Predsednica delovne skupine, psihiatrinja in profesorica dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, ki že od maja na ministrstvu za zdravje s sodelavci pripravlja predlog novega zakona o psihoterapiji, je pred tremi tedni napovedala, da bo zakon v nekaj dneh predan v nadaljnjo obravnavo. To se ni zgodilo. Med predstavniki medicine in psihoterapevti so se pojavila namigovanja, da ministrstvo z zakonom zavlačuje, ker ga namerava prirediti tako, da bo ugodilo zahtevam ene strani.
»Kot kaže, je ministrstvo stroko pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije zunaj zdravstva. Predlog zakona bi zato lahko bil v neposrednem nasprotju s tem, kar je vlada obljubljala – da se bo zavzemala za stroko in za javno zdravstvo,« so prepričani v Zbornici kliničnih psihologov, kjer si, kot poudarjajo, prizadevajo, da bi novi zakon prinesel strokovne in za ljudi varne odločitve. Opozorili so tudi, da bi ureditev zakona po meri psihoterapevtov lahko pomenila, da bi licence prejeli posamezniki, ki poleg psihoterapije izvajajo energetsko zdravljenje čaker, psihadelično terapijo, psihološko astrologijo, zdravljenje težav z intimnostjo, ki vključuje objemanje ali božanje, in podobno. Te pristope je najti na spletnih straneh ponudnikov, ki kot izobrazbo navajajo nazive, pridobljene na Univerzi Sigmunda Freuda in Teološki fakulteti, so zapisali.
Poseben zakon o
psihoterapiji zavračajo
V Zbornici kliničnih psihologov uvedbi novega zakona nasprotujejo. Menijo, da psihoterapija ne more biti samostojen poklic, saj gre za eno od oblik zdravljenj. Ob tem izpostavljajo nujnost strokovne usposobljenosti za diagnosticiranje duševnih motenj in spremljanje njihovega poteka. Zavzemajo se za dopolnitev obstoječe zdravstvene zakonodaje, podpirajo pa del zakona, ki bi izvajalcem psihosocialnega svetovanja zunaj zdravstva omogočil ustrezne delovne pogoje za opravljanje dejavnosti in odpravil šarlatanstvo. Opozorili so tudi na zanikanje pomena diagnostike in obstoja hudih duševnih bolezni, ki naj bi ga javno izrazili nekateri predstavniki psihoterapevtov. »Problematizirali so uporabo zdravil, ki so za stabilizacijo pacientov nujno potrebna, saj zdravljenja pred tem sploh ni mogoče začeti. Navajali so, kako sami ne potrebujejo kliničnega znanja, nato pa v istem stavku zanikali sami sebe in dejali, da morajo znati preceniti morebitne psihopatološke nevarnosti in takšne stranke poslati na ustrezno diagnostiko,« so pojasnili v zbornici. Ob tem so dodali, da so predstavniki psihoterapevtov med oblikovanjem zakona pokazali zelo vprašljivo etično držo. »Med drugim so svoje kliente v procesu psihoterapije preko družabnih omrežij pozivali k podpori za doseganje lastnih političnih ciljev,« so zapisali in opomnili, da bi zdravnik, če bi naredil kaj takšnega, izgubil licenco.
Pričakujejo podporo ministrice
Predstavniki psihoterapevtov so navedbe kliničnih psihologov označili za netočne. Prepričani so, da so tako izobraževanja na Univerzi Sigmunda Freuda kot izobraževanja na Teološki fakulteti osnovana po dovolj visokih kriterijih. Prizadevajo si, da bi se vse izobraževalne poti in kriteriji za naziv psihoterapevt v Sloveniji, zunaj in znotraj zdravstva, poenotili in zvišali. Izjavo nove ministrice za zdravje dr. Valentine Prevolnik Rupel, ki je na zaslišanju v državnem zboru poudarila, da bo dialog o različnih stališčih psihoterapevtske stroke nadaljevala, razumejo kot podporo poenotenju stališč v delovni skupini. Pripravljeni so na dialog, so zapisali, ne sprejemajo pa »vsiljevanja ozkih, preživetih in slabih rešitev, načrtnega zavračanja dialoga v delovni skupini in oviranja priprave zakona z načrtnimi javnimi pogromi nad predstavniki in člani združenj in organizacij psihoterapevtov zunaj zdravstva«.