Čeprav je ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo za posodobitev žičniških naprav in za naložbe v druge projekte gorskih centrov tik pred zdajci uspelo zagotoviti dodatnih 20,3 milijona evrov (2,7 milijona evrov je nastrgalo v lastni hiši, 10,5 milijona je zagotovila vladna služba za regionalni razvoj in sedem milijonov infrastrukturno ministrstvo), so bili po včerajšnji predstavitvi rezultatov javnega razpisa za vlaganja v kakovostno in trajnostno preoblikovanje slovenskega turizma za krepitev njegove odpornosti nekateri tudi zelo razočarani. Blejsko smučišče Straža in Kanin na javnem razpisu za naložbe v žičniško infrastrukturo namreč nista bila uspešna.

Bovec: čakajo razlago, zakaj so izločeni

Na razpis se je prijavilo dvanajst gorskih centrov in štirinajst tistih, ki želijo zgraditi ali obnoviti nastanitvene zmogljivosti višje kategorije. Iz obeh razpisnih sklopov bo denar – 5,7 milijona evrov za nastanitve in 63,4 milijona gorski centri – prejelo po deset prijaviteljev. »Sredi junija je potekel rok za izbor projektov. Na ministrstvo sem prišel, ko je bila zadeva na neki način že končana. Rezultate so mi, sicer ne podrobnih, predstavili kmalu zatem, ko sem postal minister. Nisem mogel sprejeti dejstva, da nismo imeli dovolj denarja za vse res dobre projekte, zato smo intenzivno iskali rešitev, da bi jih podprli čim več,« je svoja prizadevanja za zagotovitev dodatnega denarja včeraj na novinarski konferenci predstavil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han. Hkrati je izpostavil, da Kanin denarja ne bo dobil. »To je projekt občine Bovec. Gre za naložbo v novo krožno kabinsko žičnico. Vlogo smo žal morali zavrniti, ker ni izpolnjevala vseh razpisnih pogojev. Prejšnji konec tedna sem šel pogledat, kaj in kako je s tem našim Kaninom. Že danes je romala v Bovec prošnja za sestanek, da bi mu skušali pomagati iz drugih virov,« je obljubil Han.

V občini Bovec, ki je lastnica Kanina, so zaradi neuspeha na javnem razpisu šokirani. »Čakamo razlago, zakaj so nas izločili. Pri pripravi vloge smo vsi stopili skupaj, da ne bi česa pozabili ali naredili kakšne napake. Upali smo, da bomo dobili vsaj osem milijonov evrov in bomo lahko začeli prepotrebno obnovo krožno kabinske žičnice, ki ji konec leta 2023 poteče obratovalno dovoljenje. Za nameček bo francoski proizvajalec prihodnjo pomlad prenehal izdelovati rezervne dele zanjo,« nam je pojasnil vidno pretreseni bovški župan Valter Mlekuž. »Smo edini v Sloveniji, ki imamo sneg od oktobra do junija. Ne vem, kakšno je to sporočilo Italijanom glede povezave z njihovim smučiščem. Res sem šokiran. Ne vem, kako naprej, kajti s Kaninom so povezani številni projekti – hotel, trgovski center, športna dvorana … Vse to gradijo in obnavljajo tudi na račun zimske sezone na Kaninu,« je dejal župan in dodal, da brez pomoči države ne bo šlo. »Proračun občine Bovec znaša deset milijonov evrov. To ni Ljubljana. Ne vem, ali je še smiselno vztrajati z naslednjo zimsko sezono, če se ne bo nič spremenilo. Tudi zaposleni so šokirani, saj ne vedo, kaj bo jutri z njihovimi službami,« je še povedal Mlekuž.

Bled: razmišljajo o pritožbi

Včeraj so bili razočarani tudi na Bledu, saj prav tako niso bili uspešni z vlogo za gradnjo tovorne vlečnice na smučišču Straža, s katero bi razbremenili sedežnico, ki zdaj prevaža tako potnike kot tudi sedeže za sankališče. Jaka Bossanese iz Infrastrukture Bled, ki je najemnica in upravljalka Straže, je presenečen, ker so jih na razpisu zavrnili. »Po naši interpretaciji ustrezamo vsem kriterijem. Krožile so govorice, da nam dobro kaže, da bomo dobili denar. Celotna naložba je vredna malo čez dva milijona evrov, saj smo dodali še nekatere aktivnosti v naravi, kot so otroški poligoni, tekoči trakci,« je pojasnil Bossanese in dodal, da brez nepovratnih sredstev tega projekta na Bledu ne morejo izpeljati, zato bo njihov razvoj še naprej stagniral. »Razočarani smo. Čakamo pojasnilo, zakaj smo bili zavrnjeni, saj sklepa o tem še nimamo,« nam je razložil Bossanese; na vprašanje, ali se nameravajo pritožiti, pa je odvrnil: »Če ni tehtnih razlogov za zavrnitev, bomo to najbrž storili, a le, če zaradi tega ne bi padel celoten razpis, saj bi v tem primeru izvedbo projektov onemogočili še drugim gorskim centrom.«

Na gospodarskem ministrstvu so nam pojasnili, da morebitna pritožba ne bi vplivala na tiste, ki so bili na razpisu uspešni. »Njihovi projekti bodo sredstva dobili,« so zagotovili. V Kranjski Gori, Cerknem, na Krvavcu in Golteh so se novice, da bodo dobili nepovratni denar za naložbe v žičniško infrastrukturo, včeraj zelo razveselili. So pa bili presenečeni, ker smo mediji to izvedeli prej kot oni. »To je nekaj posebnega,« se je začudil direktor RTC Krvavec Janez Janša.

Izbrani gorski centri za zdaj vedo le, da bodo denar dobili, koliko, pa bodo izvedeli šele, ko bodo prejeli sklep o odločitvi razpisne komisije. Na gospodarskem ministrstvu so nam pojasnili, da so vsem pozitivno ocenjenim projektom odobrili pričakovano oziroma zaprošeno vsoto. Najvišji možni znesek, to je osem milijonov evrov, bodo dobili trije prijavitelji.

Priporočamo