Vesoljska veteranka slovenskega rodu Sunita Williams in kolega astronavt Barry Wilmore sta 5. junija poletela na ISS s Starlinerjem in bi se morala po načrtih vrniti na Zemljo že po osmih dneh. Vendar pa je Nasa zaradi tehničnih težav ob prvem vesoljskem poletu Starlinerja njuno vrnitev odložila.
Preberite tudi: Bosta astronavta na vesoljski postaji obtičala do konca leta?
Boeingova polomija
Bowersox je dejal, da se bodo do konca meseca odločili, ali ju bodo skušali vrniti s Starlinerjem ali pa bodo uporabili plovilo zasebnega podjetja SpaceX. Če se bosta Wilmore in Williams vrnila s plovilom SpaceX, bo to največji neuspeh Boeingovega vesoljskega programa doslej.
Predstavniki Nase so povedali, da še vedno analizirajo podatke o pogonskih raketah Starlinerja in odločitve še niso sprejeli. Boeing pa zatrjuje, da bo Starliner sposoben izpeljati vrnitev na Zemljo.
Za zdaj ni jasno, ali bo Starliner potoval sam ali pa z astronavtoma. Za vrnitev Williams in Wilmora bi lahko Nasa uporabila kapsulo dragon podjetja SpaceX, ki ima prostora za štiri osebe, vendar so na ISS še štirje drugi astronavti.
Nasa lahko tudi počaka na prihod misije podjetja SpaceX Crew-9, ki bo šla na ISS predvidoma konec septembra, vendar bi v vesolje namesto predvidenih štirih poletela le dva astronavta.
Oba izkušena astronavta skušata na ISS izkoristiti čas z delom in testiranji. Williams je pred poletom s Starlinerjem v vesolju preživela že 322 dni, Wilmore pa 178, vendar ima kljub temu naziv poveljnika misije.
The crew worked vein scans and space botany today as @NASA managers provided an update on the @BoeingSpace Crew Flight Test. More... https://t.co/AgYq0Tu1T8 pic.twitter.com/hopQ8lBQD5
— International Space Station (@Space_Station) August 14, 2024
Boeing in SpaceX sta leta 2014 dobila več milijard dolarjev vredni pogodbi, da bi ameriški vesoljski agenciji zagotavljala prevoze na ISS po koncu programa raketoplanov leta 2011. Nasa je vmes pošiljala astronavte na ISS z ruskimi raketami sojuz, poroča AFP.
Družbi SpaceX je leta 2020 uspel prvi testni polet s posadko, od takrat pa je z njo šlo v vesolje že več deset astronavtov.