»Kmetovanje je danes težko. A ne toliko v fizičnem smislu kot zaradi nepredvidljivega vremena in ekstremov, s katerimi se vse pogosteje soočamo. Na to pa žal nimamo vpliva,« pravi vedno nasmejana Katarina Očko s kmetije v Rečiški dolini pri Laškem, ki obsega 24 hektarjev. Od tega je en hektar površin z zelenjavo, preostalo so pašniki in gozd.
»Začeli smo in še vedno pripravljamo zabojčke z zelenjavo za naše odjemalce. Ti ostajajo naši cukrčki in naše največje veselje,« pravi Očkova, ki kmetuje po načelih ekološkega, naravi prijaznega načina. Ponosna je, da ji je uspelo o tem pred leti prepričati tudi tasta in taščo, saj se je primožila na takrat tradicionalno usmerjeno kmetijo. Svoje odločitve pred 15 leti, da pusti delo v optiki in postane kmetica, ni nikoli obžalovala. Pravzaprav je k temu prispevala tudi njena bolezen, bronhiektazija, zaradi katere je potrebovala operacijo.
Ko je nekega dne tastu rekla, naj opusti škropljenje, ji je on dejal, da lahko, a da bo morala v tem primeru njive okopavati. Tako se je lotila dela, ki ga z veseljem opravlja še danes. In ni ji žal, čeprav včasih na njivi preživi cele dneve. Ali pa zvečer, z lučko na glavi, trga zelenjavo in jo pripravlja, da jo zjutraj svežo dostavi odjemalcem. Največja površina je odmerjena paradižniku, papriki, bučkam in krompirju. Zadnje čase pa pridela tudi veliko sladkega krompirja, ki je bogat z železom, kalcijem, selenom, vitamini, pa tudi vlakninami in minerali.
Med odjemalci tudi prejemnik Michelinove zvezdice
»Začeli smo iz nič. Včasih nisem vedela, katero položnico bomo plačali najprej in katera bo počakala. Začetki niso bili rožnati, a sem vseskozi vedela, da od pridelave zelenjave na ekološki način nikoli ne bomo obogateli,« se nič kaj rožnatih začetkov spominja Očkova, ki je bila pred štirimi leti nominirana za Slovenko leta 2021, lani pa je prejela bronasti grb občine Laško. To pomeni, da so tudi drugi opazili njen trud in delo na zemlji. Je tudi članica kolektivne blagovne znamke Okusiti Laško, sodeluje v Društvu kmečkih žensk Rosa ter Združenju ekoloških pridelovalcev in predelovalcev Deteljica. Pred petimi leti je v Laškem organizirala prvi Eko dan, letos že petega, ki je bil izjemno dobro obiskan, na njem pa je sodelovalo kar 22 različnih pridelovalcev iz vse Slovenije, od Koroške do Primorske.
»Vedno več je ljudi, ki se zavedajo pomena ekološko pridelane hrane, pri kateri tudi ni odpada. To lahko potrdijo vsi, ki jo jemljejo od nas,« pravi sogovornica, ki danes s svojimi pridelki oskrbuje okoliške šole, vrtce, Thermano Laško, celjsko bolnišnico, pa tudi restavracije. Denimo Galerijo okusov v Novem Celju in restavracijo Pavus na gradu Tabor v Laškem, ki jo vodi priznani kuharski mojster Marko Pavčnik. Ta se od letos ponaša z Michelinovo zvezdico in je eden najvidnejših kreatorjev sodobne slovenske kuhinje, ki prisega na lokalno, sezonsko in ustvarjalno kulinariko. »Biti kmet je danes vsekakor prednost,« pravi mama treh otrok, dveh hčera in mlajšega sina, ki je srednješolec. Ena od hčera se je posvetila študiju ekološkega kmetijstva.
Po zamisli Katarine Očko je Stik Laško izdal tudi zbirko receptov na kartončkih, ki jih povezuje obroč. To pomeni, da jim je mogoče vedno znova dodajati nove, in tako se zbirka dopolnjuje. »Ljudje so me pogosto spraševali, kako naj pripravijo to ali ono jed, kako vložijo zelenjavo in podobno. Zato sem zbrala nekaj hišnih receptov za vložnine, juhe, domačo vegeto, vloženi fižol, nadevane jajčevce in podobno. Na eni strani kartončka je opis določene zelenjave, na drugi pa recept za njeno pripravo. Dodanih pa je tudi nekaj receptov s spletne strani Okusno.si,« sklene Katarina Očko.