V Sloveniji je registriranih šestnajst zavetišč za zapuščene živali, ki so zaradi zadnjih sprememb zakona o zaščiti živali iz leta 2021 polna in tik pred zlomom. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) jih je sredi januarja dodatno razburilo z objavo cenika za oskrbo živali, ki so v zavetiščih dlje kot 120 dni in postanejo finančno breme države. Za oskrbo s hrano in vodo je nameravala uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) zavetiščem plačevati od 20 do 40 centov na dan za mačko (odvisno od teže) in 0,40 do 2 evra za psa. Zdaj je ta znesek povišala. Začasno naj bi zavetišča prejemala enoten pavšalni znesek za stroške hrane in vode, ki naj bi znašal en evro na dan za mačko in 2,5 evra na dan za psa. Za veterinarsko oskrbo mačk in psov, ki so v zavetiščih dlje kot tri mesece, bo država prav tako plačevala pavšalni znesek, in sicer 50 centov na dan na žival.
Zavetišča najbolj bremenijo stroški dela
Toda zavetišča opozarjajo, da hrana in voda nista njihov ključni strošek. Ključni so stroški zaposlenih, ki so iz pravilnika o merilih za izračun stroškov dnevne oskrbe psov in mačk, ki so breme državnega proračuna, povsem izločeni. Na MKGP se sklicujejo na veljavni zakon o zaščiti živali, po katerem stroški dnevne oskrbe živali, ki jih plačuje država, obsegajo le zagotavljanje potreb po hrani in vodi ter ustrezno veterinarsko oskrbo.
Glede na to, da je v pripravi novela zakona o zaščiti živali, bi lahko v njegov 31. člen dodali tudi stroške dela. A kaj, ko zakonskih sprememb ne pripravljajo strokovne službe MKGP, ampak poslanska skupina Socialnih demokratov. Njihov predlog novele zakona o zaščiti živali je že dva meseca v koalicijskem usklajevanju, skupina poslank in poslancev pa naj bi ga v zakonodajni postopek vložila ta ali prihodnji teden. »Mi sodelujemo pri iskanju in usklajevanju rešitev,« so nam svojo vlogo pri tem pojasnili na MKGP.
Lani inšpektorji odvzeli 534 živali
Med ključnimi rešitvami v nastajajočem zakonu je tudi ustanovitev centralnega zavetišča za živali, predvsem za odvzete rejne in domače živali. Prvo takšno zavetišče naj bi po napovedih UVHVVR dobili konec leta v objektih mejnega prehoda Obrežje. Uprava zdaj pridobiva dokumentacijo za ureditev hleva za začasno namestitev odvzetih živali.
Državno zavetišče je nujno potrebno, kajti odvzemov živali, s katerimi imetniki grdo ali malomarno ravnajo, je vse več. Samo lani so inšpektorji odvzeli 534 živali, od tega 231 rejnih (146 goved, pet konj, 17 glav drobnice in 63 drugih živali) in 303 hišne živali, največ, 237, psov. Podatke o odvzetih živalih v letu 2023 na upravi še zbirajo, javno pa sta nedavno močno odmevala odvzema zanemarjenih in shiranih goved na Primorskem in Koroškem. Uprava odvzete rejne živali začasno namešča v dveh hlevih na Dolenjskem in Štajerskem, inšpekcijsko odvzete hišne živali pa so dolžna sprejeti zavetišča.
Katere živali bodo prepovedane, je še skrivnost
Po veljavnem zakonu o zaščiti živali bi morala kmetijska ministrica Irena Šinko do 16. oktobra lani objaviti seznam prepovedanih živali, ki jih ljudje ne bodo več smeli imeti doma za hišne ljubljenčke ali jih rediti. Prepoved naj bi začela veljati že 16. aprila letos, toda MKGP seznama še vedno ni razkrilo. »Prepovedi vodijo v ilegalno lastništvo in v slabo oskrbo eksotičnih živali, saj si imetniki z njimi ne bodo upali k veterinarju. Ljudje me nenehno kličejo, ker ne vedo, ali bodo še lahko rejci določenih živali ali ne. O tem, katere živali bodo na seznamu prepovedanih in katere na seznamu dovoljenih, odloča posebna delovna skupina. V njej so veterinarji in zgolj ena predstavnica društev za zaščito živali, ki pa se ukvarja z mačkami in psi. Nas, ki se profesionalno ukvarjamo z eksotičnimi živalmi, veterinarji ne spustijo zraven. To je sramota,« je ogorčena biologinja Nika Leben, ki na Bledu skrbi za eksotične živali, ki iz različnih razlogov ostanejo brez doma.
Na upravi za varno hrano so nam pojasnili, da bodo oba seznama, tako dovoljenih kot prepovedanih živalih, objavili v obliki pravilnikov in ju v kratkem posredovali v javno obravnavo. Toda pravilnika bi morala začeti veljati že čez dobra dva tedna.