Barcelona je eno najlepših mest v Evropi in zaradi tega tudi eno najbolj turistično obleganih. Široke ulice turistično najbolj zanimivih delov mesta sicer zmorejo sprejeti velike množice, nekatere lokacije, kot je tržnica La Boqueria, pa pokajo po šivih tudi v turistično manj obremenjenih obdobjih.
Največje breme, ki ga turizem povzroča mestu, je čutiti na nepremičninskem trgu. Kratkoročni turistični najemi so najemnine in cene nepremičnin pognali v nebo, mnogi prebivalci Barcelone pa imajo težavo najti nov dom. Odločitev, da v mestu do novembra 2028 prepovejo turistično najemanje stanovanj, je med iskalci stanovanj naletela na veliko odobravanje, medtem ko so se tisti, ki imajo od oddajanja koristi, močno razburili. Padale so celo grožnje tožb v višini milijard evrov.
A župan Barcelone Jaume Collboni ne popusti. Priznava, da je ukrep drastičen, a nujen. V zadnjih desetih letih so najemnine v mestu narasle za 68 odstotkov, medtem ko so se stroški nakupa nepremičnin dvignili za 38 odstotkov.
»Zaradi množičnega turizma, ki je koloniziral mestno središče, smo opazili, da sta bila prizadeta predvsem dva vidika: pravica dostopa do stanovanja, ker se stanovanja uporabljajo za gospodarsko dejavnost, in sožitje med sosedi, zlasti na območjih z več turističnimi apartmaji,« je dejal Collboni. »Po več letih smo prišli do zaključka, da delne rešitve ne delujejo. Zelo težko je nadzorovati in zagotoviti, da ni nezakonitih najemov. Veliko bolj preprosto in jasno je reči, da v Barceloni ne bo več turističnih stanovanj.«
Nezadovoljni, ker bo do prepovedi minilo več let
Nekateri so kritični tudi zato, ker bo do začetka veljave prepovedi minilo še več let. Collboni pojasnjuje, da časovnica do leta 2028 izhaja iz regionalne zakonodaje, ki je lani omejila dovoljenja za turistične apartmaje na pet let na območjih s pomanjkanjem dostopa do stanovanj. Prav v tej določbi so barcelonski uradniki videli svojo priložnost: leta 2028, ko vsa trenutno veljavna dovoljenja v Barceloni potečejo, jih preprosto ne bodo podaljšali.
Zamisel pa ima konkretno težavo. Collbonijev županski mandat poteče leta 2027, kar pomeni, da bi morebitno novo mestno vodstvo načrt lahko opustilo. Ob tem regionalna zakonodaja lastnikom omogoča, da enkrat zaprosijo za podaljšanje dovoljenja za turistični apartma za največ pet let, če lahko dokažejo, da so znatno investirali v nepremičnino. Collboni meni, da bodo takšni primeri predstavljali le »manjši del« dovoljenj v Barceloni.