Na Univerzi v Ljubljani so obravnavali sklepe o povečanju števila vpisnih mest na nekaterih študijskih smereh v študijskem letu 2023/2024. Senat univerze je tako prejel sedem predlogov za povečanje števila razpisanih vpisnih mest za vpis v prvi letnik v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za slovenske državljane in državljane držav članic EU. Na medicinski fakulteti je na magistrskem programu medicina novih študijskih mest petnajst, skupaj pa jih je dvesto dvajset. Interdisciplinarni študijski program računalništvo in matematika, ki ga izvajata fakulteta za računalništvo in informatiko ter fakulteta za matematiko in fiziko, ima po novem štiriinštirideset vpisnih mest, prej jih je bilo štirideset. Na študijski smeri prometna tehnologija in transportna logistika fakultete za pomorstvo in promet se je število vpisnih mest povečalo za devet in po novem skupaj znaša devetinšestdeset.

Novi sedeži

Nadalje se je na filozofski fakulteti povečala možnost vpisa na dvopredmetni smeri prevajalstvo slovenščina-angleščina, in sicer za pet mest, na novih šestnajst. Na teološki fakulteti je študijski program človek in medosebni odnosi za smer zakonska in družinska terapija ter svetovanje pridobil petnajst mest in po bo novem lahko na tej smeri v prvem letniku študiralo petindvajset študentov. To je med vsemi obravnavanimi spremembami proporcionalno največje povečanje števila mest glede na prejšnje stanje.

Več študentov bo vpisanih tudi v programu geodetsko inženirstvo in upravljanje nepremičnin fakultete za gradbeništvo in geodezijo, kjer je sedem mest več, končno število pa znaša sedemintrideset mest, ter na enovitem magistrskem programu glasbena umetnost na akademiji za glasbo, kjer bo po novem študiralo pet brucev več. Skupaj jih bo petinšestdeset.

Zaželeni programi

Povečanje odraža dolgoročne trende na področju zaposlovanja in zaželenost posameznih študijskih programov pri kandidatih. Spremembe so v skladu z univerzitetnim pravilnikom mogoče na tistih smereh oziroma programih, kjer število prijavljenih kandidatov v prvih prijavah, navedenih na prvem mestu, za najmanj deset odstotkov presega število razpisanih mest. Podatki se tako nanašajo na razpis, ki je bil na univerzah že izveden v minulih tednih. Drugi krog prijav bo sledil po tistem, ko bo znano, kdo se je na predvidena mesta uvrstil v prvem krogu, torej sredi poletja.

Po dostopnih podatkih je na ljubljanski univerzi za zdaj oddalo prijave 15.550 kandidatov, ki se potegujejo za mesta na dodiplomskih in enovitih magistrskih študijih, ki so predvidena za slovenske državljane in državljane Evropske unije. Razpisanih mest v tej kategoriji – pred navedenimi posameznimi povečanji – je bilo 18.845. Po pričakovanjih se bodo ta mesta še dodatno zapolnila jeseni, ko se bodo brucem pridružili ponavljalci in drugi kandidati, ki iz različnih razlogov v prvem roku niso oddali prijav.

Občutljivo področje

Vpisna mesta na fakultetah so povezana tudi z nekaterimi družbenimi in političnimi preferencami, do katerih se občasno opredeljuje celo vlada. V minulih letih je bila posebna pozornost posvečena predvsem študiju medicine, saj v zdravstvenem sistemu primanjkuje zdravnikov, ter računalniškemu inženirstvu in psihologiji. Letos smo v Dnevniku razkrili nenavadno dogajanje na zadnji januarski seji vlade, na kateri je premier Robert Golob tik pred objavo univerzitetnega razpisa postopek ustavil in zahteval povečanje vpisnih mest na programih radiološke tehnologije in psihologije. To povečanje so morale univerzitetne službe urediti konec tedna, od petka do ponedeljka, saj se je z objavo razpisa mudilo.

Letošnje dogajanje v vladi pa je bilo kot odmev manipulacije z vpisnimi mesti, ki jo je leta 2021 izvedla vlada pod vodstvom Janeza Janše. Ta je razpis za vpis v visokošolske programe tedaj povsem blokiral. Kot smo poročali v Dnevniku, je Janša v sodelovanju s tedanjim ministrom za gospodarstvo Zdravkom Počivalškom zahteval, da se število vpisnih mest prilagodi napovedim o potrebah trga delovne sile. Mariborska in ljubljanska univerza sta posledično povečali vpis na medicini, ljubljanska univerza pa tudi na elektrotehniki. V vseh primerih je v zraku obviselo vprašanje, kako bo povečanje vpisnih mest financirano.

Tokratno povečanje števila vpisnih mest nima političnega predznaka – gre za tehnično povečanje, ki ga univerza izvede avtonomno. 

Priporočamo