Joe Biden je opozoril na izjemno bogat "tehnološko-industrijski kompleks", ki ima po njegovih besedah lahko nenadzorovano moč nad Američani, s čimer je posredno omenil najbogatejšega človeka na svetu Elona Muska, ki je blizu Trumpu in je tudi finančno podprl njegovo volilno kampanjo.
Izpostavil dosežke
82-letni odhajajoči predsednik je izpostavil tudi dosežke svoje administracije v petletnem mandatu: nova delovna mesta, investicije v infrastrukturo, zdravstveno varstvo, ravnanje ob pandemiji covida-19 in zagotavljanje večje varnosti v ZDA. Ob tem je poudaril, da bo trajalo še nekaj časa, da bodo v ZDA v celoti čutili vse učinke dela njegove vlade.
Opozorila pred Trumpom
Biden je prihajajoči administraciji Donalda Trumpa zaželel uspeh, nato pa podal vrsto opozoril. Med drugim je dejal, da želijo močne sile s svojim nenadzorovanim vplivom odpraviti ukrepe, ki so jih sprejeli za spopadanje s podnebno krizo, da bi služile svojim lastnim interesom za moč in dobiček.
It’s been the privilege of my life to serve our nation for over 50 years.
— President Biden (@POTUS) January 16, 2025
I’ve given my heart and soul to you, and I’ve been blessed a million times in return with the love and support of the American people.
Join me as I deliver my farewell address. https://t.co/DRr4U4sa7B
Opozoril je tudi, da so Američani zasuti z lažnimi in netočnimi informacijami, kar omogoča zlorabo moči. Kritičen je bil tudi do podjetij, ki obvladujejo družbene medije, kot je Meta, kjer so nedavno napovedali, da ne bo več sodelovali z neodvisnimi preverjevalci dejstev. "Družbeni mediji se odpovedujejo preverjanju dejstev. Resnico dušijo laži zaradi moči in dobička," je dejal.
V zvezi s tem je kritiziral tudi vrhovno sodišče ZDA in pozval k omejitvi mandata vrhovnih sodnikov.
Med drugim je opozoril tudi na nevarnosti umetne inteligence in dejal, da mora Amerika pri tem prevzeti vodilno vlogo pred državami, kot je Kitajska.
V poslovilnem govoru je Biden kot enega svojih dosežkov omenil tudi včeraj doseženi dogovor o prekinitvi ognja v Gazi med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas. Kot je dejal, so bila pogajanja ena najtežjih v njegovi karieri.
Velik nasprotnik Slobodana Miloševića
Biden je sicer igral pomembno vlogo med vojnami na Balkanu v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, zlasti ko gre za njegovo zavzemanje za zaustavitev brutalnosti Slobodana Miloševića. Biden je bil takrat kot ameriški senator eden najglasnejših kritikov Miloševićevega režima in politike etničnega čiščenja.
Redno je pozival ameriško administracijo, naj se bolj aktivno vključi v reševanje konfliktov, še posebej pa je vztrajal pri vojaškem posredovanju za zaustavitev množičnih zločinov in genocida, kakršen je bil v Srebrenici.
Njegovi govori v senatu so bili ostri in neposredni, Miloševića je odkrito obtožil zločinov proti človečnosti in zahteval odločno reakcijo mednarodne skupnosti.
Leta 1993 je obiskal Bosno in Hercegovino, kjer je bil priča razsežnosti trpljenja in humanitarne krize. Ta obisk je še okrepil njegovo odločenost za ukrepanje. V ZDA se je vrnil z jasnim sporočilom, da svet ne sme obračati glave na grozote, ki se dogajajo. Bil je eden glavnih zagovornikov Natovih zračnih napadov na srbske sile leta 1995.
S svojim vztrajnim kritiziranjem Miloševića in vztrajanjem pri odgovornosti mu je prineslo spoštovanje med žrtvami vojne, a tudi ostro kritiko tistih, ki so podpirali Miloševićevo politiko.