Vlada Roberta Goloba stopnjuje pritisk na neodvisni regulatorni organ s sedežem v Mariboru. Ker sta pozivu k odstopu sledila zgolj dva člana sveta Agencije za energijo (Mitja Breznik in Sandi Šterpin), se bo preostalih treh skušala znebiti s postopkom odpoklica v državnem zboru. Ustrezen predlog bo vlada pripravila prihodnji teden, je napovedal minister za okolje, prostor in energijo Bojan Kumer.

Vlada postopa v nasprotju z določbami evropske Direktive o skupnih pravilih notranjega trga električne energije, Energetskega zakona in Zakona o oskrbi z električno energijo, je v odzivu zapisala agencija. Pozvala je vlado k spoštovanju pravnega reda, zato naj zato nemudoma preneha z izvajanjem političnega pritiska na regulatorja, ki ga maskira s strokovnimi analizami. Kumrova napoved, da bo vlada predlagala razrešitev svetnikov, je po prepričanju agencije »eklatanten dokaz nedopustnega političnega pritiska oblasti na regulatorja, kot mu v zgodovini Slovenije še nismo bili priča«.

Ljubljana, ministrstvo.Novinarska konferenca o pozivu vlade vodstvu Agencije za energijo k spremembi metodologije obracunavanja omreznine.Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Vlada se bo treh članov sveta skušala znebiti s postopkom v državnem zboru, je napovedal minister Kumer. Foto: sta

Kumer: Agencija je neodvisna, a ni nedotakljiva

Kumer se sicer strinja, da je agencija neodvisna, »vendar to ne pomeni, da je nedotakljiva.« Prepričan je, da vlada ima pristojnost pozivati agencijo k spremembam omrežninskega akta. Zatem je ponovil vladne očitke na račun nove metodologije obračuna omrežnine in dodal, da je akt v nasprotju z nekaterimi evropskimi direktivami in priporočili Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer).

Iz odgovorov Acerja na Dnevnikova novinarska vprašanja je razvidno, da Kumrova trditev ne drži. Acer je novembra lani poslal agenciji strokovno mnenje o prenovi metodologije zaračunavanja omrežnine, v kateri ni ugotavljal nepravilnosti, temveč je zapisal, da metodologija sledi Acerjevim smernicam. Evropska agencija, ki ima sedež v Ljubljani, je še opomnila, da je Evropska komisija odgovorna za varovanje regulativne neodvisnosti Agencije za energijo. »Evropska komisija pozorno spremlja slovensko reformo tarif,« je še sporočila.

Agencija še drugič pisala v Bruselj

V Dnevniku smo razkrili, da je Agencija za energijo konec leta pisala Evropski komisiji in jo opozorila na početje Golobove vlade. Danes je v Bruselj poslala še drug urgentni dopis. »Agencija se je znašla v kritičnih razmerah, v katerih bodo morda kmalu sprejete odločitve vlade, ki bodo nepovratne in bodo popolnoma uničile neodvisnost agencije za daljše časovno obdobje,« pišeta direktorica Duška Godina in predsednik sveta Franc Žlahtič. Resornega evropskega komisarja za energetiko Dana Joergensena in direktorico direktorata za energijo Ditto Juul Joergensen prosita za hiter odziv in posredovanje. »V zaostrenih razmerah menimo, da je to edini način za zagotavljanje skladnosti z zakonodajo EU in za zagotovitev nadaljnjega neodvisnega delovanja agencije.«

Seznanjeni smo s slovensko situacijo in stanje analiziramo. V skladu s pravili EU je splošno načelo, da je določanje omrežnin v pristojnosti neodvisnih regulativnih organov. Komisija bo tesno sodelovala s pristojnimi organi, da bi zagotovila skladnost z zakonodajo EU.

Evropska komisija

Komisija je medtem odgovorila na Dnevnikova vprašanja. Zapisala je sledeče: »Seznanjeni smo s slovensko situacijo in stanje analiziramo. V skladu s pravili EU je splošno načelo, da je določanje omrežnin v pristojnosti neodvisnih regulativnih organov. Komisija bo tesno sodelovala s pristojnimi organi, da bi zagotovila skladnost z zakonodajo EU.«

Zavajanje javnosti z visokimi računi

Vlada medtem vztraja pri popravkih metodologije, obenem namerava sprejeti ukrepe, s katerimi bi, kot se je izrazil Kumer, »ublažili ekscesne dvige omrežnin, ki so nastali pri določenih skupinah odjemalcev.« »Spremembe se morajo graditi z zaupanjem in z dialogom in ne zgolj z vztrajanjem pri svojem prav ali pa da se sklicujejo na samo lastno strokovnost, še manj, da bi se sklicevali samo na lastno nedotakljivost,« trdi minister.

Ko je vlada Roberta Goloba novembra lani prvič napadla omrežninski akt in agencijo, je direktor Elesa Aleksander Mervar dejal, da toliko laži v državnem zboru že dolgo ni slišal. Kumrovih očitkov na račun delovanja agencije Mervar danes ni neposredno komentiral. »Reformo omrežnine sem vedno podpiral in še danes jo podpiram v smeri, da naj vsak plača za omrežje toliko, kot ga tudi koristi,« je poudaril direktor. »Seveda je najtežje ukiniti določene bonitete, ki so bile pridobljene v preteklosti. Na podlagi tega je bilo veliko pretiravanja, ko se je navajalo, da se bo omrežnina povečala za 500 odstotkov. Nekaj primerov se je skušalo prikazovati kot splošno veljavno dejstvo.« Kumer je le nekaj minut kasneje nadaljeval s to prakso in javnosti razlagal o računu, s katerega naj bi bilo razvidno 700-odstotno povišanje omrežnine.

