»Ko smo načrtovali naš obisk Rima, smo upali, da bomo lahko še dobili njegov blagoslov. Dnevno smo pri maši molili zanj, ko je bil bolan. Ob našem prihodu ga žal ni bilo več med živimi. Želimo se posloviti, čeprav verjamemo, da je njegova duša v nebesih,« sta nam z ganjenostjo dejali romarki Celine in Jeemol iz Indije, medtem ko sta iskali čim boljši sedež na trgu, od koder bosta lahko dobro videli krsto s pokojnim papežem v sprevodu. Po ocenah je prenos krste v baziliko svetega Petra na trgu spremljalo približno 20.000 ljudi.
Z rožnim vencem ali mobilnim telefonom v roki
»Glej z dobroto, Gospod, na življenje in delo svojega služabnika in našega papeža Frančiška. Sprejmi ga v svoj dom večne luči in miru in nakloni svojim zvestim vernikom, da bi z gorečnostjo sledili potem, ki jih je on začrtal in da bi bili priče evangelija tvojega Sina,« je drugim molil kardinal kamerleng Kevin Joseph Farrell pred začetkom sprevoda, ki je krenil iz doma svete Marte, ki je bil več kot 12 let tudi dom argentinskega papeža. Udeleženci, ki so jih do sedežev v več ograjenih območjih pospremili številni vatikanski uslužbenci, so začetek slovesnega, a intimnega obreda v tihoti spremljali na velikih zaslonih. Skupina nekoliko preveč živahnih italijanskih najstnikov v naši bližini pa si je hitro prislužila opozorilo, naj se vede žalni slovesnosti primerno. Sprevod je pravzaprav potekal po zelo podobni poti, kot je bila tista na velikonočno nedeljo, ko je papež vernike še pozdravljal in blagoslavljal iz papamobila. Včeraj se je tod pomikala odprta lesena krsta, oblazinjena z rdečim blagom, ki so jo nosili papeški nosači, v njej je telo Frančiška oblečeno v rdeče liturgično oblačilo, na glavi ima mitro, med prsti pa prepleten črn rožni venec. V sprevodu se je zvrstilo približno 80 kardinalov in patriarhov ter številni škofje, duhovniki, redovnice in laiki. Spremljalo ga je zvonjenje zvonov, petje psalmov in litanij vseh svetnikov. Ko se je krsta približevala zbranim, pa se je spontano razlegel aplavz. Nekateri so imeli v rokah rožni venec, drugi, pravzaprav velika večina, pa pametni telefon, da bi, stoje na stolu ali stisnjeni čim bliže ograji, ovekovečili dogodek.
Na Frančiškovo željo brez katafalka
»Papež Frančišek me je navdihoval, navdihoval je moje odločitve, da sem danes, kjer sem. To je moje hvaležno slovo,« je bil iskren mlad filipinski semeniščnik in papežev soimenjak Francisco, ki študira v Rimu. Sofie iz Liverpoola je papeža Frančiška prvič srečala na svetovnem srečanju mladih v Lizboni pred dvema letoma, ko jo je navdušil z naklonjenostjo, ki jo je pokazal do mladih. »Tukaj sem, da mu izrazim poklon, spoštovanje. Znal je združevati, vse nas je simbolično objemal.«
»Še zadnjič ga želim pozdraviti. Bil je resnično poseben. Kdo ve, če bodo še takšni papeži, kot je bil on,« pa se je spraševala Loredana iz Torina.
Krsto so v baziliki postavili na majhno, rahlo nagnjeno rdečo ploščad na preprogi na tleh. Kot je poročal Vatican News, na Frančiškovo željo ni bilo katafalka, kot je bilo v navadi v preteklosti. »Papež počiva nad grobom apostola Petra, z mirnim izrazom na obrazu, ki spominja na blag nasmeh – tak, kot jih je tolikokrat delil med svojimi javnimi nastopi,« so še zapisali pri uradnem vatikanskem portalu.
Vrata bazilike so se za javnost odprla ob 11. uri. Vrsta vseh, ki so se želeli posloviti od Frančiška, je segala vse do ulice Via della Conciliazione.
Verniki in vsi ostal, po pričakovanjih več deset tisoč ljudi, se bodo pokojnemu papežu lahko v baziliki poklonili še do petka zvečer, ko bo pred sobotnim zadnjim slovesom ob 20. uri kardinal kamerleng Farrell vodil obred zaprtja krste rimskega papeža.