Tožilstvo je lani poleg zgolj ene vložene tožbe po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (Zopni) odredilo še sedem finančnih preiskav in doseglo eno začasno zavarovanje premoženja. V vseh treh primerih gre za najmanjšo aktivnost v zadnjih letih, za nameček je bila vložena tožba težka le 81.741 evrov. Še leto pred tem je tožilstvo odredilo 18 finančnih preiskav, v šestih primerih začasno zavarovalo premoženje, skupni tožbeni zahtevek sedmih vloženih tožb pa je znašal dobrih 1,7 milijona evrov. Znak za alarm?

Največ predlogov za preiskavo poda policija

Ko govorimo o odvzetem premoženju nezakonitega izvora, je treba poudariti, da država že v kazenskem postopku obsojencem odvzame oziroma poskuša odvzeti protipravno pridobljeno premoženjsko korist, Zopni pa tožilstvu dodatno omogoča, da pobrska po premoženju osumljencev in obtožencev ter v primeru, da najde dodatno sumljivo premoženje, sproži finančno preiskavo ter vloži tožbo, v kateri mora toženi dokazati, da je premoženje pošteno zaslužil. V nasprotnem primeru ostane brez nezakonito pridobljenega premoženja. Finančno preiskavo lahko tožilstvo vloži ob sumu predpisanih kaznivih dejanj (od terorizma do zlorabe prostitucije, preprodaje drog, korupcije in gospodarskega kriminala), če se v predkazenskem ali kazenskem postopku pojavi za vsaj 50.000 evrov sumljivega premoženja.

»Opazne so razlike pri številu odrejenih finančnih preiskav med posameznimi okrožnimi državnimi tožilstvi. Nekaj okrožnih državnih tožilstev ni prejelo nobenega predloga za odreditev finančne preiskave in tudi sama v kazenskih zadevah niso zaznala pogojev za odreditev finančne preiskave,« opažajo na vrhovnem državnem tožilstvu. »Državni tožilci so pri uvedbi finančnih preiskav odvisni od aktivnosti organov predlagateljev finančne preiskave, ki bi prvi morali zaznati in okvirno ugotoviti obseg premoženja nezakonitega izvora. Prav pri slednjih bi bilo treba povečati aktivnosti na tem področju,« so na vrhovnem državnem tožilstvu v letnem poročilu s prstom pokazali na institucije, ki lahko po zakonu o tožilstvu predlagajo finančno preiskavo. Kot smo izvedeli v neformalnih pogovorih, tožilstva daleč največ predlogov prejmejo od policije, predlogi finančne uprave, protikorupcijske komisije in drugih institucij pa so v izraziti manjšini.

»Ideja Zopni je pozitivna in treba je vztrajati pri izvajanju zakona. Pričakovati pa bi bilo, da se bomo vse institucije v tej 'Zopni verigi' trudile za odrejanje finančnih preiskav,« pravijo tudi na specializiranem državnem tožilstvu, kjer dodajajo, da statistika odrejenih finančnih preiskav in vloženih tožb variira, že letos pa pričakujejo večji izkupiček.

Tožilci za znižanje praga

Ustavno sodišče je v preteklosti omejilo možnosti, v skladu s katerimi lahko tožilstvo odreja finančne preiskave. Razveljavilo je denimo člen, ki je dovoljeval preiskavo tudi v primerih, ki so se nanašali na obdobje pred uveljavitvijo zakona.

Poleg tega so se v praksi pokazale še druge težave. Nezakonito pridobljeno premoženje je dokaj enostavno odkriti pri osumljencih in obtožencih, ki nimajo legalnih prihodkov. Veliko težje pa je, kadar se nezakonito premoženje pomeša z zakonitim, podedovanim, oplemenitenim premoženjem ..., pravijo naši viri. Vmes so se pojavile še kriptovalute, ki omogočajo dodatno skrivanje premoženja, osumljeni pa lahko premoženje vmes tudi zapravijo ali pa se mora tožilstvo postaviti v vrsto z drugimi upniki.

Tožilci se že dlje časa zavzemajo za nadomestni odvzem nezakonitega premoženja, kar pomeni, da bi lahko terjali tudi poplačilo premoženja, ki so ga preiskovanci vmes skrili ali zapravili, in za podaljšanje časa, ki je na voljo za izvedbo finančne preiskave. Po naših informacijah se na tožilstvu zavzemajo tudi za občutno znižanje praga za uvedbo finančne preiskave sumljivega premoženja. Ta prag zdaj znaša 50.000 evrov.

Kot smo že poročali, je aktualna koalicija ureditev Zopni zapisala tudi v koalicijsko pogodbo, vendar pa na pravosodnem ministrstvu pojasnjujejo, da bodo počakali na nov evropski okvir. Na ravni EU namreč nastaja direktiva o povrnitvi in odvzemu sredstev. 

 

Priporočamo