Morda gre za svetovni ali vsaj evropski rekord v zaslužku ene osebe v enem dnevu. Najbogatejši Francoz in od lani tudi najbogatejši zemljan Bernard Arnault, lastnik skoraj polovice delnic v podjetju LVMH, ki prodaja izjemno drage luksuzne izdelke prestižnih znamk (Louis Vuitton, Christian Dior), je v četrtek povečal svoje osebno premoženje za 11 milijard evrov.
Simbol čedalje večje neenakosti
To je denimo veliko več kot 8 milijard evrov, kolikor namerava francoska vlada vsako leto privarčevati s pokojninsko reformo, sicer šele od leta 2031, ko naj bi bilo upokojevanje možno pri 64, in ne več, kot zdaj, pri 62 letih. V četrtek med še enimi, od januarja že 12. množičnimi protesti proti tej reformi je okoli 100 radikalnih protestnikov z vzkliki »Denar je v blagajnah kapitalistov!« in zastavami levičarskih sindikatov, ki tega sicer niso odobrili, za deset minut vdrlo na pariški sedež LVMH, kjer so tudi Arnaultove pisarne. Gre za simbol čedalje večje neenakosti. Eden od vodij omenjene akcije, med katero naj ne bi nastala gmotna škoda, je na sedežu LVMH za francosko televizijo izjavil: »Sem smo prišli povsem v miru, da bi vladi dali idejo, kje je treba iskati denar za pokojnine. Začne lahko pri Bernardu Arnaultu.«
Arnaultovo osebno premoženje zdaj znaša že 190 milijard evrov, kar sta dva slovenska letna BDP. Gre za 211 milijard ameriških dolarjev in 74-letni Arnault je prvi Evropejec, ki je presegel mejo 200 milijard dolarjev. Zdaj je bogatejši celo od Elona Muska (lastnika Tesle in Twitterja), Jeffa Bezosa (ustanovitelja Amazona) in Billa Gatesa (ustanovitelja Microsofta). Najbogatejša ženska na svetu prav tako prihaja iz Francije: dedinja in lastnica L'Oréala Françoise Bettencourt - Meyers ima 75 milijard evrov premoženja. Tako je več kot 230 let staro geslo francoske revolucije enakost (égalité) še zelo daleč od uresničitve. Številni Francozi pa so zaradi vse večjih razlik pri delitvi bogastva ogorčeni, kar se kaže tudi na protestih proti pokojninski reformi. Mnogi protestniki so tudi prepričani, da naj bi omenjeno podaljšanje delovne dobe nižjega in srednjega sloja financiralo nebrzdano bogatenje elite.
Povpraševanje narašča
hkrati s ceno
Arnault je v enem dnevu zaslužil 11 milijard evrov, ker se je izjemno povečalo povpraševanje po delnicah LVMH, potem ko so v tem njegovem podjetju objavili, da se je v prvem trimesečju prodaja povečala za 17 odstotkov ali 21 milijard evrov. LVMH zlasti dobro zasluži z izjemno dragimi ženskimi torbicami znamke Louis Vuitton, prav tako pregrešno dragim šampanjcem znamke Moet & Chandon in ženskimi oblekami znamke Christian Dior. Ker gre domnevno za najboljše torbice, najboljši šampanjec in najlepše obleke, je mogoče postaviti kakršnokoli ceno. Bogataši, ki jim gre za prestiž, jih bodo vedno kupovali. Včasih še toliko bolj, kolikor dražji so. Skratka, visoke cene ne pomenijo manjšega povpraševanja in manjšega prometa, kot je običajno v tržnem gospodarstvu. Dobički LVMH so tako velikanski.
Porast povpraševanja po francoskih luksuznih izdelkih v prvem trimesečju je povezan s sprostitvijo protikoronskih ukrepov na Kitajskem konec leta 2022. Sicer je lani na ZDA odpadlo 27 odstotkov prodaje izdelkov LVMH, na Azijo, kjer se je zmanjšalo povpraševanje na Kitajskem, 29 odstotkov, na Francijo 7,6 odstotka, drugo pa večinoma na druge evropske države.
Cena delnice LVMH se je v četrtek povečala za 5,5 odstotka in Arnaultova multinacionalka se je zdaj prebila med svetovno deseterico podjetij z največjim kapitalom – ta v LVMH zdaj znaša 444 milijard evrov. Arnault in njegova družina pa imata v lasti 48 odstotkov teh delnic.