Jedo hišne ljubljenčke prebivalcev, ki tam živijo.''
To je bila tudi edina debata teh dveh kandidatov.
Taylor Swift podprla Kamalo Harris
Skoraj takoj po soočenju je pop zvezdnica Taylor Swift svojim 283 milijonom sledilcev na instagramu sporočila, da bo glasovala za Harris. Objavo je pospremila s svojo fotografijo, na kateri drži svojega mačka Benjamina Buttona. Podpisala se je kot "Taylor Swift, mačkarica brez otrok.''
Nekaj dni pozneje je Donald Trump na svojem računu Truth Social napisal: "SOVRAŽIM TAYLOR SWIFT!"
Poskus atentata na igrišču za golf
Tajna služba je 15. septembra, ko je nekdanji predsednik igral golf na svojem igrišču v West Palm Beachu na Floridi, preprečila drugi poskus atentata na Donalda Trumpa. Prijeli so Ryana Routha. Ta naj bi se v bližini Trumpovega posestva zadrževal kar okoli 12 ur, preden ga je opazil agent tajne službe in streljal nanj. Routhu je uspelo pobegniti, našli in aretirali so ga manj kot uro pozneje.