Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) je decembra lani objavila razpis za znanstvene projekte, znanstveniki pa še vedno čakajo na rezultate oziroma ocene prijav. Te bi morale biti znane že junija, a je bil tik pred koncem prejšnjega meseca rok prestavljen v julij. Gre za enega od osrednjih letnih razpisov, v okviru katerega država znanstveno raziskovanje financira s 16,4 milijona evrov.
Visokošolski sindikat Slovenije, ki zastopa interese slovenskih znanstvenikov, je opozoril, da agencija znanstvenike spravlja v negotovost. »Ob objavi razpisa in vse do 27. junija 2022 je rokovnik navajal, da se bodo raziskovalci lahko odzvali na oceno projektne vloge v juniju 2022. Agencija je 27. junija 2022 spremenila rokovnik tako, da sedaj predvideva odzive na ocene v juliju. Točen rok pa še vedno ostaja uganka,« ugotavlja predsedstvo sindikata, ki ga vodi Gorazd Kovačič, docent z oddelka za sociologijo filozofske fakultete v Ljubljani. »Ta samovolja in netransparentnost ARRS nista od včeraj in ju niso povzročile – so ju pa verjetno poslabšale – težave z informacijskim sistemom v zadnjih dveh letih,« so prepričani v sindikatu. »Problem je kultura neodgovornega vedenja do raziskovalcev in problem je nepripravljenost ali nesposobnost sedanjega in prejšnjih vodstev ARRS, da bi uredila informacijski sistem in komunikacijske protokole.« Kot smo poročali, se agencija sooča z omejenim delovanjem informacijskega sistema. Na ARRS so sicer večino teh očitkov že zavrnili – navedli so, da zgolj izvajajo posodobitev sistema.
Nepravilnosti pri ocenjevanju
Iz kabineta direktorja ARRS Mitje Lainščaka pa so v zvezi z razpisom včeraj sporočili, da je »predviden potek razpisa odvisen predvsem od evalvacijskega postopka oziroma od prejema recenzij tujih recenzentov«. Gre za posebne mednarodne postopke, v katerih agencija prijave posreduje znanstvenikom v tujini, ti pa v določenem času projekte ocenijo. »ARRS je v želji, da aktivnosti ne bi padle v čas dopustov raziskovalcev, predvidela zaključek evalvacije v juniju, vendar je termin za odziv prijaviteljev na recenzije odvisen od zaključka dela recenzentov, ki ga zaradi narave dela in razpoložljivosti recenzentov ni mogoče povsem predvideti. Ker junija ARRS še ni prejel ocen vseh recenzentov, je bil rokovnik ustrezno popravljen,« so pojasnili na agenciji. »ARRS bo pravočasno najavil, kdaj bodo prijavitelji prejeli recenzije v odziv. V najavi bo naveden tudi rok za oddajo odziva,« so dodali.
Možnost odzivanja znanstvenikov na ocene je pomembna, saj v postopkih lahko pride do napak, ki znanstvenikom povzročijo škodo, saj lahko ostanejo brez financiranja. Dnevnikov novinarski kolega Tomaž Klipšteter je ravno junija letos poročal o pomembnem sodnem epilogu ene od takšnih pritožb: raziskovalnemu inštitutu ZRC SAZU je na upravnem sodišču uspelo dokazati, da javna agencija ARRS prijavljene raziskovalne programe vrednoti na pomanjkljiv in nejasen način. Nepravilnosti se največkrat zgodijo prav pri ocenjevanju, ki ga izvajajo tuji recenzenti.
Napovedi izboljšanja
Profesor Gregor Anderluh, direktor Kemijskega inštituta, ki predseduje koordinaciji največjih slovenskih raziskovalnih inštitutov Kosris, je sporočil, da koordinacijo dogajanje na ARRS pozorno spremlja. »Že nekajkrat smo javno opozorili, da nujno potrebujemo učinkovito raziskovalno agencijo za razporejanje proračunskih sredstev za znanost. Zadnja dogajanja na agenciji, vključno s prestavitvijo rokov pri izvedbi projektnega razpisa, kažejo na to, da smo še daleč od želene učinkovitosti. Vodstvi agencije in ministrstva za izobraževanje, znanost in šport pozivamo, da razmere čim prej uredita,« pravi Anderluh.
Ministrstvo (MIZŠ) je z očitki seznanjeno. »Zaradi avtonomije ARRS se ministrstvo ne sme neposredno vmešavati v postopke oziroma organizacijo aktivnosti. Verjamemo, da bo svojo vlogo opravil tudi upravni odbor agencije, ki je poleg direktorja odgovoren za poslovanje,« so sporočili. Vendar je delovanje upravnega odbora pod vprašajem, saj je bila sedanja sestava imenovana po (Janševem) političnem dekretu. V zvezi s tem poteka na upravnem sodišču upravni spor.
»MIZŠ se zaveda kadrovskih vrzeli in tehničnih problemov v poslovanju ARRS in je zato v programu dela in finančnem načrtu agencije za leto 2022 odobrilo potrebna sredstva za kadrovsko popolnitev ter sredstva za posodobitev informacijskega sistema,« so še sporočili z ministrstva. »Verjamemo, da se bo tako okrepljena agencija v prihodnje uspešno lotila organizacijskih in kadrovskih izzivov ter učinkoviteje opravila naloge, določene z zakonom,« pravijo.