Seveda je najtežje ukiniti določene bonitete, ki so bile pridobljene v preteklosti. Na podlagi tega je bilo veliko pretiravanja, ko se je navajalo, da se bo omrežnina povečala za 500 odstotkov.

Aleksander Mervar, direktor Elesa

Mervar je ponovil, da se v javnosti izrablja primerjave računov med oktobrom in novembrom lani. »Na letnem nivoju moramo primerjati,« je opozoril in spomnil, da se bomo spomladi vrnili v sezono bistveno nižji zneskov na položnicah. Po njegovih besedah je direktorici agencije lani predlagal, da bi začetek izvajanje metodologije začeli izvajati s 1. marcem 2025, da bi se izognili zimski sezoni. Agencija predloga ni upoštevala. »Je pa tudi res vprašanje čustvene inteligence posameznika, ali se je sposoben prilagoditi, sprejeti predlog, in to je edino kar bi mogoče lahko bilo drugače,« je ocenil.

Ljubljana, ministrstvo.Novinarska konferenca o pozivu vlade vodstvu Agencije za energijo k spremembi metodologije obracunavanja omreznine.Direktor druzbe Eles Aleksander Mervar.

Direktor Elesa Mervar Kumrovih očitkov na račun delovanja agencije danes ni neposredno komentiral. Foto: sta

Predlagali ukinitev sezonskosti

Na podlagi sklepa vlade se je Eles novembra lotil analize primernosti določitve časovnih blokov. Rezultate te analize je objavil v sredo, v očitni naglici, zaradi česa je bilo v dokumentu več napak, ki so jih nato popravili. Eles predlaga zmanjšanje števila časovnih blokov in ukinitev delitve na visoko in nizko sezono.

Elesov predlog časovnih blokov.

Elesov predlog časovnih blokov

Še v začetku decembra je Darko Kramar, direktor področja za podporne dejavnosti v Eles, v promocijskem prispevku utemeljeval smiselnost sezonskosti.

Eles zdaj ugotavlja, da bi bilo smiselno preučiti tudi prehod na obračun dogovorjene moči na podlagi dejanske realizacije moči. Analiza sicer vsebuje še opozorilo, da ne vključuje analize višine prilivov, če bi se uvedle predlagane spremembe, prav tako niso izračunali višine novih predlaganih tarif. Dokument tudi ne obravnava prihodkovnega vpliva uvedbe plačila omrežnine po realizaciji. »Za vsa omenjena vprašanja so potrebne dodatne analize, ki bi lahko vplivale na (ne)izvedljivost oziroma dodatne prilagoditve predlaganih poenostavitev,« piše v sklepu dokumenta.

Svoboda nad metodologijo z zakonom

Poslanska skupina Svoboda je napovedala pripravo zakona, ki bo naslovil anomalije omrežninskega sistema. »Želimo, da ne bo takšnih nejasnosti, ko prebivalstvo ne ve, kakšno ceno elektrike lahko pričakuje, ko ne more spremljati porabe in se odločati o porabi elektrike," je dejala vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič.« Zatrdila je, da bodo zakon pripravljali na podlagi številk, z njegovo pripravo pa bodo pohiteli. »Z zakonom bodo naslovljene anomalije, ki so se zgodile in ki jih bomo analizirali v celoti. To je treba najprej narediti, da bomo sploh videli, pri katerih uporabniških skupinah dejansko prihaja do takšnih razlik. Uporabniki ne smejo biti kaznovani zaradi slabega omrežninskega sistema,« je dejala. STA

Eles leto dni koordiniral prehod na novo metodologijo

Kljub temu je Mervar prepričan, da bi bilo možno predlagane spremembe omrežninske metodologije uvesti že v nekaj dneh. Vendar agencija zdaj ne more spremeniti ničesar, tudi če bi to hotela, ker je njen svet zaradi odstopov dveh članov nesklepčen, je spomnil. Še posebej pa bi nastala velika škoda, če bi se uvedel star sistem obračunavanja omrežnine, je ocenil in razkril, da je Eles več kot leto dni koordiniral prehod na novo obračunsko metodologijo.

Kumer je danes trdil, da vlada ni zahtevala vrnitve na staro metodologijo, temveč spremembo obstoječe zato, »da se odpravijo anomalije ali da se čim bolj približa stari metodologiji, ne da se popolnoma vrne nazaj«. Minister je lagal. Na spletni strani vlade je še vedno objavljen sklep s seje 23. decembra 2024. Citiramo: »Vlada poziva vodstvo Agencije za energijo, da najkasneje do 8. januarja 2025 uvede način obračuna omrežnine, kot je veljal pred uveljavitvijo omenjene metodologije, in nemudoma pristopi k spremembi Akta o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje.« 

V analizi Elesa »napačni sklepi« in »strokovnih napake«

Agencija za energijo je sicer pozdravila okoliščino, da je Eles podal strokovni predlog in ga bo obravnavala takoj, ko bo svet spet sklepčen. Je pa izpostavila, da je Eles imel možnost predloge tovrstne podajati že v preteklosti, v času javne obravnave akta, pa tega samoiniciativno ni storil. Analizo Elesa sicer dojema kot strokovno podlago, na kateri vlada utemeljuje svoje nedopustne politične pritiske, do nje se bo obširno opredelila s strokovnim odzivom. Že zdaj ocenjuje, da so nekaterih sklepi Elesa popolnoma napačni, analiza vsebuje vrsto strokovnih napak, je razvidno iz javnega odziva agencije.

Priporočamo