Neimenovani uradnik je potrdil, da je bilo oporišče Al Asad tarča raketnega napada, kot kaže pa je bilo v napadu poškodovanih več pripadnikov ameriškega osebja.
Odgovornost za napad ni prevzel nihče, do njega pa je prišlo v času povišanih napetosti na Bližnjem vzhodu v pričakovanju povračilnega napada Irana po domnevnem izraelskem atentatu političnega vodje palestinskega gibanja Hamas Ismaila Hanije.
Ameriški vojaki, ki več kot 20 let po invaziji ohranjajo prisotnost v Iraku, so bili od oktobra lani večkrat tarča podobnih napadov, ki so jih izvedle oborožene skupine, povezane z Iranom. Tarča podobnih napadov je bila večkrat tudi ameriška vojska v Siriji.
Ameriške sile so minuli torek v osrednjem Iraku izvedle zračni napad na borce, ki naj bi poskušali izstreliti drone na cilje ameriške vojske in njenih zaveznic, in pri tem ubile štiri osebe.
Vojaški tiskovni predstavnik iraškega premierja je napad označil za gnusen zločin in očitno agresijo. Dodal je, da se je napad zgodil kljub naprednim fazam pogovorov o zaključku misije koalicije pod vodstvom ZDA v Iraku in prehodu na »dvostranske varnostne odnose«.
V luči aktualnih napetosti je Pentagon v petek sporočil, da bodo ZDA na Bližnji vzhod poslale dodatne vojaške ladje in bojna letala, da bi pomagale braniti Izrael v času, ko ta neprekinjeno napada Gazo, kjer je v desetih mesecih ubil najmanj 39.623 Palestincev.
Blinken pozval k zmanjšanju napetosti na Bližnjem vzhodu
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v ponedeljek dejal, da ZDA intenzivno iščejo diplomatske rešitve za zmanjšanj napetosti na Bližnjem vzhodu, ter vse strani pozval, naj se vzdržijo zaostrovanja. Eskalacija bi »vodila le v še večji konflikt, še več nasilja in še več negotovosti«, je opozoril.
Po njegovih besedah je ključno, da se doseže prekinitev ognja v Gazi. Sklenitev dogovora o prekinitvi ognja v Gazi "bo odprla možnost za trajno ponovno vzpostavitev miru, ne le v Gazi, temveč tudi v drugih regijah, kjer bi se konflikt lahko razširil", je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Blinken.
»Vključeni smo v intenzivno diplomacijo, ki poteka skoraj 24 ur na dan, z zelo preprostim sporočilom - vse strani se morajo vzdržati stopnjevanja napetosti,« je poudaril.
Blinken se je v ponedeljek v okviru prizadevanj za deeskalacijo napetosti na Bližnjem vzhodu pogovarjal s katarskim premierjem Mohamedom Bin Abdulrahmanom in egiptovskim zunanjim ministrom Badrom Abdel-Atijem, so sporočili iz State Departmenta. V zadnjih dneh se je pogovarjal tudi z drugimi predstavniki v regiji in po svetu, da bi jim posredoval »dosledno sporočilo«, je dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.
»Smo v kritičnem trenutku za regijo in pomembno je, da vse strani v prihodnjih dneh sprejmejo odločitve, s katerimi se bodo vzdržale stopnjevanja in umirile napetosti,« je poudaril Miller.
Razmere na Bližnjem vzhodu so se zaostrile po uboju političnega vodje palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismaila Hanije v Teheranu in enega najvišjih poveljnikov šiitskega gibanja Hezbolah Fuada Šukra v Bejrutu. Iran in njegovi zavezniki so zagrozili z odzivom. Izrael pa je zagotovil, da je pripravljen na vse možne scenarije.
Blinken je v nedeljo na srečanju s kolegi iz skupine G7 povedal, da bi Iran lahko v naslednjih 24 do 48 urah napadel Izrael. Poudaril je, da natančnega časovnega okvira napada ne pozna, a da je odziv Irana neizogiben.
V luči napetosti bo na prošnjo Irana in Pakistana v sredo potekalo zasedanje zunanjih ministrov Organizacije za islamsko sodelovanje (OIC).