Pri nakupu sončne elektrarne so mali investitorji, ki elektrarno kupujejo za lastno samooskrbo, običajno pozorni na moč elektrarne, povračilno dobo investicije in – glede na težave s preobremenjenostjo distribucijskega omrežja pri nas – možnost priključitve elektrarne v omrežje. Manj pozornosti pa namenjajo vprašanjem o tem, kaj se po nakupu in priklopu sončne elektrarne zgodi z dobavo elektrike v deležu, ki ga ne bodo proizvedli sami.
To vprašanje je ušlo tudi našemu bralcu, ki ga je po nakupu sončne elektrarne presenetila pogodba o dobavi električne energije. Poslali so mu jo iz podjetja Sonce energija, kjer je kupil tudi sončno elektrarno. Z njo naj bi prekinil pogodbo o dobavi električne energije z obstoječim dobaviteljem in sklenil pogodbo s prodajalcem sončne elektrarne. Pogodba, ki jo je prejel v podpis, med drugim določa, da bo gospod elektriko kupoval pri Soncu energiji, da bo presežke elektrike neodplačno posredoval Soncu energiji, jih prenesel v naslednje leto ali odstopil tretji osebi – ki pa mora biti, kot je mogoče razumeti, prav tako odjemalec Sonca energije. »Presenetilo me je, da z namestitvijo sončne elektrarne avtomatično prehajam k novemu dobavitelju. Tega nisem vedel. Mislil sem, da mi bo podjetje Sonce energija prodalo in inštaliralo opremo za fotovoltaiko, jaz pa bom presežno elektriko oddajal dosedanjemu dobavitelju in jo po potrebi še naprej kupoval od njega,« nam je povedal.
Pravica do proste
izbire dobavitelja
Pa so kupci sončnih elektrarn res zavezani pri svojem prodajalcu elektrarne kupovati tudi elektriko? Kratek odgovor bi se glasil: ne. »Na podlagi 13. člena zakona o oskrbi z električno energijo vsak končni odjemalec prosto izbira dobavitelja,« pravijo na Agenciji RS za energijo. Res pa je, da lahko prodajalci sončnih elektrarn, ki so hkrati tudi dobavitelji elektrike, v okviru svoje ponudbe odjemalcem ponudijo ugodnejšo ceno nakupa in namestitve sončne elektrarne, če se kupec zaveže, da bo za določeno obdobje s tem dobaviteljem sklenil pogodbo o dobavi elektrike. »Vendar mora taka zaveza jasno izhajati iz same ponudbe in nato sklenjene pogodbe z dobaviteljem o nabavi in montaži sončne elektrarne. Taka ponudba ima tudi predvidene pogodbene kazni za primer, če odjemalec te zaveze ne izpolni,« so poudarili na agenciji.
Podobno pravijo tudi pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). »Prodajalec sončne elektrarne lahko oblikuje svojo ponudbo na način, da kupca za določeno obdobje zaveže, da elektriko kupuje od njega. Z vidika varstva potrošnikov je pomembno, da je potrošnik vnaprej, preden podpiše pogodbo, seznanjen z vsemi pogoji ponudbe, tudi s tem, kdo bo njegov dobavitelj energije,« so nam povedali.
A za primer našega bralca to ne velja. Bralec se s pogodbo oziroma ponudbo za postavitev naprave, ki nam jo je prav tako posredoval, ni nikjer zavezal, da bo pri prodajalcu elektrarne kupoval tudi elektriko. S tem pogojem ponudbe, kot pravi, sploh ni bil seznanjen. V Soncu energiji so s tem, ko so mu brez pojasnila v podpis posredovali pogodbo o dobavi elektrike, ustvarili vtis, da nima druge izbire, kot da jo podpiše. Če bi poznal vse podrobnosti, ki jih pozna danes, je morda ne bi podpisal, pravi.
Ob odstopu od pogodbe
lahko sledi kazen
Danes brez dodatnih stroškov pogodbe ne more več prekiniti. Eno od določil pogodbe namreč pravi, da lahko odjemalec od pogodbe o dobavi električne energije brez plačila pogodbene kazni odstopi šele eno leto po sklenitvi pogodbe. Takšno pravilo določa tudi zakon o oskrbi z električno energijo.
Nepremišljena menjava dobavitelja elektrike našemu bralcu zaradi izrednih razmer na slovenskem trgu električne energije sicer ne bo škodovala toliko, kot bi mu v običajnih razmerah. Zaradi vladne regulacije cen električne energije so namreč cene – tudi za pakete samooskrbe – pri večini dobaviteljev enake. Po podatkih, ki so jih 16. januarja letos zbrali pri ZPS, trenutno najnižjo ceno za pakete samooskrbe ponujajo pri Petrolu (0,05685 evra za kilovatno uro brez DDV) in Energetiki Ljubljana (0,05945 evra za kilovatno uro brez DDV). Drugod, tudi pri Soncu energiji, cena znaša 0,098 evra za kilovatno uro brez DDV.
Če pa bi naš bralec pogodbo sklepal v času pred vladno regulacijo, bi bile razlike v cenah večje. Podatki iz maja lani, ko cene še niso bile regulirane, na primer kažejo, da so pri Soncu energiji takrat ponujali ceno 0,10336 evra za kilovatno uro, pri Gen-I, ki je bil med najcenejšimi, 0,05813 evra za kilovatno uro in pri ECE, ki je bil med najdražjimi, 0,14615 evra z DDV.