Potem ko je ustanovitelj med prejšnjimi člani sveta zavoda celjske bolnišnice razrešil tudi predsednika, so novoimenovani člani sveta, Tomaž Subotič, Mojca Kert in Petra Mencigar Cvar, skupaj s preostalimi člani najprej potrdili kandidaturo novemu predsedniku sveta Subotiču. »V nadaljevanju so se svetniki seznanili z rezultati poslovanja bolnišnice, z aktualnimi dogodki glede zamenjave bolnikov, akcijskim načrtom za obvladovanje čakalnih dob, predlogom za potrditev posebnih programov, opozorili pa so tudi na resnost problema likvidnosti in visoke izgube iz poslovanja,« je po seji povedala Danijela Gorišek, predstavnica za stike z javnostmi v celjski bolnišnici.

Med predlaganimi točkami dnevnega reda je bila tudi razrešitev direktorja in strokovnega direktorja bolnišnice. »Svetniki so s petimi glasovi za in enim vzdržanim glasom potrdili razrešitev Aleksandra Svetelška s funkcije direktorja in Franca Vindišarja s funkcije strokovnega direktorja bolnišnice, nato pa na obe mesti imenovali nova vršilca dolžnosti. Za največ šest mesecev je postal v. d. direktorja Dragan Kovačić, v. d. strokovnega direktorja pa za enako obdobje Radko Komadina,« je povedala Goriškova in dodala, da bo bolnišnica v skladu s statutom razpisala prosti delovni mesti direktorja in strokovnega direktorja. Mimogrede, oba imenovana sta že bila na teh pozicijah. Kovačić je bolnišnico od januarja do februarja 2018 kot v. d. vodil po razrešitvi dolgoletnega poslovnega direktorja Marjana Ferjanca, zatem pa so na ta položaj imenovali Margareto Guček Zakošek. Ko je ljubljansko višje delovno sodišče oktobra 2020 razveljavilo sklep o njenem imenovanju, je svet zavoda ponovno za vršilca direktorja imenoval Kovačića, ki je ostal na tem položaju do februarja lani, ko je vodenje spet prevzela Guček-Zakoškova. Komadina pa je funkcijo vršilca strokovnega direktorja opravljal v času, ko je bil Vindišar državni sekretar ministrstva za zdravje v prejšnji vladi.

Razrešena brez razprave
in argumentov

Spomnimo, da je do zamenjave vodstva v glavnem pripeljala zamenjava pacientov, ki so ju septembra iz Zdravstvenega doma Sevnica pripeljali na celjsko urgenco. Oba sta že nekaj let bivala v Trubarjevem domu upokojencev v Loki pri Zidanem Mostu. Oba sta imela tudi hude zdravstvene težave. Da je prišlo do zamenjave, so vodstvo bolnišnice obvestili iz omenjenega doma, ko so jim po nekaj dneh zdravljenja nazaj pripeljali stanovalca, čigar identiteta je pripadala tistemu, ki je tri dni po sprejemu na urgenci umrl in so ga ravno tisti dan tudi že pokopali. Ministrstvo za zdravje je na policijo podalo ovadbo zoper neznane storilce, ob tem pa so poudarili, da do zamenjave najverjetneje ne bi prišlo, če bi se izvajalec reševalnih prevozov držal veljavnih navodil in bi bolnika na urgenco pripeljal ločeno. »To in tudi dejavnost zdravstvenih delavcev pri predaji in prevzemu bolnikov v oskrbo, ko niso v zadostni meri preverjali njihove identitete, izkazujeta sum storitve kaznivega dejanja malomarnega zdravljenja,« so zapisali na ministrstvu za zdravje. Da je zamenjavi vodstva bolnišnice pot v prvi vrsti tlakovala aktualna politika, je po seji razočarano ugotavljal Franc Vindišar. »To je bila razrešitev brez argumentov, zato drugega, kot da je šlo za politično eksekucijo, ne morem reči. Živimo v nenavadnem času. Priča smo kadrovskemu cunamiju v celotnem zdravstvu, kar pa vodi v razgradnjo javnega zdravstvenega sistema,« je razrešitev za Dnevnik komentiral Vindišar. Dodal je, da na seji o tem, kaj naj bi bilo krivo za zamenjavo pacientov, sploh niso razpravljali. Ker ne eksterni nadzori ne kriminalistična preiskava še niso končani, sta tako Svetelšek kot Vindišar ocenila, da sta bili njuni odstopni izjavi prenagljeni, tik pred sejo sta ju tudi umaknila, a jima člani sveta niso ugodili.

Priporočamo