Kot smo poročali oktobra, je predsednica delovne skupine, psihiatrinja in profesorica Mojca Zvezdana Dernovšek napovedala, da bodo zakon predali v nadaljnjo obravnavo. Člani delovne skupine so ob njeni izjavi opozorili, da so sami z vsebino zakona le delno seznanjeni. Med predstavniki medicine in psihoterapevti so se zato pojavila namigovanja, da ministrstvo z zakonom zavlačuje, ker ga namerava prirediti tako, da bo ugodil zahtevam le ene strani.

Na ministrstvu za zdravje so za Dnevnik pojasnili, da trenutno še oblikujejo posamezne podrobnosti predloga zakona, po tem bodo sledili javna obravnava, medresorsko usklajevanje in sprejetje zakona v vladi. Glavni razlog za večmesečni zamik sprejema zakona naj bi bila kompleksnost področja, ki ga želijo urediti. »Smiselno je, da se za normativno ureditev nameni več časa in dodatni premislek,« so zapisali.

O podrobnostih novega zakona na ministrstvu še ne želijo govoriti, saj »končne rešitve še niso usklajene«. Pojasnili so, da bo zakon uredil področje kvalifikacij, kar pomeni, da bosta določeni izobrazba in usposobljenost, ki ju mora imeti psihoterapevt, da bo lahko izvajal varno in kakovostno psihoterapijo.

Opozarjajo na možnosti napak

Spomnimo, na zamik in prikrivanje vsebine zakona pred člani delovne skupine na ministrstvu so se že pred tedni odzvali člani Zbornice kliničnih psihologov Slovenije. Izrazili so skrb, da bi bil novi predlog zakona lahko v popolnem nasprotju s tem, kar je vlada obljubljala. Predstavniki psihoterapevtov pa naj bi bili na drugi strani novemu zakonu naklonjeni. Ob tem so poudarili, da si prizadevajo, da bi se vse izobraževalne poti in kriteriji za naziv psihoterapevta v Sloveniji, zunaj in znotraj zdravstva, poenotili in zvišali. Pričakujejo tudi podporo nove ministrice za zdravje dr. Valentine Prevolnik Rupel, ki je dejala, da bo dialog o različnih stališčih psihoterapevtske stroke nadaljevala. 

Priporočamo