Člani novega sveta Levice so se po junijskem kongresu v petek sestali na konstitutivni seji. Med nalogami sveta je izvolitev novega izvršnega odbora, koordinatorja in namestnika koordinatorja stranke. Luka Mesec je po internem razkolu po desetih letih sestopil in ne kandidira za koordinatorsko mesto. Za vodilni položaj se potegujeta ministrica za kulturo Asta Vrečko in poslanec Miha Kordiš, ki je pred kongresom razburkal strankarske vrste, potem ko je znotraj stranke s somišljeniki ustanovil levo krilo, ki dosedanjemu vodstvu očita odmik od lastnega programa in pomik proti politični sredini.
V stranki je postalo napeto po tem, ko je levo krilo s Kordišem na čelu osvojilo 15 od 25 mandatov v svetu stranke. Mesec je rezultate videl kot nezaupnico, kar je nazadnje privedlo do tega, da se ni odločil za ponovno kandidaturo, čeprav bi se lahko po določilih statuta še zadnjič potegoval za mandat koordinatorja. Proces izvolitve izvršnega odbora se je sicer začel s predstavitvami kandidatov in njihovih programov dela na petkovi konstitutivni seji, zaključil pa se bo z glasovanjem na naslednji seji sveta stranke, ki bo septembra.
Za Kordiševo krilo Vrečkova nesprejemljiva
Za izvolitev na mesto koordinatorja je potrebna absolutna večina glasov 49-članskega sveta stranke, torej najmanj 25 glasov. Kakšen bo rezultat, je težko napovedati, zaradi tesnih razmerij niso izključene niti težave pri zbiranju potrebne večine obeh kandidatov. O novem voditelju Levice bodo predvidoma odločali glasovi lokalnih odborov, ki ponekod ne delujejo več. Medtem ko ima aktivistična linija stranke večino v svetu stranke, so bili pokrajinski odbori doslej po pravilu na strani aktualnega vodstva, kamor sodi tudi Asta Vrečko, dosedanja namestnica koordinatorja. Za to mesto zdaj kandidira poslanka Nataša Sukič.
V Levici so se v petek pred sejo sveta stranke Mescu zahvalili za »trud in požrtvovalno delo v teh desetih letih, v katerih je popeljal idejo demokratičnega in ekološkega socializma od skromnih začetkov do položaja ene izmed ustaljenih opcij v slovenskem političnem prostoru«. Dodali so, da so na svoji politični poti na prvo mesto »vedno dajali nazore in ideje, ne pa zgolj obraza njenega voditelja«, in da bo »tej tradiciji kolektivnega delovanja z gotovostjo ostala zvesta tudi naslednja sestava izvršnega odbora«.
V stranki so sicer v zadnjem času uradno redkobesedni glede internega dogajanja, neuradno pa smo že večkrat poročali o napeti situaciji. Spomnimo: Kordiš za koordinatorja niti ni nameraval kandidirati, saj ga neuradno bolj kot koordinatorstvo zanima položaj vodje poslancev. K temu, da se je vendarle odločil kandidirati za funkcijo, pa je prispevalo vztrajanje provladne linije stranke, da za to mesto kandidira Asto Vrečko. Slednja namreč zaradi tesne navezave z Mescem ne uživa podpore levega krila. Levo krilo je bilo pripravljeno podpreti Mateja T. Vatovca, a se takšen scenarij ni zgodil.
Brez dogovora o delitvi vodilnih položajev
S podobnimi notranjimi pretresi so se tudi drugje po Evropi soočile številne leve stranke, ki so doživele padec priljubljenosti, ko so vodile vlado ali bile del vladne koalicije. Trenja v Levici so sicer v ozadju brbotala že daljše obdobje, a do nedavnega niso prišla na plan. To se je, kot rečeno, zgodilo šele potem, ko je pred kongresom Kordiš o kritikah dela stranke javno spregovoril najprej za časnik Delo. V vladnem delu Levice način komunikacije in aktivnosti aktivistične struje vidijo kot vnašanje razdora, v levem krilu pa čutijo, da želi provladna struja kljub jasnemu sporočilu kongresa zadržati ključne položaje. Navedeno je privedlo do tega, da do dogovora o delitvi vodilnih položajev ni in ni prišlo, med možnostmi razpleta nastale situacije pa se med drugim omenja možnost odhodov vidnih članov v druge levosredinske opcije. Izključeno ni niti razbitje poslanske skupine, kjer ima levo krilo večino.