Ameriška vlada je v začetku 19. stoletja začela odvzemati tudi le štiri leta stare otroke in jih pošiljati v internate, kjer so jim prepovedali govoriti materni jezik in jih pretepali, če se niso držali ukazov. Več sto otrok je pri tem umrlo in so pokopani v neoznačenih grobovih.

Tisti, ki so se vrnili domov, pa niso več poznali jezika, kulture in niso vedeli, kako vzgajati svoje otroke. To je povzročilo velike travme in številni so se potem vdali alkoholu.

»Uradno se opravičujem, kot predsednik ZDA, za vse, kar smo storili. Šolska politika zveznih indijanskih internatov je povzročila veliko bolečine in bo ostala sramoten madež na naši zgodovini,« je dejal Biden v naselju Gila River južno od Phoenixa.

Pred njim je ministrica za notranje zadeve Deb Haaland, ki je tudi prva predstavnica domorodnih Američanov na ministrskem položaju ameriške vlade, dejala, da zvezni vladi na koncu le ni uspelo uničiti jezika, tradicij in načina življenja ameriških Indijancev.

Biden je na začetku mandata ukazal preiskavo zgodovinskega dogajanja in po treh letih in pol so potrdili smrt najmanj 973 otrok v internatih, prava številka pa je verjetno veliko večja.

Preiskava je odkrila, da je bilo od leta 1819 do leta 1969 po ZDA 417 tovrstnih internatov, kjer so otroci trpeli telesne, duševne in spolne zlorabe. Preiskava je odkrila tudi 74 grobišč.

Biden je v letih svojega mandata namenil 32 milijard dolarjev pomoči staroselskim plemenom v zakonu za okrevanje po pandemiji koronavirusa in 13 milijard dolarjev v zakonu za obnovo infrastrukture. Skoraj milijardo dolarjev so domorodnim Američanom namenili tudi v zakonu za zmanjšanje inflacije, predvsem za prilagajanje na podnebne spremembe.

Priporočamo