Po podatkih ministrstva za infrastrukturo v Sloveniji žičniško dejavnost trenutno opravlja 64 upravljalcev, ki imajo skupaj približno 200 žičniških naprav. Kljub občasni prepovedi obratovanja žičnic zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih nihče od njih ni opustil dejavnosti, je pa eno smučišče (Mojstrana) v zimski sezoni 2021/2022, ki je bila za slovenska smučišča odlična, zamenjalo upravljalca.

Zadnji celo na Balkanu

Avtorji nove turistične strategije so zapisali, da so gorski centri naredili velik preskok v celoletnem obratovanju žičnic, in dodali, da z napravami, v povprečju starimi 30 let, in z le šestdesetodstotno zasneževanimi površinami močno zaostajajo ne samo za primerljivimi gorskimi centri v Italiji in Avstriji, ampak celo za konkurenco na Balkanu. Poudarili so potrebo po javno-zasebnih in zasebnih naložbah v dostavne žičnice in smučišča, toda pred financiranjem tovrstnih naložb je treba po njihovem narediti oceno vpliva podnebnih sprememb v življenjski dobi naložbe.

Da bi pomladilo žičniške naprave, je ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) 31. decembra lani objavilo javni razpis za sofinanciranje naložb v gorske centre, vreden okrog 30 milijonov evrov. Prvi rok za oddajo vlog je bil 10. februar, a so ga podaljšali za 18 dni; kdo bo dobil denar, pa še vedno ni znano. Pojavile so se celo govorice, da bo razpis razveljavljen, vendar so na MGRT to zanikali in pojasnili, da so prijavitelje o izidu javnega razpisa dolžni obvestiti v devetdesetih dneh od odpiranja vlog, ki je bilo 17. marca. Torej rok za obveščanje še ni potekel, se pa z naložbami mudi, kajti uporabno dovoljenje zanje morajo vlagatelji pridobiti do konca prihodnjega leta, na izdelavo naročene žičniške naprave pa morajo čakati približno leto dni, zaradi rusko-ukrajinskega spopada še dlje, saj primanjkuje jekla.

Žičničarjem dodatni milijoni

MGRT je za sofinanciranje naložb v gorske centre, ki je namenjeno razvoju smučišč v celoletna gorska središča, prejelo 12 vlog. Skupna vrednost vseh prijavljenih projektov znaša nekaj več kot 103,6 milijona evrov, pričakovano sofinanciranje MGRT (do sofinanciranja so upravičene le v razpisu navedene naložbe) pa slabih 75 milijonov evrov. Ker je razpisano okrog 30 milijonov evrov nepovratnega denarja, to pomeni, da bo za vse želene naložbe zmanjkalo skoraj 45 milijonov evrov.

A ne bo povsem tako. Žičničarji imajo namreč srečo, da pri drugem sklopu (sklop B) istega javnega razpisa, ki je vreden 18,8 milijona evrov in je namenjen gradnji oziroma obnovi nastanitvenih zmogljivosti višje kakovosti, vrednost zahtevkov precej nižja od razpoložljivega denarja. Za sklop B je ministrstvo prejelo 14 vlog, skupna vrednost prijavljenih projektov znaša blizu 43,2 milijona evrov, pričakovano sofinanciranje MGRT pa le okrog 6,8 milijona evrov. Nerazporejeni denar (približno 12 milijonov evrov) bo zato ministrstvo namenilo za projekte gorskih centrov. To pomeni, da bodo žičničarji dobili precej več naložbenega denarja, kot so upali doslej.

Uspešna sezona

Upravljalci gorskih centrov so lahko zadovoljni tudi z nedavno končano zimsko sezono, ki je trajala od 1. novembra 2021 do 30. aprila 2022, saj je bila odlična. V tem obdobju so žičniške naprave, največ sedežnice in vlečnice, prepeljale (navzgor in navzdol) skoraj 17,8 milijona potnikov (v običajnih letih okrog 18 milijonov). To je več, kot so Slovenske železnice prepeljale ljudi v domačem in mednarodnem potniškem prometu. Z dostavnimi žičnicami (nihalkami, krožnimi kabinskimi žičnicami in vzpenjačo) so gorski centri minulo zimsko sezono prepeljali dober milijon potnikov.

Primerjava z zimsko sezono 2017/2018, ki je bila ena najboljših v zadnjem desetletju, je pokazala, da je bilo prejšnjo zimo slabih deset odstotkov manj obratovalnih dni za smučanje, toda opravljenih je bilo za dobre štiri odstotke več prevozov. Upoštevajoč le prve vstope, torej vsakega uporabnika žičniške naprave samo enkrat (poleg smučarjev so to še kolesarji, pohodniki ...), so jih žičničarji minulo zimo prepeljali nekaj več kot 1,5 milijona, zgolj smučarjev pa skoraj 1,4 milijona, tujih le nekaj več kot 270.000. To je dobrih pet odstotkov več kot v zelo uspešni zimski sezoni 2017/2018 in kar za 211 odstotkov bolje kot v koronski sezoni 2019/2020, ko so žičnice prepeljale le okrog 450.000 smučarjev, od tega 12.052 tujih. 

Priporočamo