Trenutno dogajanje na kriptotrgu mnogi opisujejo s prispodobami, kot so cunami, implozija ali padanje domin. Potem ko je pred mesecem dni propad doživela kriptoborza FTX, prej ena največjih na svetu, je konec minulega meseca stečaj denimo razglasila tudi ameriška družba BlockFi, ki strankam ponuja trgovanje s kriptovalutami in kriptovalutna posojila.

Kaj se dogaja? Ali je kriptotrg v krizi? »Sesutje kriptoborze FTX ne pomeni, da je nekaj narobe z bitcoinom, etrom ali katero koli drugo kriptovaluto. Vsi ti sistemi nemoteno delujejo naprej – točno tako, kot so bili programirani. To, kar se je zgodilo, se ni zgodilo zaradi napake v kriptovalutah, ampak napake kriptoborze FTX,« pravi odvetnik in ustanovitelj odvetniške družbe Nlaw ter nekdanji član delovne skupine za regulativo veriženja blokov pri evropski komisiji Nejc Novak. »Za to, kar se je zgodilo v primeru FTX, po mojem ni neumestna uporaba besede 'kraja'. Sodeč po informacijah, ki jih imamo, je namreč FTX razpolagal s sredstvi vlagateljev. Druge borze, ki jih poznamo in s katerimi smo delali, imajo sredstva uporabnikov in lastna sredstva ločena. Svoja sredstva lahko porabljajo, sredstev uporabnikov pa ne. FTX temu ni sledil in je porabljal tudi sredstva uporabnikov,« je pojasnil.

Sredstva je varneje
hraniti v denarnicah

S prihajajočo uredbo evropske komisije o regulaciji kriptotrgov, imenovano Markets in Crypto-Assets (MiCA), bo takšno ravnanje kriptoborz prepovedano. »Evropski zakonodajni akt naj bi bil sprejet v začetku prihodnjega leta. Že zdaj pa lahko vidimo, da imajo evropske borze v svojih lastnih splošnih pogojih zapisano, da s sredstvi uporabnikov ne razpolagajo, ampak jih le hranijo,« je poudaril. Poleg tega so po njegovih besedah evropske kriptoborze večinoma že regulirane kot neke vrste finančne institucije, običajno kot izdajateljice elektronskega denarja, in zato že zavezane k prepovedi razpolaganja s sredstvi uporabnikov. »Tukaj je Evropa v smislu regulatorne urejenosti nekaj korakov pred drugimi,« je dodal.

A za tiste, ki so imeli svoja sredstva naložena na kriptoborzi FTX, njen stečaj zelo verjetno pomeni, da bodo sredstva izgubili ali pa bodo dobili povrnjen zgolj manjši del. Kako naj se uporabniki zaščitijo pred tovrstnimi tveganji? »Najbolj koristen nasvet je, da sredstev ne hranijo na borzah, ampak v svojih denarnicah. Za vse tiste, ki jih skrbi, ali so njihova sredstva na varnem, sploh če imajo teh sredstev več, je najboljši nasvet, da naj si kupijo strojno denarnico in se na tak način izognejo tveganju, da bi šlo s katero koli borzo kaj narobe,« svetuje Novak.

Kriptotrgi v rdečem

Propadu kriptoborze FTX je sicer sledil propad še nekaterih drugih podjetij, ki so bila lastniško ali poslovno povezana s to kriptoborzo. Poleg tega je letos spomladi na primer strmoglavil tudi dvojec terra in luna, cena bitcoina pa je danes daleč pod rekordnimi vrednostmi iz lanskega leta. Zakaj so kriptotrgi vse od lanskega leta v rdečih številkah? »Na eni strani na ta padec gotovo vplivajo splošne gospodarske razmere. Mislim, da realnost, ko bi bili delniški trgi pod nekim cenovnim pritiskom, obenem pa bi bile kriptovalute v višavah in rasle, ne obstaja,« pravi vodja upravljanja digitalnega premoženja pri Iliriki Kripto svetu Domen Kregar. Poleg tega so velika cenovna nihanja na kriptotrgu po njegovih besedah odraz relativne majhnosti in mladosti trga. »V svetu financ je takšna rast oziroma dozorevanje trga normalno. Na začetku, ko je trg manjši, je precej bolj občutljiv za cenovne premike. Z leti, ko zori, pa se donosi in izgube potencialno omilijo,« je dejal.

Kakšni so obeti za v prihodnje? Ali naj glede na razmere na trgu začnejo lastniki prodajati svoje kriptožetone? Po besedah Kregarja je za vsakega, ki razmišlja o investiciji v kriptovalute, ključno vprašanje, ali sam verjame, da bodo kriptovalute na dolgi rok preživele, in ali verjame, da ima ta tehnologija potencial, da izboljša procese v finančnem svetu in drugod. Če je odgovor na to vprašanje nikalen, potem vlaganje zanj ni smiselno. »Če posameznik misli, da imajo kriptovalute kot tehnologija in kot naložba mesto v prihodnosti, potem je zdaj čas, ko jih je dobro kupovati in ne prodajati. Izkušnje iz preteklosti kažejo, da se v takih obdobjih, v kakršnem smo zdaj in bomo verjetno tudi prihodnje leto, splača investirati,« ocenjuje Kregar. 

Priporočamo