Predsedniške volitve v ZDA so že nekaj časa osredotočene na samo sedem od petdesetih zveznih držav. Te sicer same po sebi niso nič pomembnejše od preostalih 43, se pa od njih bistveno razlikujejo: vse ankete kažejo, da imata tam možnost za zmago tako Donald Trump kot Kamala Harris, tako da bo šele razplet v sedmerici dal odgovor na vprašanje, kdo bo ZDA vodil naslednja štiri leta. Harrisova ima že zagotovljenih 226 elektorskih glasov, Trump 219 (ker se ve, v katerih od 43 zveznih držav bo kdo zmagal). Za zmago jih je potrebnih 270. Ključno bo, kdo bo zmagal kje v sedmih neodločenih državah, ki imajo skupno 93 elektorjev.
1. Pensilvanija
(19 elektorskih glasov)
Prebivalcev: 13 mio.
Povprečje zadnjih anket: Trump +0,5 %
2020: Biden za 1,17 odstotne točke
Edini republikanec, ki je po letu 1988 zmagal v Pensilvaniji, je bil Donald Trump pred osmimi leti. Pensilvanija je največja med sedmimi neodločenimi zveznimi državami. Dolga leta je bila del tako imenovanega modrega (demokratskega) zidu, kjer so dolgo zmagovali demokratski predsedniški kandidati, dokler ni tega prekinil Trump. Demokrati prevladujejo okoli velikih mest, Filadelfije na vzhodu in Pittsburgha na zahodu, vmes na manj urbanih območjih pa republikanci. Vendar je to samo slika povprečja, ki se spreminja zaradi priseljevanja na nekdaj degradirana industrijska območja tako imenovanega pasa rje. V ruralna območja prihajajo mladi izobraženci, v nekdaj industrijska Latinskoameričani. Tam so še drugi dejavniki, denimo močna vojaška industrija, ki cveti zaradi ameriške pomoči Ukrajini in bi lahko zaposlene odvrnila od Trumpa (zaradi tega so republikanci Zelenskega celo obtožili vmešavanja v volitve, ko je letos obiskal tovarno orožja v Pensilvaniji).
2. Severna Karolina (16)
Prebivalcev: 10,5 mio.
Povprečje zadnjih anket: Trump +1,6 %
2020: Trump za 1,34 odstotne točke
Tradicionalno je bolj naklonjena republikancem – po letu 1964 je demokratski kandidat zmagal samo dvakrat (1976, 2008). Tudi letos je kazalo na zmago Trumpa, dokler ni namesto Bidna v tekmo vskočila Harrisova, ki je vnesla novo energijo med demokratske volilce. Približno petina prebivalcev je temnopoltih in njihova visoka udeležba je ključna za Harrisovo. Zvezno državo je septembra prizadel orkan Helena, kar bo volilni dejavnik zaradi kritik na račun Bidnove vlade o premajhni in prepočasni pomoči. Veliko vprašanje je, kako se bo odločilo 250.000 republikanskih volilcev, ki so na strankarskih volitvah podprli Nikki Haley.
3. Georgia (16)
Prebivalcev: 11 mio.
Povprečje zadnjih anket: Trump +1,7 %
2020: Biden za 0,23 odstotne točke
Georgia je zadnjega slabega pol stoletja praviloma volila republikance z dvema izjemama – ena je Bidnova zmaga pred štirimi leti, ko je bila Georgia v središču Trumpovih trditev o prevarah. Za Harrisovo bo pomembna udeležba temnopoltih, ki sestavljajo skoraj tretjino prebivalstva (Bidna jih je podprlo 90 odstotkov, zdaj delež pada). Trump pa izgublja nekaj podpore med belci.
4. Michigan (15)
Prebivalcev: 10 mio.
Povprečje zadnjih anket: Harrisova: +1,7 %
2020: Biden za 2,78 odstotne točke
Država je (bila) tudi del modrega zidu, republikanec je tam po letu 1988 zmagal samo enkrat – Trump leta 2016. Glavno vprašanje je ekonomija. Detroit ima močno avtomobilsko industrijo in Trump volilce snubi z obljubami o zaščiti domače proizvodnje in odmiku od prehoda na električna vozila. Harrisova nagovarja tudi temnopolte, ki so v zadnjih dveh ciklih nadpovprečno podprli Trumpa. Michigan ima od vseh ameriških zveznih držav največji odstotek arabskega prebivalstva (Dearborn pri Detroitu je lani postal prvo ameriško mesto z večinsko arabskim prebivalstvom). Ameriški Arabci načrtujejo glas za kandidatko Zelenih, da bi kaznovali demokrate zaradi Bidnove podpore Izraelu. Gre potencialno za 100.000 glasov, ki lahko odločijo volitve.
5. Arizona (11)
Prebivalcev: 7,2 mio.
Povprečje zadnjih anket: Trump +1,8 %
2020: Biden 0,3 odstotne točke
Republikanski predsedniški kandidati so izgubili samo dvakrat po letu 1948 – nazadnje pred štirimi leti. Arizona je ena od štirih ameriških zveznih držav s kopensko mejo z Mehiko in vprašanje priseljevanja je pri vrhu seznama, kar bi moralo bolj koristiti Trumpu. Na drugi strani je vroče vprašanje splav, saj so republikanci v Arizoni poskušali znova uveljavljati 160 let stari zakon o njegovi popolni prepovedi. V državi je sicer precej zmernih, netrumpovskih republikancev, kakršen je bil pokojni senator John McCain. Skoraj tretjina je latinskoameriškega prebivalstva.
6. Wisconsin (10)
Prebivalcev: 5,9 mio.
Povprečje zadnjih anket: Harrisova +0,7 %
2020: Biden za 0,63 odstotne točke
Po letu 1984 je republikanec zmagal samo enkrat, Trump leta 2016. Wisconsin je tretja država modrega zidu, kjer je letos rezultat negotov. Podobno kot še kje demokrati zdaj dobivajo več podpore med belskim volilci kot sicer, republikanci pa med nebelskimi, ki pa jih tam ni niti desetina. Demokrati nekaj podpore pridobivajo tudi na ruralnih območjih, republikanci v urbanih. Od teh malih premikov bo odvisen razplet.
7. Nevada (6)
Prebivalcev: 3,2 mio.
Povprečje zadnjih anket: Trump +0,7 %
2020: Biden za 2,73 odstotne točke
K demokratom se je obrnila leta 2008, saj so zmagali vsakič potlej. V Nevadi je bilo okrevanje po pandemiji počasnejše kot drugod, še vedno ima eno najvišjih stopenj brezposelnosti v ZDA. Oba kandidata ponujata odpravo davka na napitnine, kar je pomembno zaradi zaposlenih v Las Vegasu. Igralniški sindikati tam sicer tradicionalno podpirajo demokrate. Pomembna tema je priseljevanje, skoraj tretjina prebivalstva pa so Latinskoameričani, ki pa so manj volilno aktivni. Zato pa sta toliko bolj aktivni obe kampanji, ki skušata pri njih nabrati odločilno prednost.