Med obema sicer zelo podobnima vprašanjema, s katerima merimo volilno privlačnost strank, obstaja pomembna razlika v metodi anketiranja. Standardno anketno vprašanje »Koga bi volili, če bi volitve v nedeljo?« je »odprto«, torej anketiranci sami navedejo stranko, za katero bi glasovali. Vprašanje, v katero smo vključili tudi nekatere nastajajoče nove stranke, pa je bilo »zaprto«: anketiranci so svojo volilno izbiro navajali po tem, ko so jim anketarji priklicali imena strank, ki bi lahko nastopile na volitvah (tako kot so imena strank volilcem »priklicana« na volilnih lističih). Po tej metodi so se Logarjevi Demokrati uvrstili na tretje mesto, za SDS (19,1 odstotka) in Gibanje Svoboda (13,1 odstotka).

Z dnevno operativno politiko neomadeževani Anže Logar je kot blagovna znamka trenutno v javnem mnenju precej močnejši politik od svojih neposrednih tekmecev, saj mu ljudje, ko se z njimi sooči v parih, zaupajo bolj, kot zaupajo Janezu Janši, Robertu Golobu, Vladimirju Prebiliču in Mateju Toninu.

vox populoi

     

Kot kažejo rezultati ankete Vox populi, s katero smo med drugim preverjali volilne možnosti nekaterih novih strank, ko bi se na volitvah merile z obstoječimi parlamentarnimi strankami, bi lahko bili Logarjevi Demokrati in stranka Vladimirja Prebiliča, če bi jo ustanovil, kot je namigoval, edini stranki, ki bi resno posegli v obstoječa politična razmerja. Anketni rezultati sicer dopuščajo sklepanje, da preostali dve stranki, ki naj bi se prav tako v kratkem ustanovili, v političnem življenju ne bi igrali vidnejše vloge.

- 28.05.2024.Izr. prof. dr. Vladimir Prebilič, kandidat za evropskega poslanca in Župan Občine Kočevje.//FOTO: Bojan Velikonja

Vladimir Prebilič

V merjenje volilne preference v okoliščinah, ko bi na parlamentarnih volitvah nastopile tudi nekatere nove politične stranke, smo poleg Demokratov in hipotetične Prebiličeve stranke vključili še Zaupanje Karla Erjavca, ki naj bi bila ustanovljena še ta mesec, in stranko, ki jo v sodelovanju z nekaterimi podjetniki ustanavlja predsednik državnega sveta Marko Lotrič. Obe stranki sta v pogojih anketiranja na priklic prejeli enak rezultat, vsaka po 1,7 odstotka glasov. To je veliko manjša podpora od 12,6 odstotka glasov za Logarjeve Demokrate in 8,3 odstotka navedb za stranko, ki naj bi jo vodil Vladimir Prebilič. Če rezultate tega dela anketiranja primerjamo z rezultati merjenja volilne preference pri standardnem (odprtem) vprašanju, koga bi volili na nedeljskih volitvah, lahko opazimo, da zunajparlamentarna Vesna, katere član je evropski poslanec Prebilič, navkljub anketiranju na priklic nekoliko izgubi, ko mora za glasove tekmovati s Prebiličevo stranko.

Za Prebiličevo oziroma Logarjevo stranko bi danes glasovalo 14 oziroma 8 odstotkov volilcev, ki so leta 2022 na parlamentarnih volitvah glasovali za Gibanje Svoboda. K obema novima strankama bi prebegnila tudi domala enaka deleža nekdanjih volilcev SD.

Logar najbolj ogroža NSi

Enaka primerjava pa navrže še mnogo drugih sporočil. Najprej, delež neopredeljenih se, ko se na »volilnem lističu« pojavijo prej imenovane nove stranke, močno zniža, iz česar je mogoče sklepati, da bi nove stranke (Logarjeva in Prebiličeva) lahko uspešno nagovarjale volilce, ki danes ne vedo povedati, koga bi volili. Za Prebiličevo oziroma Logarjevo stranko bi danes glasovalo 14 oziroma 8 odstotkov volilcev, ki so leta 2022 na parlamentarnih volitvah glasovali za GS (14 odstotkov nekdanjih volilcev GS pa danes ne ve, koga bi volili). K obema novima strankama bi prebegnila tudi domala enaka deleža nekdanjih volilcev SD. Logarjevi Demokrati sicer predstavljajo največjo nevarnost za NSi, za njih bi glasovalo kar 38 odstotkov volilcev, ki so leta 2022 na glasovnici obkrožili zaporedno številko Nove Slovenije, volilna preferenca NSi pa se tudi sicer močno poslabša, ko se v anketnem vprašanju pojavijo Demokrati. Nekaj bolje, a nikakor ne dovolj, da bi lahko bili brezskrbni, v soočenju s svojim odpadnikom kaže Janševi SDS – za Logarjeve Demokrate bi danes glasovala ena petina volilcev, ki so pred dvema letoma glasovali za SDS, na katere listi je tedaj kandidiral tudi Anže Logar.

vox populoi

     

Desnosredinsko orientirani volilci se pri vprašanju, komu bolj zaupajo, Janši ali Logarju, razcepijo na pol: 30 odstotkov jih odgovarja, da bolj zaupajo Janezu Janši, 31 odstotkov pa, da bolj zaupajo Anžetu Logarju. 34 odstotkov jih ne zaupa nikomur od njiju, gre za volilce leve sredine. S priljubljenostjo oziroma zaupanjem se v paru z Logarjem poleg Janše lahko enakovredno meri le Vladimir Prebilič (40:39 odstotkov). Logar sicer uživa veliko več zaupanja kot predsednik NSi Matej Tonin (48:23 odstotkov), zaupa pa mu tudi več ljudi, kot jih zaupa Robertu Golobu (42:33 odstotkov) – v tem paru seveda Logar nase veže večino glasov volilcev desne sredine. Anketiranje je potekalo pred sobotnim kongresom Demokratov. Ker je bila Logarjeva stranka zaradi kongresa čez vikend močno prisotna v medijih, lahko predvidevamo, da bi bili anketni rezultati v tem tednu zanjo še ugodnejši.

Priporočamo