Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski si je za pridobitev dovoljenja iz Washingtona za uporabo vojaškega taktičnega raketnega sistema, znanega pod kratico ATACMS, na ruskem ozemlju prizadeval že nekaj časa.

Televizija CNN poroča, da je Biden dovoljenje za predajo omenjenih raketnih sistemov dal že februarja letos, vendar le za uporabo na ruske položaje v Ukrajini, ki je prve sisteme dobila aprila letos. Bidnova vlada je več mesecev razpravljala o tem in mnenja niso bila enotna, med drugim zato, ker ena sama raketa stane od nekaj manj kot milijon do skoraj dveh milijonov dolarjev, poleg tega pa naj bi bile zaloge omejene.

Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy attends the Fourth Crimea Platform Leaders Summit in Kyiv, Ukraine, September 11, 2024. The British Foreign Secretary joined his American counterpart on a visit to Ukraine to discuss the country's military needs in its fight against Russia. Leon Neal/Pool via REUTERS

Ukrajinski predsednik si je za pridobitev dovoljenja prizadeval že nekaj časa. Foto: Reuters

V ozadju so bili tudi politični in vojaški zadržki. Ruski predsednik Vladimir Putin je septembra opozoril zahodne države, da lahko Rusija uporabi jedrsko orožje, če jo Ukrajina napade s konvencionalnimi raketami. Zelena luč za uporabo omenjenega orožja bi po Putinovih besedah tudi pomenila, da Nato vstopa v vojno z Rusijo.

Novica o omenjeni odločitvi ZDA je v javnost prišla le nekaj ur po obsežnem ruskem napadu na ukrajinsko energetsko omrežje, v katerem je umrlo 11 civilistov in je še dodatno poškodoval že tako precej načeto energetsko omrežje te države.

Firefighters work at the site of a residential area hit by a Russian missile strike, amid Russia's attack on Ukraine, in Sumy, Ukraine November 17, 2024. Press service of the State Emergency Service of Ukraine in Sumy region/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. DO NOT OBSCURE LOGO.

Sinočnji ruski napad na mesto Sumi. Ubitih je bilo najmanj 10 ljudi. Foto: Reuters

Za napade v regiji Kursk

Uporaba pehotnih taktičnih raketnih sistemov z dometom do 300 kilometrov naj bi uvodoma veljala prvenstveno za napade na ruske položaje v regiji Kursk, poročajo ameriški mediji, ki se sklicujejo na neimenovane vire v Bidnovi vladi.

Rusija je po ameriških trditvah v regiji Kursk nakopičila skoraj 50.000 vojakov, da si povrne ozemlje, ki ji ga je odvzela Ukrajina, med njimi pa naj bi bilo tudi več tisoč vojakov iz Severne Koreje.

V napadu na severovzhodu Ukrajine več mrtvih

Rusi so sinoči napadli mesto Sumi na severovzhodu Ukrajine. Ubitih je bilo najmanj deset ljudi, najmanj 50 naj bi bilo po navedbah lokalnih oblasti ranjenih.

A residential building is damaged by a Russian missile strike, amid Russia's attack on Ukraine, in Sumy, Ukraine November 17, 2024. Press service of the State Emergency Service of Ukraine in Sumy region/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. DO NOT OBSCURE LOGO.

V napadu je bil uničen devetnadstropni blok. Foto: Reuters

Župan Sumija Artem Kobzar je sporočil, da je bil v napadu uničen devetnadstropen blok. Reševalci so ponoči v ruševinah iskali preživele in morebitne nove žrtve. Pozneje je odjeknilo še več eksplozij in v celotnem mestu je prišlo do izpada električne energije.

A firefighter works at the site of a residential area hit by a Russian missile strike, amid Russia's attack on Ukraine, in Sumy, Ukraine November 17, 2024. Press service of the State Emergency Service of Ukraine in Sumy region/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. DO NOT OBSCURE LOGO.

Foto: Reuters

Sumi je pogosto cilj ruskih napadov z droni, raketami in topništvom. Leži na oskrbovalni poti za ukrajinske vojake, ki imajo pod svojim nadzorom precejšen del ozemlja v sosednji ruski regiji Kursk.

Priporočamo