Devetnajstletna Belgijca Lornox David in Seppe Lodewijckx sta na sodišču v Keniji priznala krivdo za očitan jima poskus tihotapljenja živali oziroma kršenje zakona o ohranjanju prostoživečih živali. A najstnika nista skušala s seboj odnesti delov nosoroga ali slona, temveč sta se v težavah znašla, ko so jima na letališču v Nairobiju zasegli 5000 mravelj, natančno zapakiranih v 2244 epruvet. Da bi mravlje lahko preživele več tednov, je bila v epruvetah tudi vata.

Po navedbah oblasti naj bi živali nameravala nezakonito prodati na evropske in azijske črne trge, kar sta 19-letnika zanikala. Zagovarjala sta se, da sploh nista vedela, da kršita zakon, in da sta mravlje zbirala »za zabavo«. »Sem nisva prišla kršit zakonov, a sva jih – pomotoma in zaradi neumnosti,« je Reuters navedel njune izjave. Kaj točno naj bi mislila storiti z mravljami, tako ni znano. Sodnica Njeri Thuku si je vzela čas za preučitev dokumentacije, kazen pa naj bi izrekla še ta teden.

Kenijske oblasti so vrednost zaseženih mravelj (gre za t. i. messor cephalotes, veliko in rdeče obarvano vrsto, ki izvira iz vzhodne Afrike) ocenile na okoli 6700 evrov. Ljudje jih na črnem trgu kupujejo kot hišne ljubljenčke in jih opazujejo. Po navedbah Kenijske službe za divje živali (KWS) nezakonit izvoz mravelj spodkopava suverene pravice Kenije nad njeno biotsko raznovrstnostjo, obenem pa lokalne skupnosti in raziskovalne ustanove prikrajšajo za morebitne ekološke in gospodarske koristi. Mravlje namreč bogatijo tla, omogočajo kalitev in zagotavljajo hrano, na primer pticam.

Slovenec naročil živi kobri

Tihotapljenje (zaščitenih) živali pa ni težava le v Afriki. V zadnjih mesecih in letih smo imeli več zanimivih primerov tudi pri nas. Konec lanskega leta so zagrebški cariniki zasegli dve živi strupeni kobri, ki sta iz ZDA na Hrvaško prispeli brez ustreznih dovoljenj in urejene dokumentacije. Naročil naj bi ju nekdo iz Slovenije, ki je moral plačati kazen. Pravni osebi so izrekli globo v višini 1800 evrov, odgovorni fizični osebi pa v višini 720 evrov.

Dnevnik novice

Dnevnik novice

V preteklosti smo že poročali, kako so v tujini skušali tihotapiti na desetine živih škorpijonov (v škatlah), na tisoče živih jastogov, papige in želve. Nek Rus je skušal pretihotapiti mladiča orangutana, ki ga je omamljenega v Indoneziji skril v kovček, lani pa so aretirali moškega, ki je skušal na Kitajsko nezakonito odnesti sto živih kač, ki jih je v hlačah skrival v platnenih vrečkah. Pred leti so v Los Angelesu prijeli moškega, ki je sodeloval pri tihotapljenju treh živih in zelo strupenih kraljevih kober iz Hongkonga. Z letalom so prispele zvite v pločevinkah za čips. Cariniki so na različnih letališčih prijeli še tihotapce želv in mladiča leoparda.

Zasegi tudi na brniškem letališču

Pisali pa smo tudi že o tem, kaj vse so zasegli cariniki na brniškem letališču. V preteklosti so zasegli več tub mazila cobratoxan, ki vsebuje strup kraljevske kobre, korale, nagačenega sokola iz Kazahstana in trofeje volčjih glav iz BiH. Zanimivo pa je, da za osebne in gospodinjske potrebe lahko domov prinesete do štiri mrtve obdelane krokodile na osebo (a ne mesa in lovskih trofej), do štiri mrtve morske konjičke na osebo.

Dnevnik novice

Dnevnik novice

Najbolj zaželeni so luskavci

V Keniji so se v preteklosti borili proti trgovini z deli večjih živali kot so sloni, nosorogi, luskavci, ki so sicer ena najbolj tihotapljenih in preprodajanjih živalskih vrst na svetu. Živali velikosti domače mačke so med tihotapci priljubljene zaradi mesa in domnevno zdravilnih lusk. Čeprav dokazov o tem ni, mnogi verjamejo, da lajšajo astmo, revmatizem in artritis, pomagale naj bi pri reproduktivnih težavah in celo zdravile raka. A to še ni vse. Med elito je zelo priljubljeno njihovo meso, ki naj bi prav tako dobrodejno vplivalo na zdravje in spolno slo, kremplji živali pa so priljubljeni modni dodatki.

Priporočamo