»To ni čudežni telefon, ki bo pacientu priskrbel zdravnika,« je pred današnjim zagonom nacionalnega klicnega centra za pomoč pacientom opozoril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Na brezplačni številki 080 18 01 klicatelji tudi ne bodo mogli urejati bolniškega staleža, naročiti recepta ali napotnice. »Projekt bo ponujal pomoč in podporo pri urejanju administrativnih in organizacijskih vprašanj uporabnikov,« je razložil minister.

Klicni center bo začel delovati danesi ob 12. uri, uradoval pa bo vsak dan med 9. in 16. uro. Hkrati bo odprtih 40 linij, na katerih bodo Telekomovi agenti na voljo za informacije o prostih družinskih zdravnikih, ginekologih, pediatrih in zobozdravnikih, ki še opredeljujejo bolnike. Če ne bodo mogli najti primernega prostega zdravnika, bodo uporabniku pomagali poiskati ambulanto za neopredeljene. Agenti bodo paciente po potrebi prevezali tudi na telefonske številke NIJZ in ZZZS.

Vzpostavitev nacionalnega klicnega centra za pomoč pacientom je v začetku leta predlagala Zveza pacientov Slovenije. Pomagal naj bi predvsem starejšim in digitalno nepismenim, obenem bi razbremenil ponudnike zdravstvenih storitev.

 

Ministrstvo ekspresno

zbralo tri ponudbe

Minister Danijel Bešič Loredan je včeraj trdil, da je vzpostavitev pilotskega klicnega centra prejšnji teden predlagala medresorska delovna skupina za zdravstvo, ki bedi nad pripravo zdravstvene reforme in ki jo koordinira premier Robert Golob. Ministrstvo je ekspresno zbralo tri ponudbe in izbralo Telekom Slovenije, ki bo za 38.500 evrov dva meseca izvajal storitve klicnega centra. Telefonska številka naj bi ugasnila konec aprila.

»S klicnim centrom se hočemo približati prebivalcem, poskrbeti, da se jim nekdo oglasi na telefon,« pravi minister. »Nočemo več poslušati posnetkov, kako so desetkrat klicali osebnega zdravnika. Želimo priti do verodostojnih podatkov in zatem najti rešitve, da se to ne bi več dogajalo.« Bešič Loredan je prepričan, da bodo na ministrstvu s tem izvedeli, kam kličejo uporabniki, kdo se jim ne javlja in kje sistem ne deluje. Informacije bodo posredovali neodzivnim zavodom.

Klicni center bi prenesli na ZZZS

Na ministrstvu bodo analizirali zbrane podatke. Že poleti nameravajo vzpostaviti osrednji nacionalni klicni center za paciente. Združeval naj bi vse obstoječe klicne centre, celovito informiral uporabnike o vseh storitvah zdravstvenega sistema in po estonskem vzoru deloval pod okriljem zdravstvene blagajne. »Napoved ministra težko komentiramo,« je Dnevniku odgovoril Damjan Kos, tiskovni predstavnik ZZZS. »Lani smo relevantnim deležnikom predlagali, da bi v okviru izboljšanja zdravstvene pismenosti vzpostavili nacionalni klicni center, po vzoru 112, v katerem bi pacienti dobili informacije zlasti za nenujna zdravstvena stanja in druge uporabne informacije v zvezi z zdravstvenim sistemom. Veseli nas, da so našo pobudo prepoznali na zvezi organizacij pacientov in tudi na ministrstvu za zdravje.«

Celjska zastopnica pacientovih pravic Cvetka Jurak včeraj še ni bila seznanjena s podrobnostmi delovanja pilotskega klicnega centra. Če bo klicni center izboljšal dostopnost pacientov do informacij, če bo elektronsko manj pismenim lažje uredil dostop do elektronskih napotnic in e-kartonov, potezo ministrstva pozdravlja. »Vsaka pomoč pride prav. Seveda bo veliko odvisno od kakovosti posredovanih informacij ter od kompetenc in znanja, ki jih bodo imeli operaterji. Upam tudi, da bo v klicnem centru delalo dovolj ljudi in da telefon ne bo zvonil v prazno,« pravi zastopnica.

Klicni center NIJZ je stal

več kot 2,3 milijona evrov

V Sloveniji smo v času covida-19 zbrali veliko izkušenj s telefonskim obveščanjem. Od marca 2020 do marca 2022 je z vmesnima krajšima prekinitvama deloval klicni center za informacije o novem koronavirusu, in sicer pod okriljem vladnega urada za komuniciranje. Na brezplačni številki 080 14 04 so odgovorili na več kot 379.000 klicev. Klicni center je ponujal informacije o simptomih bolezni, veljavnih ukrepih za zajezitev širjenja virusa, pravilih o prehajanju meja, trajanju karantene in izolacije. V dveh letih so za delo usposobili več kot 200 študentov medicinske fakultete, veterinarske fakultete in fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani.

Razvpit je postal klicni center za obveščanje oseb, ki so bile v tveganem stiku z osebo, okuženo z virusom sars-cov-2. Jeseni 2021 ga je vzpostavil NIJZ. Deloval je pol leta. Državna revizijska komisija je ugotovila, da je NIJZ avgusta 2021 kršil zakon in ravnal nezakonito, ker je s pogajanji brez predhodne objave javnega razpisa oddal naročilo podjetju City Connect iz Brežic. Tedanji direktor NIJZ Milan Krek se je izgovarjal, da za objavo javnega razpisa ni bilo zadosti časa, in je zato avgusta 2021 sklenil neposredne pogodbe za zagotavljanje delovanja centra v skupni višini 2,3 milijona evrov. Komisija za preprečevanje korupcije je predlagala Kreku, naj vzpostavi zakonito stanje posla, čemur se je direktor NIJZ uprl. Preiskavo spornega posla je sprožila tudi policija.

 

 

 

 

Priporočamo