Potem ko so po dolgotrajnih pogajanjih v začetku tedna uskladili skoraj vse člene novega zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja včeraj dogovorjeno še formalno potrdili s podpisom izjave o stopnji usklajenosti zakonskega predloga. Izjavo je podpisala večina oziroma 30 od 46 reprezentativnih sindikatov, tudi policijski, ni pa med podpisniki sindikata zdravnikov Fides. Izjava bo del zakonskega predloga, ki ga bo vlada po potrditvi predvidoma jutri poslala v državni zbor, veljati pa naj bi začel s 1. januarjem prihodnje leto. Pogajalci so dobili zagotovilo koalicije, da v zakon ne bo posegala z različnimi dopolnili.
Gre za prvi, a zelo pomemben korak k največji prenovi plačnega sistema v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Toda za dokončen odgovor, kakšna bo plača posameznega javnega uslužbenca v novem letu, je vendarle še nekoliko prezgodaj. Predlog novega zakona je namreč le ogrodje bodočega plačnega sistema.
Kolikšno plačo bo posamezni javni uslužbenec po novem prejemal, bo natančno jasno šele, ko bodo zaključena tudi stebrna poganja in sklenjene kolektivne pogodbe – tako krovna kot dejavnosti in poklicev. Rok za podpis je 8. november. Na teh pogajanjih bodo določene uvrstitve posameznih delovnih mest na novo plačno lestvico, kar je za javne uslužbence bistveno, zato je tabela, ki jo objavljamo, zgolj okvirna in izhaja iz plačnih razredov, v katere so trenutno uvrščena posamezna delovna mesta, kar pa se lahko tudi spremeni.