»Ja, poklical me je kriminalist, odzvala sem se in tako tudi policiji povedala prav vse,« je dejala Maja (ime je zaradi zaščite identitete izmišljeno), ena od deklet, ki so za Dnevnikov Objektiv pripovedovale o dolgoletnem spolnem zlorabljanju v enem od ljubljanskih konjeniških klubov. »Ugotovila sem, da nisem sama. Javilo se je veliko deklet, prič dogajanja v klubu. Veliko ljudi me je prepričevalo, naj se opogumim in primer tudi uradno prijavim policiji. Pripravljena sem tudi na sodni postopek,« je dejala Maja. Zdaj je sicer odrasla ženska, pred dobrimi desetimi leti, ko je bila stara komaj enajst let, pa se je v klubu, kjer je trenirala jahanje, začelo spolno zlorabljanje. Trener jo je posilil pri trinajstih.
Policija je preiskavo primera začela praktično na dan objave. Po naših podatkih so opravili številna zaslišanja, govorili tudi z več kot desetimi pričami, ključno za uspešen pregon domnevnega storilca, ki je za Dnevnik sicer vse očitke kategorično zanikal, pa bo prav pričevanje zlorabljenega dekleta. Z osumljencem še niso govorili, ko bodo zbrali dovolj dokazov in ga tudi zaslišali, pa naj bi sledila ovadba na tožilstvo. To bo potem odločalo o nadaljnjih sodnih postopkih.
Predsednica Konjeniške zveze Slovenije Polona Rifelj se je na afero odzvala z javnim pismom podpore dekletom in pozivom, naj vsi, ki so povezani z zadevnim klubom, nemudoma odstopijo z vseh položajev v konjeniški zvezi. Cel pretres pa je afera sprožila na družbenih omrežjih.
Vsi z ničelno toleranco
Za komentar dogajanja v (konjeniškem) športu smo prosili tudi predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdana Gabrovca, vse tri pretendente za njegovo nasledstvo in ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ki ga vodi Igor Papič. Konjeniški šport je namreč precej pomemben in vpliven del športnega sveta, problem spolnih zlorab pa zagotovo presega zgolj ta šport. »Seveda imamo v olimpijskem komiteju ničelno toleranco do vseh deviacij v športu, kot so doping, nameščanje tekem zaradi stav, korupcija ter seveda spolno in drugo nasilje. Je pa res, da se morajo do takih pojavov najprej opredeliti v posameznih panožnih zvezah. Sam prej, kot to naredi zveza, nočem in ne želim reagirati. Taki dogodki so za šport nedvomno škodljivi,« je bil precej zadržan Bogdan Gabrovec, ki je pomislil tudi na to, da je primer iz konjeništva prišel v javnost zaradi prihajajočih volitev njegovega naslednika. Dejstvo je, da je predsednica Konjeniške zveze Slovenije Polona Rifelj tudi kandidatka za podpredsednico Olimpijskega komiteja Slovenije v ekipi kandidata za predsednika Franja Bobinca. Ta je za Dnevnik dejal, da gre za grozljiva, zavržna in nedopustna dejanja, ter apeliral na organe pregona, da dobro opravijo svoje delo. »Ali bi bilo treba osumljene spolnih zločinov odstraniti, še preden pride do sodnega epiloga, pa je vprašanje, ki terja presojo od primera do primera,« je zaključil.
Delavnice na temo spolnega nasilja v športu
Precej podobno je tudi stališče aktualnega podpredsednika OKS in prav tako kandidata za predsednika Tomaža Barade: »Ukleščeni smo v neki sistem, ko ne moremo ukrepati, dokler človek ni obsojen. Takrat ga je seveda treba nemudoma odstraniti iz športa.« Kaj pa prej? »Osebno bi ga seveda izključil takoj. Je pa res, da je to stvar klubov, zvez in predvsem pravne podlage,« je še dejal Barada in poudaril, da bo moral olimpijski komite očitno podobno kot pri dopingu veliko več pozornosti nameniti tudi spolnim zlorabam v športu. »Tudi z raznimi delavnicami, kampi, ozaveščanjem, preventivo.«
Tretji kandidat za predsednika OKS Janez Sodržnik se na naše pozive ni odzval.