»Ne, ne bom. Mislim, da bo to to. Upajmo, da bom uspešen,« je 78-letni Trump odgovoril na vprašanje v nedeljski oddaji Full Measure televizije Sinclair.

To je sicer dejal že pred volitvami leta 2020, ki jih je izgubil proti demokratu Joeju Bidnu, ampak tega poraza ne priznava in trdi, da so mu zmago ukradli s prevarami. Zaradi prizadevanj za razveljavitev izida volitev se je tudi znašel pred sodiščem.

Tokrat se meri z demokratsko podpredsednico ZDA Kamalo Harris, ki je prevzela vodstvo v anketah na nacionalni ravni, vendar pa so ankete v ključnih državah, ki bodo odločale o zmagovalcu volitev, še naprej izjemno tesne.

Zvezna volilna komisija (FEC) poroča, da je Harris avgusta za svojo kampanjo v zadnjem mesecu dni zbrala okrog 189 milijonov dolarjev, Trump pa le okrog 44 milijonov.

Televizija NBC poroča, da ima kampanja demokratske kandidatke izjemno dobro organizirano delo na terenu, kjer prostovoljci trkajo na vrata neodločenih volivcev in jih prepričujejo v podporo, Trump pa pri tem zaostaja oziroma kampanje prostovoljcev na terenu skoraj nima. Posveča se svojim zborovanjem, kjer obljublja največje deportacije v zgodovini ZDA.

59-letna Harris je sprejela ponudbo televizije CNN za drugo soočenje s Trumpom, ki pa je to najprej zavrnil, kasneje pa dejal, da si bo morda premislil, odvisno od tega, kako se bo počutil.

V primeru vnovične izvolitve Trumpa po ocenah Ifa zelo verjeten upad nemškega izvoza v ZDA

Če bi nekdanji ameriški predsednik in republikanski kandidat na prihajajočih volitvah v ZDA Donald Trump znova osvojil položaj, bi nemški izvoz v ZDA lahko upadel za do 14,9 odstotka, pa je pokazala raziskava münchenskega gospodarskega inštituta Ifo. Padec bi se najbolj poznal v farmacevtski in avtomobilski industriji.

Kot so danes sporočili iz Ifa, kjer so raziskavo opravili v sodelovanju z organizacijo EconPol Europe, rezultati raziskave temeljijo na predpostavki, da bi Trump uresničil napoved o uvedbi novih uvoznih carin. To bi med drugim vključevalo 60-odstotne carine na uvoz blaga s Kitajske in 20-odstotne na uvoz blaga iz drugih držav.

Izvoz nemške farmacevtske industrije v ZDA bi v tem primeru po ugotovitvah raziskave upadel za do 35 odstotkov, izvoz avtomobilske pa za do 32 odstotkov.

Posledično bi lahko za do 9,6 odstotka upadel tudi nemški izvoz na Kitajsko. Po drugi strani je v tem primeru verjetno do 3,3-odstotno povečanje izvoza v Kanado in do 3,1-odstotno povečanje izvoza v Mehiko, nemški izvoz v druge države EU pa bi se lahko povečal za do 0,4 odstotka.

»Če bo Trump znova izvoljen in bo začel novo trgovinsko vojno s Kitajsko, bi to Nemčijo kot izvozno usmerjeno državo močno prizadelo,« so zapisali v Ifu. Skupna vrednost nemškega izvoza bi - izračunano po cenah iz lanskega leta - lahko upadla za 35 milijard evrov, so opozorili.

Trumpova nasprotnica je demokratska podpredsednica ZDA Kamala Harris, ki je prevzela vodstvo v anketah na nacionalni ravni, vendar pa so ankete v ključnih državah, ki bodo odločale o zmagovalcu volitev, po poročanju tujih tiskovnih agencij že nekaj časa izjemno tesne.

Priporočamo