Vzajemna zdravstvena zavarovalnica je na novinarski konferenci v Ljubljani predstavila ključne informacije o postopku preoblikovanja, ki poteka v skladu z zakonom o statusnem preoblikovanju Vzajemne. Določitev deležev ustanovitelja, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, in posameznih upravičencev je izvedel KF Finance, pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij. Izračun je pregledal in potrdil pooblaščeni revizor, ki ga je izbralo ministrstvo za finance, družba PwC. Prva obvestila 831.573 upravičencem bodo poslana 15. januarja 2025, pošiljanje bo potekalo vse do 11. februarja 2025.
Predsednik uprave Vzajemne Matija Šenk je ob tem poudaril, da je družba lani dobro poslovala, ob tem pa ohranila visoko kapitalsko ustreznost, ki je ob koncu lanskega leta dosegla 270 odstotkov. Šenk je izpostavil, da družba poleg razvoja novih zavarovalnih produktov išče priložnosti za sodelovanje s strateškimi partnerji na komplementarnih področjih: »Eden od strateških ciljev Vzajemne za prihodnje obdobje sta bančno zavarovalništvo in širitev na nove trge, pri čemer se bomo v prvi fazi osredotočili na Hrvaško.«
1. Kdo je upravičenec do denarja oziroma delnic Vzajemne ob njenem preoblikovanju v delniško družbo?
To so vsi, ki so na dan 31. december 2023 imeli pri Vzajemni sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje ali kakšno drugo (zdravstveno) zavarovanje z zavarovalnim obdobjem leta dni ali več.
2. Kdo bo prejel denar in kdo delnice?
Praviloma je meja 120 evrov. Tisti z upravičenji do 120 evrov lahko izbirajo med izplačilom denarja ali delnicami, tisti z upravičenji nad 120 evrov pa bodo prejeli delnice, ki jih morajo v roku dveh let s KDD prenesti na svoj trgovalni račun. Tisti, ki so bili pri Vzajemni zavarovani dlje časa ali so vplačevali višje zavarovalne premije, bodo praviloma upravičeni do zneska nad 120 evrov, preostali pa do nižjih zneskov od 120 evrov in s tem možnosti izbire med denarnim izplačilom ali delnicami – za delnice bo treba na priloženem obrazcu izraziti interes v 15 dneh od prejema pisnega obvestila, v nasprotnem vam ob posredovanju ustreznih podatkov (številka bančnega računa ...) avtomatsko pripada izplačilo denarja. Natanko 412.217 (nekdanjih) zavarovancev Vzajemne bo imelo zneske upravičenja do 120 evrov, preostalih 419.356 pa nad 120 evrov. Na prevzete deleže, tako v denarni kot delniški obliki, se dohodnina ne plača. Po ocenah naj bi bilo 15 let vplačevanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja nekje meja za pridobitev 120 evrov deleža v Vzajemni.
3. Kdaj bom izvedel, do kolikšnega izplačila pri statusnem preoblikovanju Vzajemne sem upravičen?
Vzajemna bo začela pošiljati informacije o tem 15. januarja 2025. Najprej tistim, ki bodo imeli možnost izbire med gotovino in delnicami. Predvidoma v začetku februarja 2025 sledijo obvestila še za tiste, ki bodo upravičeni do več kot 120 evrov in s tem do delnic Vzajemne.
4. Kdaj bodo prva denarna izplačila in kdaj bodo začele delnice Vzajemne kotirati na Ljubljanski borzi?
Po trenutnih predvidevanjih bodo denarna izplačila sledila v drugi polovici letošnjega leta. Delnice pa bodo vpisane v delniško knjigo pri KDD šest mesecev po tistem, ko bo agencija za zavarovalni nadzor izdala sklep o višini kapitala in s tem končnega števila delnic Vzajemne. Nominalna vrednost ene delnice bo en evro. Z delnicami naj bi se na Ljubljanski borzi začelo trgovati v začetku leta 2026.
5. Kaj bo treba storiti za trgovanje z delnicami Vzajemne?
Vsi tisti, ki še nimajo trgovalnega računa (takšnih bo večina), ga bodo morali odpreti pri eni od bank ali borznih hiš, ki se ukvarjajo s trgovanjem na Ljubljanski borzi. Delnice se bodo lahko začele prodajati in kupovati šele z borzno kotacijo, vsi posli z njimi pred tem pa so po zakonu nični. Ker ima trgovalne račune slabih 100.000 prebivalcev Slovenije, med njimi pa jih veliko niti ni upravičencev pri preoblikovanju Vzajemne, je pri tistih z nižjimi zneski, torej do 120 evrov, pričakovati predvsem željo po denarnem izplačilu. Še vedno pa bo vsaj 350.000 upravičencev, ki jim bodo dodeljene delnice, in ti bodo (vsaj začasno) za trgovanje z delnicami primorani odpreti trgovalni račun, ki pa ga lahko takoj po prodaji delnic Vzajemne, sploh če nimajo drugih vrednostnih papirjev, tudi zaprejo. Vseeno jim bo ob tem nastalo za nekaj deset evrov borznoposredniških stroškov, četudi sta ponekod odprtje in zaprtje trgovalnega računa brezplačna.
6. Kakšna bo vrednost delnic na Ljubljanski borzi?
To bo odvisno od določitve kapitala in končnega števila delnic, ki bodo opredelili knjigovodsko vrednost delnice, pa tudi od aktualnih poslovnih rezultatov v letu 2025 in napovedih za naprej. Je pa pričakovati, da bo ob začetku borzne kotacije prodajni naval dokaj velik, kar bi lahko nekateri investitorji izkoristili za poceni nakupe, četudi bo kasnejšo vrednost delnice določalo predvsem tekoče poslovanje Vzajemne. V Vzajemni pravijo, da projekcija kapitalske ustreznosti Vzajemne ostaja stabilna tudi ob predpostavki, da bi se ZZZS in vsi upravičenci z deležem do 120 evrov odločili za izplačilo. Lani je Vzajemna z 31,5 milijona evrov dosegla 12-odstotno rast kosmate obračunane premije v primerjavi z letom 2023. Pri na novo sklenjenih zavarovanjih je bila rast 4-odstotna, pri zdravstvenih zavarovanjih pa kljub ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja 21-odstotna.
7. Kaj se zgodi, če delnic ne prevzamem?
Upravičenci, katerih delež presega 120 evrov, bodo dobili delnice. Prevzeli jih bodo lahko v roku dveh let pri KDD in opravili prenos delnic na svoj trgovalni račun pri borznem članu (borzni hiši ali banki). Po preteku dveh let od uvrstitve na trg se delnice, ki jih upravičenci ne bodo prevzeli, prenesejo na Kapitalsko družbo.