»Ena, dva, tri, štiri …« je tik pred začetkom včerajšnje seje sveta zavoda UKC Maribor prisotne prešteval predsednik sveta Aleš Šabeder, desna roka ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Nazadnje je preštel do maksimalne številke enajst in ugotovil, da so prisotni vsi članice in člani, saj sta se dva predstavnika države javila na daljavo, prek videopovezave.
Še preden je Šabedru uspelo začeti sejo, se je v razpravo vključil odvetnik Andrej Pohar iz odvetniške družbe Čeferin. Pohar se je seje udeležil v vlogi pooblaščenca Antona Crnjaca, direktorja UKC Maribor. Advokat je razložil, da je bila seja sklicana v skladu z določili poslovnika, ki ne dopušča hibridne oblike. Zato je bilo na seji uradno prisotnih le devet članov sveta zavoda. Z devetimi prisotnimi bi Šabeder zagotovil sklepčnost, manjkala pa bi mu ključna glasova za potrditev točke na včerajšnjem dnevnem redu: začetek postopka razrešitve direktorja UKC Maribor. Predsednik sveta UKC Maribor je zato prekinil sejo. Po 80-minutnem premoru je v Maribor prišel svetnik Branko Gabrovec, sicer direktor NIJZ.
Gradivo o razrešitvi je »osebna zadeva«
Šabeder je zatem sklenil pohiteti: predlagal je spremembo dnevnega reda, v skladu s katero bi nemudoma zagnali postopek razrešitve direktorja. Nato je prisotni deseterici razdelil liste z argumenti v prid razrešitvi direktorja. Adrijana Dietrich, vodja pravne službe UKC Maribor, je razložila Šabedru, da gradiva ni posredoval v skladu s poslovnikom, to je najpozneje sedem dni pred sejo. Prav tako ni razložil, zakaj tega ni mogel storiti pravočasno, kar bi v skladu z veljavnimi akti moral storiti. Zato je predlagala umik te točke z dnevnega reda. »Gre za obrazložitev razlogov, ki so tudi osebna zadeva, zato ga ne moremo prilagati kot klasično gradivo,« je svoje skrivalnice zagovarjal Šabeder.
Na glasovanju o spremembi dnevnega reda je zatem pet predstavnikov države glasovalo za, preostalih pet pa proti. »Sklep je sprejet,« je sporočil Šabeder. »Sklep ni sprejet,« mu je odgovorila pravnica Dietrichova in opozorila, da mora svet zavoda do implementacije novega ustanovitvenega akta upoštevati določila veljavnega poslovnika in statuta, po katerem je sklep sprejet le, če je dobil absolutno večino. »To, kar delate, gospod predsednik, je absolutno nezakonito,« ji je pritrdil direktorjev odvetnik Pohar in podvomil o Šabedrovi strokovni podkovanosti. »Mi smo pravniki, vi ste ekonomist. Izid glasovanja je jasen. Sklep ni bil sprejet.«
Šabeder je ponovno prekinil sejo, »zato da se dogovorimo, kako jo izpeljemo naprej«. V vmesnem času je v Maribor prišla še manjkajoča predstavnica ustanovitelja Mojca Gornjak. Sejo so zvečer nadaljevali v skladu s prvotnim dnevnim redom, v katerem je bila razrešitev direktorja uvrščena na konec. Kmalu zatem je prisotne prvič nagovoril Anton Crnjac. »Nehajmo se pogovarjati o dobičkih in izgubah, pogovarjajmo se o pacientih,« je rekel. Po njegovem prepričanju bi morali razpravljati o tem, kako je nastal letošnji dobiček – na podlagi interventnega zakona, ki jim je dovolil sklepati podjemne pogodbe z lastnimi zaposlenimi. UKC Maribor je v prvih treh mesecih tega leta posloval pozitivno in ustvaril 1,2 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki. Direktorjeve besede so izzvenele v prazno. Le nekaj minut zatem je svet zavoda izglasoval sklep, s katerim poslovodstvu UKC Maribor ni odobril izplačila nagrade za delovno uspešnost za lansko leto. Razlog: izgubarsko poslovanje.
»Najobčutljivejšo« točko dnevnega reda je Šabeder sklenil izpeljati za zaprtimi vrati. Na tajnem glasovanju je bil rezultat predvidljiv: šest svetnic in svetnikov je glasovalo za začetek postopka razrešitve, pet jih je glasovalo proti. Zdaj bo imel direktor 15 dni časa, da se izreče o predstavljenih razlogih za razrešitev, nato se bo glasovalo o razrešitvi. Z morebitno razrešitvijo mora soglašati še vlada.
Direktorju očital zanemarjanje dolžnosti
Direktor se je po seji zavil v molk. Njegov odvetnik Pohar je ocenil, da je bil dosedanji postopek izpeljan nezakonito, Šabeder je temu oporekal. In kaj je bila tako imenovana osebna zadeva, s katero je Šabeder domnevno utemeljil predčasno razrešitev Crnjaca? »Pri svojem delu ne ravnate po predpisih in splošnih aktih zavoda, prav tako zanemarjate ali malomarno opravljate svoje dolžnosti, tako da so nastale hujše motnje pri opravljanju dejavnosti zavoda,« mu je očital v gradivu, ki ga je razdelil članom in članicam sveta. UKC Maribor naj bi v letih 2021 in 2022 utrpel ogromne izgube. »V funkciji direktorja zanemarjate svoje dolžnosti, saj ne pristopate aktivno k reševanju izgube v zavodu in iskanju notranjih virov za varčevanje. S tem vašim ravnanjem nastajajo hujše motnje pri opravljanju dejavnosti zavoda,« je zapisal Šabeder, ki je doslej javno zatrjeval, da zavod posluje dobro in da direktor uživa njegovo zaupanje. Letos, kot že rečeno, UKC Maribor posluje pozitivno. »Leta še ni konec,« je to okoliščino komentiral Šabeder.