Hitro napredovanje sirskih upornikov se nadaljuje. Po včerajšnjem zavzetju Hame so sedaj kljub poskusom sirskih vladnih sil, da jim s porušitvijo enega izmed mostov na poti do tretjega največjega mesta otežijo napredovanje, sedaj prispeli pred Homs. Na glavni avtocesti med Alepom in Damaskom, slednji je končni cilj upornikov, so od včeraj osvojili še dva kraja in so sedaj pred vrati mesta.
Voditelj islamistične milice Hajat Tahrir al Šam (HTS) Abu Mohamed al-Golani je sirske vojake v Homsu že pozval k predaji mesta. Skupina je po spletu prebivalce Homsa pozivala tudi k vstaji proti sirskim vojakom, rekoč: »Vaš čas je prišel sedaj!« Iz mesta sicer beži več tisoč ljudi. Pred bližajočimi boji se odpravljajo proti zahodu države na sredozemsko obalo, ki je še pod nadzorom režima.
Zaradi napredovanja upornikov je zadovoljen turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki upa, da bodo milice napredovale brez težav. Rusija, ena izmed najtesnejših zaveznic Asadovega režima, je svoje državljane v Siriji pozvala, naj zapustijo državo. Na pomoč Asadovemu režimu sicer po prvih zadržkih sedaj prihajajo tudi borci Hezbolaha. Šiitska milica naj bi z Libanona ponoči v Sirijo poslala skupino borcev, da bi pomagali zaščititi Homs. Tudi Iran je že dejal, da bo pomagal Asadu.
Voditelj HTS Golani je sicer v minulih dneh svaril Irak, naj se ne vmešava v sirsko bojišče. Do teh svaril Golanija je prišlo potem, ko je iraški premier Mohamed Shia al-Sudani dejal, da je v iraškem interesu ohraniti stabilnost Sirije in Iraka. »Današnje dogajanje v Siriji je v interesu sionistične entitete, ki je namerno bombardirala objekte sirske vojske, s čimer je omogočila terorističnim skupinam, da nadzorujejo dodatna območja v Siriji,« je pred dnevi dejal al-Sudani. Po uvodnih uspehih upornikov so v Sirijo vstopili dodatni borci že prisotnih iraških šiitskih skupin.
Odprtih več novih front
Prodor uporniških milic pod vodstvom HTS je odprl tudi druge fronte v državi. Kurdske milice YPG, ki nadzorujejo velike dele severa države, uspele osvojiti tudi vladno utrdbo na vzhodu države Deir El Zur, od koder so se proiranske iraške milice v minulih dneh že umaknile. Vsaj nekatere izmed njih naj bi pomagale Asadovemu režimu pri zaščiti osrednjega dela Sirije.
Do napadov pripadnikov Turkestanske islamske stranke je prišlo tudi na severu sredozemsko regije Latakija, ki je z istoimensko prestolnico še posebej pomembna za Rusijo. Tam je namreč njen sredozemski privez za bojne ladje. Prav tako pa naj bi Latakija bila pomorska točka, od koder vsaj delno poteka prevoz iranskega orožja za Hezbolah v Libanon. Ruske bojna letala so v regiji Latakija po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice danes izvedla več napadov.
Na jugu ponovno prihaja do bojev tudi v regiji Dera, kjer se je pred enajstimi leti začela vstaja proti Bašarju al Asadu. Po poročanju Sirskega monitorja za človekove pravice naj bi uporniki zavzeli več poslopij različnih varnostnih agencij.
Ponovno naj bi dele države na vzhodu države začele osvajati tudi celice Islamske države, ki je bila v zadnjih letih skorajda uničena zaradi številnih vojaških operacij tako v Siriji kot v Iraku.